Güneş yanıklarına ne iyi gelir?

Yaz mevsimini çok severiz ve yaz denince de aklımıza tatil, deniz, kum güneş, bronzlaşmak gelir. Hoyratça güneşte yatmayı çok sever sonra acısını ve zararlarını düşünmeyiz. İsteriz ki ilk iş olarak hiç yanıklarınız oluşmasın ve kendinizi sakının güneşin zararlı ışınlarından ama yapacak bir şey kalmayınca ve iş işten geçince makalemiz işinize yarayacaktır.Yazın cildimiz her gün güneş ışınlarına maruz kalır ve bu ışınlara çok uzun süre maruz kalınınca güneş yanığı oluşur. Ultraviyole ışınları cilde nüfuz edip deri altındaki dokuların zedelenmesine yol açtığı zaman, yanık meydana gelir ve ciltte göze hoş görünmeyen ağrılı kızarıklıklar oluşur. Bu durum sağlığınızı ve cildinizin görünümünü olumsuz yönde etkileyeceği için hızlı bir şekilde gerekli tedavinin uygulanması da önemlidir.Marketlerde güneş yanıklarını önlemek için birçok ürün olmasına rağmen yanık oluştuktan sonra yapılabilecek en güzel şey cildinizi rahatlatıp, yenilemek için doğal bir tedavi yöntemi uygulamak olacaktır.

Güneş yanıkları nasıl geçer?

Güneş yanıklarına karşı kullanılabilecek en iyi yöntemlerden birkaç tanesini aşağıda paylaşıyoruz…

  • Gölgede kalmaya çalışın

Güneş yanığı oluştuysa artık yapılabilecek en iyi şey gölgede kalmak olacaktır. Çünkü güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırsanız durum daha da kötü bir hal alacaktır. Eğer dışarı çıkmak zorundaysanız -ki eve hapsolacak haliniz yok- her yerinizi güzelce kapatan kıyafetler giyip, yüzünüzü de güneş kremi ve şapkayla koruyun.

  • Soğuk su

Yanık bölgeyi serinletip, rahatlatmak için soğuk bir duş almak çok önemlidir. Hatta yanık cildi yatıştırmak için birkaç dakika boyunca soğuk kompres uygulayın. Vücudunuz güneşe uzun süre maruz kalmaktan, su ve temel tuzları kaybetmiştir. Bu nedenle, yukarıdakilere ek olarak susuzluğu önlemek için bol bol su içmeniz de çok önemlidir.

  • Soğuk süt kompresi

Süt, güneş yanıklarını tedavi etmek için harika bir çözüm olup, sütün içinde bulunan yağ asitleri ve laktik asit ciltteki güneş yanıklarını rahatlatır. Peki, güneş yanıkları için sütü nasıl kullanabilirim? derseniz. Temiz ve yumuşak bir bez parçasını, tam yağlı sütün içine batırın. Yanık bölgeye çok nazik bir şekilde sütlü bezle masaj yaparak 20 dakika bekledikten sonra bol miktarda soğuk suyla durulayın. İşte oldu bile…

  • Papatya çayı

Papatya, yatıştırıcı tıbbi özellikleri sayesinde, bir çok tedavide kullanıldığı gibi güneş yanığı sonucunda oluşan acıları dindirmek için de harika bir bitkidir.Papatyayı da kullanabilmeniz için naçizane öneri kabul ederseniz; Papatya çayını hazırladıktan sonra (su kaynatıp, papatyayı içine atınca ve 10 dk. demlenince hazır) ve tamamen soğuyana kadar bekleyin. Daha hızlı soğuması için içine bir kaç buz kalıbı atıp bir süre buzdolabında bekletebilirsiniz. Soğuduktan sonra bir pamuk veya bez yardımıyla güneş yanığı oluşan bölgeye sürün.

  • Aloe Vera

Güneş yanıklarını tedavi ederken en çok kullanılanlardan biri de aloe veradır. Sadece yanık acısını hafifletmekle kalmayıp, dokuların yeniden oluşmasını sağlayarak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Aloe verayı kullanırken; bu bitkiden elde ettiğiniz jeli ezip direkt olarak yanık oluşan bölgeye uygulayın.

  • Yulaf Ezmesi

Yanık olan bölgenin nemlenmesini sağlamak için yulaf ezmesi idealdir. Çünkü yulaf ezmesi, güneşe aşırı maruz kalınmasından dolayı ortaya çıkan deformasyonun yok edilmesine yardımcı olur. Kullanırken; Hamur kıvamı elde edene kadar yulaf tanelerini bir miktar suyla karıştırın. Hazırladığınız karışımla yanık bölgeye nazikçe masaj yaparak sürün ve birkaç dakika beklemeye bırakın, ardından soğuk suyla durulayın.

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesi de güneş yanıklarına karşı kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Acıyı dindirmekle kalmayıp aynı zamanda derinin su toplamasını ve soyulmasını da engeller.Elma sirkesini nasıl kullanabilirim derseniz de;Asetik asit negatif bir etki yaratabileceği için elma sirkesini direkt olarak cilde uygulamayın. Elma sirkesini öncelikle eşit miktarda suyla seyreltmeniz tavsiye edilir. Seyreltilmiş elma sirkesiyle yanık bölgeye bez yardımı ile 15 dakika boyunca kompres uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra bezi tekrardan sirkeli suya batırın.Elma sirkesi ile yapacağınız banyo bir diğer seçenektir. Banyo suyuna 2 bardak elma sirkesi eklemeniz yeterlidir. Tabi bunun için duş kullanmadan yapmanız gerekecek malum eskiden kovalar-taslar vardı… ? Haydi kolay gelsin, acısız güneşli günler…Daha faydalı alternatifler için bir önceki yazımız olan Cilt, deri sarkmasına ne iyi gelir? Cilt sarkmasını yok etmenin yöntemleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş