Grip aşısının zamanı ve korunma yöntemleri

Çoğu insanlarda özellikle kış mevsimlerinde sıkça rastlanan gripten korunma adına uzmanlar mutlaka grip aşısı olunması konusunda uyarılarda bulundular.

Kış aylarında görülen en büyük rahatsızlık olan grip çoğu kişiyi sık sık rahatsız etmektedir. Gündelik yaşamı da etkileyen gripten korunmak adına değişik yollar izlenebilir. Peki gripten nasıl korunabiliriz?

Grip aşısının uygulandığı kişilerde bu hastalığa karşın ortalama yüzde 70 seviyelerinde bir bağışıklığın sağlandığı gözlemlenmiştir. Dr. Fevzi Özgönül, grip aşısının grip virüsüne karşın bağışıklığımızı güçlendirdiğini söyleyerek özellikle bunun çocuklarda mutlaka uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Aşının sayesinde insan vücudunun virüslere karşı antikor ürettiği görülürken bu aşı olunduktan hemen sonraki süre zarfı içerisinde bunun gerçekleşebileceği belirtildi. 2 hafta içinde gribe karşı bağışıklık sisteminin güç kazanması söz konusu olurken bu sebepten dolayı mutlaka aşının zamanında yapılması da gerekiyor.

Korunma Adına Yaptırılmalı

Ancak grip aşısının özellikle hamileler, 50 yaş veya üzeri kişiler ve kronik hastalığı olan insanlara uygulanmaması da ön görülüyor. Bunların yanında 6 aydan küçük bebekler, geçmiş zamanlarda gribe karşı alerjik reaksiyon gösterenler bu dönemin ardından 1 hafta geçtikten sonra bu aşıyı olabilirler.

Grip mikrobu genel anlamda insanların karşısına her mevsim çıkabiliyor. Ancak bu enfeksiyonları çoğu Ekim ve Mayıs ayları içerisinde gerçekleşiyor. Grip aşısının koruyucu olan etkileri ise 2-3 haftalık bir zaman dilimi içerisinde baş gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir