Göz Kararması ve Kalp Çarpıntısı

Göz kararması neredeyse herkesin hayatında en az birkaç kez yaşadığı bir sorundur. Açlık, aşırı stres gibi basit nedenlerden dahi göz kararması sorunu baş gösterebilmektedir. Göz kararması şikayeti her seferinde ciddi sağlık sorunlarını işaret etmese de, sık tekrar ediyorsa muhakkak konuyla ilgili sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.Göz kararmasına çoğu zaman baş dönmesi ve kalp çarpıntısı şikayetleri eşlik eder. Göz kararması ile yaşanan çarpıntının altında yatan pek çok sebep olabilir.

Göz Kararması ve Çarpıntı Neden Olur?

Yapılan Ağır Fiziksel Aktiviteler

Çok fazla efor sarfedici egzersizlerin yapılması veya ağır fiziksel aktivitelerin gerçekleştirilmesi akabinde çarpıntı ve göz kararması sorunu baş gösterebilir. Özellikle hareketsizliğe alışmış kişilerde, ani ve efor sarfedici aktivite sonrasında sık rastlanır. Hareketsizliğe bir de açlık eklendiyse, göz kararması ve çarpıntı kaçınılmaz olabilmektedir.

Kansızlık

Kanda bulunan ve vücuda oksijen taşımakla görevli olan kırmızı kan hücrelerinin(alyuvar) kanda yeterli miktarda bulunmaması, kansızlık olarak tanımlanır. Tıp dilinde anemi olarak ifade edilir. Halsizlik, çarpıntı, göz kararması, el ve ayaklarda üşüme hissi kansızlığın bilindik belirtileridir.

Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Tiroid bezinin normal değerlerden daha fazla tiroid hormonu salınımı gerçekleştirmesi, hipertiroidi olarak tanımlanır. Hipertiroidi vücuttaki neredeyse tüm organların işleyişini etkiler. Kalp çarpıntısı, göz kararması, terleme gibi pek çok şikayet, fazla salgılanan tiroidden kaynaklı baş gösterebilir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Alınan bazı ilaçların etkisi olarak göz kararması ve kalp çarpıntısı şikayeti oluşabilmektedir. Özellikle tansiyon ve kalp ilaçları kullanımına bağlı çarpıntı, göz kararması meydana gelebilmektedir.

Diğer Nedenler

  • Tansiyon değerlerinde ani değişimler(düşme veya yükselme),
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları

Ayağa Kalkınca Göz Kararması ve Çarpıntı

Göz kararması ve çarpıntının başlıca nedenlerinden yukarıda bahsettik. Kimi zaman otururken birden ayağa kalkıldığında gözde kararma ve kalpte çarpıntı hissi oluşur. Tıp dilinde ortostatik hipotansiyon olarak bilinen bu durum, vücudun fazla sıvı kaybetmesi gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi kalp ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarının göstergesi de olabilir. Göz kararması ve çarpıntı dışındaki belirtileri ise şunlardır;

  • Baş dönmesi,
  • Baygınlık hissi

Göz kararması ve çarpıntı şikayetleri kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu yüzden bir süredir devam eden bu tarz şikayetler kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş