Baş Parmak Çıkıntısı(Bunyon) Neden Olur?

Eklem yerlerinin deforme olmasıyla birlikte parmak eklemlerinin şeklinin bozulması halinde parmak çıkıntısı şikayeti baş gösterebilmektedir. Halk arasında fazlaca görülen parmak çıkıntısı sorunu daha çok ayak parmaklarında oluşmaktadır. Özellikle dar, sıkı ve rahat olmayan ayakkabılar giyen kişilerde parmak çıkıntısı daha çok görülmektedir. Genellikle ayak baş parmağında görülen çıkıntı, bunyon şeklinde de ifade edilebilmektedir.Ayak parmak eklemlerine darbe, baskı alınması halinde baş parmak çıkıntısı yani bunyon oluşabilmektedir. Eklem şeklinin bozulması ile birlikte çıkıntı dış tarafa bakarken, baş parmak diğer parmakların yönüne doğru dönebilmektedir. Bunyonda en büyük sorunlardan biri; giyilen ayakkabıdan alınan baskıdan ötürü burada kızarıklık, şişlik ve eklem hasarı oluşabilmesidir.

Bunyon Neden Olur?

Bunyon yani parmak çıkıntısı sorunu eklemlere uygulanan baskıdan dolayı deformasyon sonucunda meydana gelmektedir. Bunyon oluşmasının bir çok nedeni olabilir.

  • Yürüyüş şekli: Gündelik yaşamda yürürken ayak parmaklarımıza doğru ağırlık verilmesi halinde baş parmağa fazla baskı uygulanabilir. Uygulanan bu baskı ise bunyon oluşumunu tetikleyicidir.
  • Yanlış ayakkabı tercihi: Ayağı sıkan, dar ve rahat olmayan ayakkabıların tercihi baş parmak çıkıntısı şikayetine yol açabilmektedir.
  • Yüksek topuklu ayakkabı seçimi. Özellikle kadınlarda bu sebepten bunyon sorununa sık rastlanmaktadır.
  • Kalıtsal faktörler

Ayaklar tüm gün ayakkabı içerisinde olduğundan, ayak sağlığı için ayakkabı tercihi çok önemlidir. Bunyon oluşumunu önlemek ve ayak sağlığını korumak adına rahat, sıkmayan ve konforlu ayakkabıların tercih edilmesi tavsiye edilir.

Baş Parmak Çıkıntısı Tedavisi

Bunyonun ne denli olduğuna göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bunyon sorunu olan kişilere daha çok ped-bandaj tavsiye edilmektedir. Çıkıntının olduğu parmağa uygulanan pedler sayesinde bunyonun daha çok baskı alması ve eklemin daha fazla deforme olması engellenebilmektedir. Ped bandajlar dışında basitçe herkesin uygulayabileceği bir takım yöntemler mevcuttur.

  • Ayağın rahat etmesini sağlayan ve sıkmayan konforlu ayakkabılar tercih edin
  • Yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayak baş parmağına daha fazla baskı uygulanmasına sebep olduğundan bunyonu tetikleyicidir. Fazla giymemeye çalışılması tavsiye edilir.
  • Bunyonlar için piyasada üretilen ve satılan ped-bandajlar tercih edilebilir. Parmak ekleminin daha fazla deforme olması önlenebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir