Gerçek Kan Şekeri Değerleri Kaç olmalı ?

Kan şekeri değerleri kaç olmalı sorusu obezitenin artmasıyla daha da önemli bir hal almıştır. Kan şekeri değerleri açlık ve tokluk olmak olmak üzere iki şekilde ölçüldüğünü biliyoruz. Peki tam olarak bu Kan şekeri değerleri kaç olmalı bu yazımızda buna değindik.Kan Şekeri değerleri vücudun ihtiyacı olan enerjinin sağlanması ve kan şekerine göre hareket ederek düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Kanda bulunan glukoz, tüketilen besinlerle vücuda alınarak hücrelere iletilir. Buralarda da enerjiye dönüştürülür. Kandaki glukoz (kan şekeri) yeteri kadar kullanılmadığında kan şekerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Fazla kan şekeri de karaciğer ve kaslarda depolanır.Kandaki şekerin seviyesini belirlemek için yapılan açlık kan şekeri ile tokluk kan şekeri testlerini tek tek ele alıp açlık kan şekeri kaç olmalı , tokluk kan şekeri kaç olmalı sorularının cevaplarını birlikte öğrenelim.

Açlık kan şekeri kaç olmalı ?

Kan şekerleri değerleri kişinin aç veya tok olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Şeker hastalığının belirlenmesi adına açlık kan şekeri değeri çok önemlidir.

Açlık kan şekeri ölçümü ne zaman yapılır ?

Şeker ölçümü için kişinin en az 8 saatlik açlığı sonrasında Açlık kan şekeri ölçümü verilen kan örneğine bakılarak yapılmaktadır.

Tokluk kan şekeri kaç olmalı ?

Tokluk kan şekeri seviyesi ise diyabet hastalığının ön evresi olan pre-diyabet için oldukça önemlidir.Tokluk kan şekeri , sabahları az miktarda bir şeyler yedikten 2 saat sonra alınan kandaki şeker düzeyidir. Tokluk kan şekeri ölçümü ile kandaki glukoz miktarı ölçülerek gizli şeker ve şeker hastalığı tanıları konulmaktadır.Tam tanı konulması için tokluk kan şekeri düzeyi ile açlık kan şekeri OGTT testi de istenebilir. -Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır?-Yemekten 2 saat sonraki ölçümde 180 mg/dl nin altında -Şeker yükleme testiyle yapıldığında140 mg/dl nin altında olmalıdır.-Tokluk kan şekeri 200 mg/dl ve üzerinde ise diyabettir denir.-Gizli şeker hastalığında ise tokluk kan şekeri seviyesi 140-199 mg/dl arasında olmaktadır.Tokluk kan şekeri düzeyinin 100– 140 mg/dL  arasında olduğu durumlar normal şeker değerleridir.

Tokluk Şekeri Yüksekliği Belirtileri:

Tokluk Kan Şekeri ve Prediyabet ( Gizli Şeker ) İlişkisi

Tokluk kan şekeri kaç olmalı cevapladık fakat diyabete geçiş dönemi olan prediyabet teşhisinin tokluk kan şekeriyle oldukça yakın bağlantısı vardır. Yemekten 2 saat sonra ölçülen tokluk kan şekerinin 140 – 199 mg/dL aralığında ise prediyabet teşhisi konulmaktadır.Prediyabet teşhisi ile birlikte kan şekerinin yüksek olduğuna ancak diyabet teşhisi için yeterli kadar glikoz değerinin saptanmadığına işaret etmektedir.Gizli şekerin klinik belirtileri ?

  • Kilo artışı , obezite
  • Sürekli açlık hissi , sık sık yemek yeme isteği
  • Ağızda kuruluk hissi fazla su içmek
  • Halsiz ve yorgun hissetme
  • Odaklanmada güçlük çekmek, sinirlilik ve öfke atakları, uyku sorunları
  • Kolesterolünün artması ve yüksek kan basıncı ölçümlenmesi
  • Görmede bulanıklık
  • Ciltte oluşan hassasiyet ve renk değişimleri

Prediyabet teşhisinin erkenden konulması ve gerekli önlemlerin alınması ve tedaviye başlanması gerekir.Erken tedavi ile Tip 2 diyabete geçiş durdurulup diyabetin oluşturabileceği kalp- damar, böbrek, nöropatik semptomlardan korunma şansı artırılır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir