Gaitada Gizli Kan Pozitif

Gaitada gizli kan testine bir çok hastalığın teşhisi için başvurulabilmektedir. Bu test GGK olarak da ifade edilir. Yapılan GGK testi sayesinde, dışkıda kan olup olmadığı detaylı bir şekilde izlenebilir.

Gaitada Gizli Kan Görülmesi

Testler sonucunda dışkıda kan görülmesi; kolon ve rektum kanserlerinin habercisi olabilir. Tespit edilen kan kanserden önce görülen poliplere de işaret ediyor olabilir. Her kolon, rektum kanseri ve polipler gaitada kana neden olmasa da, görülen kan bu rahatsızlıkların belirtisi olarak değerlendirilir. Gizli kan diye ifade edilmesinin nedeni, dışkıda kanın gözle görülemeyecek kadar az olmasıdır. Ancak yapılan gizli kan testleri sayesinde dışkıdaki kan tespit edilir.Dışkıda kan tespit edildikten sonra altında yatan nedenler araştırılır. GGK testi dışında kanamanın nedeninin tespit edilebilmesi için yeni testlere başvurulur.

Gaitada Gizli Kan Pozitif Ne Demek?

Uzmanlar tarafından yapılan GGK testlerinden sonra pozitif veya negatif bir sonuç elde edilir. Testin sonucuna göre süreç değerlendirilir.

Pozitif Çıkması

Testin pozitif çıkması, dışkıda kana rastlandığının göstergesidir. Pozitif sonuçtan sonra kanamanın nedeninin tam olarak tespit edilebilmesi için kolonoskopi gibi yeni ek testlere başvurulur.

Negatif Çıkması

Dışkıda kan görülmediği takdirde alınan sonuç negatiftir. Gaitada gizli kan olmadığı için rahatsızlığın tespitinde başka test yöntemleri uygulanır.GGK testinin pozitif çıkması, her zaman kanser ya da poliplerden kaynaklanmaz. Kimi zaman hemoroid ve mide hastalıkları da dışkıda kanın görülmesine neden olabilirler. Rahatsızlığın kanser hastalıklardan mı yoksa daha basit nedenlerden(hemoroid,mide hastalıkları gibi..)  mi olduğu, uygulanacak yeni tetkik yöntemleri sayesinde anlaşılır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir