Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ? ( 3 Doğal Yöntem )

Evde cilt bakımı nasıl yapılır ? sorusu her ne yaşta olursa olsun, bayan ya da erkek fark etmeksizin sorulmaktadır. Çünkü çoğu insan cilt bakımını önemsemekte olup ve cilt bakımını nasıl güzel ve sağlıklı bir biçimde koruyabileceği hususunda yapabileceği işlemleri merak etmektedir. Bizler de bu yazımızda, siz değerli okuyucularımıza hiçbir şekilde kimyasal madde kullanımı yapmaksınız, doğal yöntemler sayesinde nasıl cilt bakımınızı koruyabileceğiniz hususunda bir takım bilgiler vermeye çalışacağız. İyi okumalar.

Evde cilt bakımı aşamaları ?

Aynada cildini pürüzsüz gören her kadın, kendisini mutlu hisseder. Ancak yoğun çalışma hayatı, gündelik koşuşturmalar derken cilt bakımına vakit ayırmak da gün geçtikçe zorlaşıyor. Her kadının rahatlıkla uygulayabileceği ve evinde pratik olarak yapabileceği cilt bakım tüyolarını sizler için derledik.

  • Yüz temizliği cilt bakımındaki ilk ve en önemli basamaktır. Temiz ve nemli bir yüz için cildi bol bol yıkanmalıdır. Yüz bölgesi için nemlendirici nitelikteki yüz temizleme jelleri yardımcı olacaktır.
  • Yüzü temizleme işleminden sonra tonikleme işlemine geçilir. Cildin gözeneklerini arındırmak, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleme için mutlaka yapılması gerekmektedir. Kimyasal ve esans içermeyen gül suyu kullanabilirsiniz. Gül suyunu pamuğa dökün ve yüzünüzü silin. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın. İşte bu kadar basit.
  • Siyah noktaları evde temizlemek için önce gözeneklerin açılmasını sağlamak gerekir. Bunun için de buhar yöntemi uygulamak iyi bir fikirdir. Bir tencereye 3-4 parmak su koyup kaynatın ve ocaktan alın. Sonra yüzünüzü 10 dakika kadar, belirli bir mesafeden buhara tutun. Cildiniz yumuşayıp gözenekler açıldıktan sonra siyah noktaları cildinizi tahriş edecek kadar sıkmadan temizleyebilirsiniz.

Salatalık Sayesinde Cilt Bakımı

Salatalık, içerisinde barındırmış olduğu su oranı yüksek miktarlar da olmakta olan bir besin türüdür. Salatalık hem tat olarak hoş olup, birçok gıda ürünü çeşitleri ile karıştırılıp yenilebildiği gibi aynı zamanda da cilt bakımı içinde kullanılabilmektedir. İnsan sağlığı için çok faydalı olmakta olan salatalık ile cilt bakımı olayı ise salatalığın suyunu sıkıp, güzel görünmesini istediğiniz cilt bölümüne sürmek olacaktır. Bunun yanı sıra ise salatalığı bir püre haline getirerek de yüz bölgesine ya da güzel görünmesini istediğiniz cildinizdeki herhangi bir bölgeye kullanabilirsiniz.Salatalık ürününde cilt bakımı için yapmış olduğunuz bu karışımı kullanacağınız bölgelerde bir süre bekletip, daha sonra o bölgeyi temiz bir sabun ile yıkayarak ve bu işlemi sürekli olarak tekrarlayarak cildinizi bakımlı bir biçimde tutabilirsiniz. evde cilt bakımı tariflerinden ilki buydu. Devam edelim.

Bal Ve Tarçın Karışımı İle Cilt Bakımı

Bal ile tarçın ikilisi bir araya geldiği zaman adeta bir tür doğal cilt bakım ürününü ortaya çıkarmaktadır. Bal ve tarçını birbirine karıştırıp, yüzünüze ya da güzel gözükmesini istediğiniz cildinizde ki herhangi bir noktaya uygulayarak, cildinizi yumuşatabilirsiniz. Akabinde ise cildiniz üzerinde beklemekte olan karışımı ılık bir su ve sabun yardımı ile yıkayarak, sürekli olarak cilt bakımınızı yerinde tutmuş olacaksınız.

Zerdeçal İle Cilt Bakımı

Anti-bakteri gibi bir özelliğe sahip olmakta olan zerdeçal ile sivilce ya da akne gibi olumsuz durumların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Su yardımı ile zerdaçalı karışım yaparak, bir macun şekline getirip, cildinize sürüp, olumlu sonuçları aynalar yardımı ile kendi gözleriniz ile görebilirsiniz.

Evde cilt temizleme ile ilgili sık sorulanlar

Evde cilt bakımı kaç günde bir yapılmalı ?

Evde cilt bakımını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunları Cilt tipi, kullanılan maddeler, uygulama yolları diye sıralayabiliriz. Cilt bakımı, cildinizi her gün düzenli olarak temizliyor, nemlendiriyor ve güneş koruyucu krem kullanıyorsanız haftada bir defa maske yeterli olacaktır. Ancak cilt bakımını ihmal ettiğinizde uygulamalarını haftada ikiye çıkarmak oldukça idealdir.

Evde cilt bakımı sıralaması nasıl olmalıdır ?

Günlük cilt bakım sıralaması genellikle  ‘temizleme (temizleyici/tonik), nemlendirme (serum/nemlendirici) şeklinde olması tavsiye edilir. Gündüz ve gece aynı sıralamayı takip etmek gerekir.Böylece yüz bakımı nasıl yapılmalı sorusuna doğal yollardan cevap aramaya çalıştık. Ayrıca evde cilt bakımı maskeleri nasıl yapılır sorusuna yanıtları fazlasıyla bulacağınız Evde Yapabileceğiniz 12 Doğal Cilt Maskesi yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir