Eklem Yerleri Ağrılarına Kesin Çözüm

Eklem ağrıları genellikle yaşı ilerleyen kişilerde görülür gibi bir algı oluşmuşsa da eklem yerleri ağrıması genç kişilerde de zaman zaman görülmektedir. Eklem sorunlarının birçok sebebi olabilmektedir. Bunlar arasında en genel olanları çeşitli hastalıklar, farklı kazalar, zorlayıcı spor aktiviteleri ya da kilo sorunları olarak sayılabilir. Hatta uzmanlarca yapılan araştırmalarda psikolojik nedenlerin dahi eklem ağrıları neden olur sorusunun cevabı olarak bulunduğu durumlar tespit edilmiştir. Bu açıdan birçok nedeni olan eklem ağrı sorunları toplumlarda oldukça yağın bir şekilde görülmektedirler. Kişilerin hareket etme durumları için kemikler ve de kaslar kadar önemli bir diğer unsurlar da eklemlerdir.

            Kişi ayakta dururken ya da otururken vücudun işlevlerini yapabilmesi ve destek alabilmesi için eklemleri kullanmaktadır. Bu açıdan eklem ağrıları yerine getirilmesi gereken günlük faaliyetleri kısıtlayacağından dolayı da yaşam kalitesini oldukça düşürmekte ve bu yüzden de bu sorunu yaşayanlar eklem ağrıları için ne yapılmalı konusu ile ilgili çokça araştırmalar yapmaktadırlar. Eklem ağrılarına çözüm bulabilmek için ilk olarak gerekli tedavilerin yapılması ve akabinde de ağrının neden kaynaklandığına dair teşhisin mutlaka yapılması gereklidir.

Ekrem Ağrıları Sebepleri

            Kişiler açısından yaşanan eklem ağrılarına çözüm bulabilmek için eklem ağrılarının sebepleri mutlaka tespit edilmelidir. Genel olarak eklem ağrıları sebepleri;

            Kireçlenme yani Osteoartrit: Eklem ağrılarına sebep olan eklem iltihabının en büyük sebeplerinden birisi eklemlerdeki kireçlenmedir. Genel olarak yaşın ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık eklem aralarındaki esnek yapıdaki doku kıkırdağındaki yıpranmaların sonucunda meydana gelmektedir. Eklemlerde bulunan kıkırdak yapının zamanla aşınmasından dolayı sertlik, ağrı ve hatta hareket kayıpları dahi görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın risk grubundaki profiller; Eklemler ile ilgili bir hastalık geçirenler, sürekli aynı hareketi yapması gereken kişiler, herhangi bir sakatlık geçirenler, obez kişiler ve yaşı ilerlemiş olan kişilerdir.

            Kesecik İltihabı (Bursit): Bursit rahatsızlığı kişilerdeki tendonları muhafaza eden sıvı dolu olan küçük kesenin şişmesi ve tahriş olması durumudur. Bu rahatsızlık çok ağrılı görülebilir. Belirtileri arasında; Eklemlerde sertleşme, kızarma, şişkinlik ve eklem ağrısıdır. Bu durum yapılan çeşitli sporlar nedeniyle eklemlere gereğinden fazla yüklenme sebebiyle meydana gelebildiği gibi fazla kilolu olmak yüzünden de meydana gelebilmektedir. Genellikle ayak başparmaklarında, topuklarda, dizlerde, omuzlarda, kalçalarda görülmektedir.  Bu tarz eklem ağrılarına ne iyi gelir sorusunun en ideal cevabı iyi bir dinlenme şeklindedir.

     Eklemlerin Çok Fazla Kullanılması: Eklemlerin gereğinden fazla bir şekilde kullanılması bir müddet sonra ağrılara yol açabilmektedir. Burada kast edilen konu aralıksız kullanmaktır. Örneğin maraton koşmak, aralıksız bisiklet sürmek, uzun süre kesintisiz tenis oynamak gibi aktiviteler geçici tarzda eklem ağrılarına sebep olabilir. Bu tarz durumlarda ilk etapta yavaş bir şekilde başlamak ve spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmak gereklidir. Bu şekildeki eklem ağrılarına sıcak su ve dinlenmek iyi gelmektedir.

  İltihaplı Eklem Romatizmaları: Genel olarak ileri yaşta olan kişilerde görülmektedir. Daha çok kalçaları, dizleri, omuzları, ayakları, elleri etkilemektedir. Bazı durumlarda yüksek oranlarda şekil bozukları ve hareket kayıplarına yol açabilmektedir.

Tendinit: Kişilerdeki tendonlardaki şişme, tahriş ya da iltihaplanmalar sebebiyle meydana gelmektedir. Tendonlar kemikleri kaslara bağlayan yapılardır. Kişilerdeki yaş ilerlemesi, aşırı kullanım ya da tendonların esnekliğini kaybetmesi yüzünden bu sorun yaşanmaktadır. Genel olarak dirsek, bilek ya da omuzlarda görülmekte olan tendinit sorunları, maruz kalınan organın hareket ettirilmesi yüzünden daha da çok ağrıya sebep olabilmektedir.

Eklem Ağrıları Tedavi Yöntemleri

            Yaşanan eklem ağrılarına kesin çözüm bulmanın ilk şartı kişi eğer fazla kilolu ise fazla kilolardan kurtulmaktır. Aşırı kilo vücuttaki kıkırdaklar açısından zararlıdır. Yapılacak olan ve uzman doktorlar tarafından verilmiş egzersizler gerek ağrıları azaltacak gerekse de eklemlerde meydana gelebilecek sorunların önüne geçebilecek ya da gecikmesini sağlayacaktır. Çünkü hareketlilik vücuttaki eklemlerin beslenmesini arttıracaktır. Bu egzersizlerden en faydalı olanları arasında (doktorunuz farklı bir egzersiz önermediyse) yüzme gelmektedir. Yine yürüme egzersizleri de eklem sağlığı açısından oldukça yararlıdırlar.

            Eklemlere çok fazla yüklenmeden yapılacak olan fizik tedavi hareketleri de sağlığa oldukça büyük katkı sağlayacaktır. Eklemlerde olan iltihap ya da kireçlenmeler için özellikle E vitamini ve Omega 3 alımı oldukça faydalıdır. Kabuklu şekildeki deniz hayvanlarının kıkırdak yapılarından elde edilmekte olan Glukozaminin bu sorunu yaşayanlar tarafından uzun süreli olarak kullanımlarında, kıkırdaklarda oluşmuş olan deformelerin azalmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Özellikle düzenli olarak üç ay süreyle kullanımlarda eklem hareketliliği ve eklem ağrılarına oldukça iyi gelmektedir.

            Yine eklem ağrılarına sıcak su uygulaması da özellikle geçici ağrılara bir çözüm olabilmektedir. Yine doğal bir ürün olan Kolajen Hidrozalat’tın da başta diz eklemi sorunu yaşayanlar olmak üzere eklemlere iyi geldiği tespit edilmiştir. Genellikle fazla kilolu olanlarda görülen eklem ağrılarında da oldukça iyi gelmektedir. Yine bunların yanında uzman doktor tarafından verilecek olan ağrı kesici ilaçlar da eklem ağrılarına iyi gelecektir. Yapılan tüm uygulamalar yetersiz kalırsa da son çare olarak ameliyat yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir