E VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

E VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELERDİR?

E vitamini yağ içerisinde çözünebilen bir vitamindir. Bitkisel yağların, yumurtanın, etin, gevreklerin, meyvelerin ve sebzelerin içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini ayrıca besin değeri olarak da kullanılabilir. Ayrıca bu vitaminin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır.E vitamini bir antioksidan görevi görmektedir. Bu da tüm vücut hücrelerinizi hasar görmekten korur. Bu antioksidanlar genelde besinlerin içerisinde doğal olarak bulunur. Ancak bazen işlenmiş olarak da besinlerin içerisinde yer alabilir. Antioksidanların görevi de vücutta kansere ve tümör oluşumuna sebep olan serbest radikallerin bu etkisini ortadan kaldırmaktır. Bunu da serbest radikallerin elektron düzenini bozarak gerçekleştirir.E vitamininin yağ içerisinde çözülebilmesi, onu vücutta depolanabilir ve gerektiği zamanlar kullanılabileceği anlamına gelir. E vitamini temel olarak 8 farklı bileşik olarak tanımlanabilir. Ayrıca hava kirliliği, katarakt gibi göz hastalıkları, alzheimer gibi nörolojik hastalıklar ve diyabet hastalığını engeller. Bu görevini de saymış olduğumuz rahatsızlıklara sebep olan toksinleri vücuttan uzaklaştırarak gerçekleştirir. E vitamininin diğer faydaları da kolesterolü düşürmesi, kanser riskini azaltması, beyin yaşlanmasını durdurması, hücrelerin ömrünü uzatması, akciğer ve böbrek hastalıklarını durdurması, alerji oluşumunu durdurması ve göz bozukluklarını gidermesi sayılabilir. Şimdi de E vitamininin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde açıklayan birtakım bilgileri siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

1.Beyin Yaşlanması

İnsanların yaşları ilerledikçe beyinleri de yıpranmaya ve eskisi gibi tüm işlevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Buna beyin yaşlanması denir. E vitamini de beyin yaşlanmasını durdurucu bir etkisi ile görev almaktadır. Bunu da beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yapar. Ayrıca E vitamini yağı, akne, yara izleri ve kırışıklıkları gidermede faydalıdır. Beyin yaşlanmasını durdurmak ile birlikte cilt sağlığını da koruyarak daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

2.Diyabet

E vitamininin, diyabet üzerine oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Diyabet hastalığı diyabet 1 ve diyabet 2 olmak üzere 2 çeşide ayrılır. E vitamininin faydaları her 2 tip diyabet için de etkilidir. Ayrıca vücutta bulunan kan şekerinin kontrolünü sağlamak ile görevli, pıhtılaşma sorunlarını durdurmakta etkili ve tıkalı damarları açmakta faydalıdır. Diyabet hastalığına sahip kişilerin E vitamini takviyesine önem verdikleri durumda diyabet etkilerinin azaldığı ve bu saymış olduğumuz risklerin ortadan kalktığı bilinmektedir. Ayrıca diyabetik ayak ülseri hastalığına sahip olan kişilerde E vitamini eksikliğinin genel olarak ortaya çıktığı belirlenmiştir. E vitamininin diyabet etkileri üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir.

3.Kalp Hastalıkları

E vitamininin antioksidan özelliğinden dolayı, kalp hastalıklarına karşı faydalı olduğunu söylememiz oldukça mantıklıdır. Ayrıca bilimsel araştırmalar ile de doğrulanmıştır. Ancak halen çoğu uzmanın E vitamininin kalp hastalıkları üzerinde etkisi hakkında kafalarında çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır. Geniş çapta yapılan bir araştırmada 14 000 erkeğe 8 yıl boyunca düzenli olarak C ve E vitamini takviyesi yapıldı. Sonuç olarak da kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarında belirgin miktarlarda düşüş olduğu görüldü. Yine aynı şekilde kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada aynı etkilerin bayanlar üzerinde aynı sonuçları vermediği ortaya çıktı. Bunun sebepleri de halen araştırmacılar tarafından araştırılmaktadır.

4.Hücre Ömrü

Eskiden kalma bisikletiniz varsa üzerinde çeşitli pas izlerine rastlayabilirsiniz. Aynı şey vücut hücreleriniz için de geçerlidir. Oksidasyona ve serbest radikallere maruz kalan vücut hücreleriniz yaşlanmaya ve yıpranmaya uğrarlar. Serbest radikaller, sağlıklı vücut hücrelerini zayıflatır ve sonrasında dirençlerini kaybetmeye zorlar. Bu da sonuç olarak çeşitli kalp hastalıkları ve kansere yol açabilir. Serbest radikaller ciddi şekilde sağlığınızı bozmaya çalışır ve hücrelerinizin ömrünü azaltır. E vitamini de içerdiği bol miktarda antioksidan ile, serbest radikallerin bu zararlı etkisini durdurur. Sonuç olarak yaşlanma sürecini engeller ve sağlıklı vücut hücrelerine sahip olursunuz. Hücre ömrünü uzatmak ve sağlığınızı korumak için E vitamini takviyesine ciddi bir şekilde önem verilmelidir.E vitamini hücreler haricinde çevresel etkiler için de çeşitli korumalarda bulunmaktadır. Yaşam kalitenizi tehlike altına alan çeşitli risk faktörlerinden korur. Bu etkiler arasında sigara dumanından koruma, hava kirliliğine maruz kalındığında oluşan zararlı etkilerden koruma ve uzun süreler güneş altında durup yüksek miktarda ultraviyole ışına maruz kalındığında oluşan tüm zararlardan korunmada E vitamininin kayda değer bir etkisi vardır. Ultraviyole ışınlara maruz kalındığında serbest radikallerin etkisi artar. Hücrelerde çeşitli zararlar meydana gelir. E vitamini de bu hasarları onararak hücre sağlığınızı korur. Ayrıca fazla miktarda E vitamini almanın da herhangi bir zararı yoktur. E vitamini için önerilen miktar 14 yaş ve üzeri kişiler için günlük 15 mg’dır.Ayrıca E vitamininin çeşitli kalp hastalıkları, arterlerde sertleşme, kanser ve yüksek kan basıncı üzerinde yaptığı etkiler üzerine çeşitli araştırmalar halen yapılmaya devam etmektedir. Siz yine de E vitamini alımına dikkat ediniz ve gereken önemi gösteriniz.

5.Kolesterol

Bilindiği üzere kalp hastalıklarının asıl sebebi yüksek kolesteroldür. Ancak bilinen 2 tip kolesterol vardır. Bunlardan biri HDL yani iyi kolesterol, diğeri de LDL yani kötü kolesteroldür. E vitamini kolesterolü düzenlemede önemli bir rol alır. Böylece kalp hastalıkları risklerinin oluşmasını engeller. İyi kolesterol olan HDL’yi yükseltir, kötü kolesterol olan LDL’yi ise düşürür. Ayrıca kanı da inceltir. Sonuç olarak kalp krizi ve diğer kalp sorunlarının risklerini ortadan kaldırır.Şimdi de kullanabileceğiz E vitamini kaynaklarından bahsetmek istiyorum.

  • 1 avuç kadar kurutulmuş ayçiçeği çekirdeğinde 7.4 mg
  • 1 avuç kadar kurutulmuş ananasta 4.3 mg
  • 1 avuç kadar kurutulmuş yer fıstığında 2.2 mg
  • 1 avuç kadar kurutulmuş badem de 6.8 mg
  • Yarım su bardağı kadar kaynatılmış ıspanak da 1.9 mg
  • Yarım su bardağı kadar doğranmış ve kaynatılmış brokoli de 1.2 mg
  • Orta boy bir kivi de 1.1 mg
  • Orta boy bir domates de 0.7 mg kadar E vita/ mini değerleri bulunmaktadır. Ayrıca hazır olarak paketli aldığınız ürünlerin besin değerlerine bakarak E vitamini değerlerine ulaşabilirsiniz. Böylece günlük tavsiye edilen dozaja ulaşabilirsiniz.

Böylece E vitamininin faydalarını genel olarak ve ayrıntılı olarak açıkladık. Ayrıca E vitamini tüketimine önem veren kişiler için, önemli kaynaklardan bahsettik. Şimdi de E vitamininin önerilen miktarlardan fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek çeşitli yan etkilerden bahsedeceğiz.

Fazla E Vitamini Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

E vitamininin günlük önerilen 15 mg kadarı tüketildiğinde herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı dozlarda tüketildiğinde sağlığınızı bozacak çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. 400 mg ve fazlası bu tip yan etkilere sebebiyet verebilecek miktarlardır. Yüksek miktarda alınan E vitamini, kalp sağlığınızı bozarak kalp krizi tetikleyici özellik gösterebilir.Ayrıca E vitamininin fazla tüketilmesi durumunda çeşitli alerjik reaksiyonlar, kurdeşen oluşumu, baş ağrısı, horlama, görmede çeşitli bulanıklıklar, beklenmedik zayıflık, yorgun hissetme, baygınlık hissi, mide krampları, mide yanması, kusma ve diğer çeşitli halsizlikten kaynaklanan yan etkiler görülebilir. Ancak bu etkiler gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu işlem sadece aşırı tüketimlerde meydana gelir. Ayrıca tüm yan etkilerin hepsi aynı anda gözlenmez. Bir kısmı oluşabilir.Böylece E vitamininin faydalarını ve yan etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelemiş olduk. E vitamininin faydaları oldukça fazladır. Bu yüzden günlük önerilen dozajlarda tüketimine gereken önemi göstermenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir