Dünyada pandemi sonrası yeni dönem

Dünyanın her yerinde pandemi sonrası yeni bir dönem başlıyor. İnsanlar günlük hayatlarını yeniden inşa etmek için çaba gösteriyorlar ve işletmeler de uyum sağlamak için çalışıyorlar. Bu yeni dönemi başarılı bir şekilde yönetmek için, işletmeler dijital dönüşüm, online pazarlama ve esnek çalışma gibi alanlarda daha büyük bir odaklanma ve yatırım yapmalıdır. Bu sayede, gelecekteki belirsizliklere ve değişikliklere karşı daha hazırlıklı olacaklar. Aynı zamanda, tüketiciler de el yıkama ve maske takma gibi tedbirleri alarak günlük hayatlarını yeniden düzenlediler. Dünya pandemic sonrası yeni normali kabul etmek için hazırlanıyor ve bu süreçte esneklik ve adaptasyon önemli bir rol oynayacak.

Yeni Dönem Kararları ve Aşı Durumu

1 Temmuz 2021, yeni dönem kararlarının uygulanacağı tarihtir. Aşılamada 1. dozda otuz bir milyon beş yüz bin doz, 2. dozda 15 milyon doz ile toplam 25 Temmuz 2021’de 47 milyon doz aşı yapılmıştır.

Yeni Dönem Kararları

  • Hafta sonu yasaklarının kalkması
  • Sokağa çıkma kısıtlamasının son bulması
  • Kamuda normal mesaiye dönülmesi
  • Müzik faaliyetlerinin 24.00 itibariyle durdurulması
  • Şehirlerarası, şehir içi toplu taşıma sınırlamalarının kaldırılması

Turizm Faaliyetleri ve Seyahat

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, turizm faaliyetleri ve Türkiye’ye seyahat için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

22 Haziran 2021’de, 57 ülke düşük düzeyde kısıtlama, 27 ülke orta düzeyde kısıtlama, 70 ülke ise yüksek düzeyde kısıtlama ile yurtdışı giriş çıkışlarda aşı pasaportu istemediğinde seyahat edilecektir. Rus turistlerin 22 Haziran itibariyle Türkiye seyahatleri açılmıştır. PCR Testi belgelenmesi ve karantina tedbirleriyle yedi milyon turistin kasım ayına kadar ziyareti beklenmektedir.

2021 Dünya Liderler Zirveleri

G7 Liderler Zirvesi

Gelişmekte olan ülkelere sağlanacak Covit19 aşısı ve finansmanına yönelik anlaşmaya varıldığı, kürese aşılamada büyük adım atıldığı, ekonomik iyileşme için pandeminin bitirilmesinin gerekliliği tespit edilmiştir.

Nato Liderler Zirvesi

14 Haziran’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de 13 ülkenin katılımıyla toplanan zirvede NATO Genel Sekreteri Stoltenberg “Bugün ittifak için yeni bir sayfa açıyoruz, güvenliğimiz için önemli kararları aldık. Tüm müttefiklere güçlü bağlılığımızla, küresel rekabet çağında değerlerimizi, ve çıkarlarımızı savunmak için Avrupa ve Kuzey Amerika’nın NATO da birlikte güçlü durmasının gerekliliği konusunda hemfikiriz” dedi. Rusya ve Çin gibi otoriter rejimlerin kurallara meydan okuduğu zamanda, müttefikler, Cenevre’de Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile Biden’in görüşmesi öncesi görüşmeleri olumlu karşıladı ve desteklediklerini belirtti. Zirvede NATO nun 2030 vizyonu açıklandı, Türkiye’nin Kuzey Atlantik İttifakı için önemine değinildi.

AB Liderler Zirvesi

24-25 Haziran 2021’de Brüksel’de toplanan AB Konseyi, BM Genel Sekreteri Antonio Guaterres liderlerle bir araya geldi. Uluslararası ortaklar, özellikle G20 üyeleri Glasgow’daki COP26 toplantısı öncesinde hedeflerini arttırma çağrısında bulunuldu. İklim krizi ele alındı, aşıya tüm ülkelerin erişiminin önemi değerlendirildi. C 19 salgınıyla mücadele, AB üye ülkeleri kurtarma fonları, göç konusu, Türkiye, Belarus, Rusya ile dış ilişkiler, Gümrük Birliği güncellenmesi, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konuları değerlendirildi. AB Konseyi AB Komisyonu’na Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansman devamı için resmi teklifi sunması çağrısında bulunmuştur. Bildiride AB Konseyi bölgesel barış ve istikrarda Türkiye ve AB’nin orta çıkarları doğrultusunda Türkiye ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı sağlaması beklenmekte, olduğu belirtildi.

ABD-Rusya Zirvesi

İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen ABD-Rusya Zirvesi’nde açıklanan ortak bildiride “Nükleer bir savaşın asla başlatılmamasına yönelik bağlılığımızı teyit ediyoruz” açıklamasında bulunulmuştur.

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Zirvesi

2. kez Türkiye’de gerçekleştirilen zirveye 13 ülkenin devlet, hükümet başkanları ve dışişleri başkanları katılmıştır. Dijital düzenlenen forum bölümü, diplomasiye odaklanmış olup, yeni dönem, yeni yaklaşımlar, yaratıcı, özgürlükçü, liberal ve etik değerlerle diplomasi konuları değerlendirilmiştir. Sağlık Bakanlığı desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığının organizasyonuyla toplantı gerçekleştirilmiştir.

ÖSYM Sınavları

Bu hafta sonu, 26-27 Haziran’da ÖSYM sınavları yapılacaktır. Pandemi döneminde sınava giren tüm gençlerimize ve ailelerine kolaylıklar dilerim.

Yukarıdaki konular, 2021 yılı dünya liderler zirvelerinin ana gündem maddeleridir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir