Dünya Tütüne Hayır Günü 2019; “Tütün ve Akciğer Sağlığı”

Dünya Tütüne Hayır Günü 2019’nun ana teması “Tütün ve Akciğer Sağlığı” olarak belirlendi. Bu yılki etkinlik, tütünün akciğer sağlığına etkilerine odaklanarak, tütün kullanımının zararları hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Dünya Tütüne Hayır Günü, her yıl 31 Mayıs’ta dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor ve tütün kullanımına dikkat çekmek için bir fırsat sunuyor. Bu yıl da, tüm toplum kesimlerinin tütün kullanımının zararları konusunda eğitim almaları ve sağlıkları için tütün kullanmamaları için çağrı yapıyoruz.

Dünya Tütüne Hayır Günü; Sigaraya ‘Elveda’ Deme Zamanı

Her yıl, 31 Mayıs’ta, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve küresel ortakları tarafından, Dünya Tütüne Hayır Günü (WNTD) kutlanmaktadır. Her yıl düzenlenen bu kampanya, sigara bağımlılığı ve pasif içiciliğin neden olduğu zararlı ve ölümcül etkilerden korunmak için farkındalık yaratmak ve tütün kullanımından caydırmak için iyi bir fırsattır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ya Göre;

Tütün, kullanıcılarının yarısını öldürür. Tütün, her yıl 7 milyondan fazla insanı öldürüyor. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası, doğrudan tütün kullanımının sonucudur. Ölümlerin yaklaşık 890.000’i ise, sigara içmeyenlerin, pasif içici olarak sigara dumanına maruz kalmasının sonucudur.

Dünya Tütüne Hayır Günü’nün Odak Noktası

2019 Dünya Tütüne Hayır Günü’nün odak noktası “tütün ve akciğer sağlığı” dır. Kampanya ile şu konularda farkındalığı arttırmak hedeflenmektedir;

  • Tütünün, kanserden kronik solunum hastalığına kadar akciğer sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini hatırlatmak
  • Akciğerlerin tüm insan sağlığı ve iyiliği için oynadığı temel rolü anlatmak.

Sigarayı Bırakmak İçin 5 Adım

Sigarayı bırakmaya mı karar verdiniz? Tebrikler! Sigarasız ilk gününüz zor olabilir. İşte Dünya Tütüne Hayır Günü gibi önemli bir günde farkındalık oluşturarak sigarayı bırakmak için atabileceğiniz beş adım;

  1. Sigarayı Bırakma Planı Yapın
  2. Kendinize Meşguliyet Edinin
  3. Sigarayı Özendiren Şeylerden Kaçının
  4. Sigarayı Bırakma Konusunda Kararlı Olun!
  5. Ailenizden ve Arkadaşlarınızdan Yardım Alın

Dünya Tütüne Hayır Günü Başlangıç Olabilir!

Dünya Tütüne Hayır Günü içerisinde sigarayı bırakarak kendinize ve pasif içici olarak zarar verdiğiniz kişilere bir faydanız dokunsun!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir