Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi

Dukan Diyeti, Dr. Pierre Dukan tarafından oluşturulan ve hızlı ve etkili kilo verme amacıyla uygulanan bir diyet programıdır. Dukan Diyeti, yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı bir beslenme planına dayanmaktadır.

Dukan Diyeti’nin dört aşaması bulunmaktadır. İlk aşama olan “Saldırgan Faz”, sadece protein tüketimi üzerine odaklanır ve vücudun yağ depolarını yakmasını sağlar. İkinci aşama olan “Seyir Fazı”, proteinlere sebze eklenir ve haftanın belirli günlerinde sadece protein günleri uygulanır. Üçüncü aşama olan “Konsolidasyon Fazı”, yavaş yavaş karbonhidrat ve yağ alımına izin verir ve dengeli bir beslenme sağlar. Son aşama olan “Kalıcı Stabilizasyon Fazı”, uzun vadeli kilo kontrolü için uygundur ve haftada sadece bir gün sadece protein günü uygulanır.

Dukan Diyeti’nin listesi, yüksek protein içeren gıdaların ön planda olduğu birçok öğünü içerir. Bunlar arasında yağsız etler, tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt ürünleri, yoğurt, sebzeler, yulaf kepeği ve su yer almaktadır.

Dukan Diyeti, yüksek protein alımı nedeniyle tokluk hissi sağlarken, vücut yağlarını yakmaya teşvik eder. Bu sayede hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Ancak, uzun süreli uygulamalarında beslenme dengesi ve sağlık problemleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Makalede Neler Var

Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Tarifleri

Dukan Diyeti ile Zayıflayanlar

Dukan Diyetine Nasıl Başlayacağım

Dukan Diyetinde Yulaf Ezmesi Yenir Mi

Dukan Diyetinde Leblebi Yenir Mi

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüzde zayıflamak için tercih edilen çok sayıda diyet programı bulunmaktadır. Bu sayede ideal kilomuza ulaşmamızı sağlar ve sağlıklı bir vücudumuz olmasını sağlarız. Her dönemde farklı diyet programları popüler oluyor, bu süreçteyse popüler olan diyet programının adı Dukan Diyeti olarak karşımıza çıkıyor.

Fransa’dan ortaya çıkan bu diyetin nasıl bu kadar popüler olduğuna kısaca değinelim. Diyetin felsefesi ne zaman istersen istediğini yiyebilirsiniz olarak karşımıza çıkıyor. İstediğiniz zaman istediğinizi yiyerek diyet yapmak kulağa biraz garip gelebilir ancak bu diyet bunun için bu kadar popüler olmayı başardı. Diyetin bir protein diyeti olduğu bilmeniz gerekiyor.

Bir hastanın obeziteyle ilgili tedavi olmak için Dukan diyetinin mucidi Dr. Pierre Dukan’a diyet programı hazırlamasını ama ne olursa olsun eti diyetten asla çıkarmamasını rica etmesiyle, Dr. Dukan ilk kez denediği tamamiyle protein ağırlıklı bir diyet programı hazırlamış mükemmel bir sonuç elde etmiştir. Hastasını gözlemlemeye başlayan Dukan, 1 haftada etle beslenen hastasının 5 kilo vermesiyle doğru yolda olduğunu anlamış ve bu mükemmel diyet programına daha sonra ise sebze ağırlıklı diyet ile devam ediyor ve hastanın 1 hafta içinde 5 kilo daha kaybettiğini görünce bu alanda uzmanlaşmaya karar veriyor.

Dukan Diyeti Nedir

Dukan diyeti ilk çıktığından andan itibaren kısa bir süre içerisinde Fransa’da bir milyondan fazla kadın tarafından kullanılmaya başlandı. Ve bu süresin ardından ünü tüm dünya kadınları arasında bir anda yayıldı. Bu durum ülkemiz için de geçerlidir.

Dukan diyetinde asıl amacı kişinin metabolizmasının şaşırtılması amaçlanıyor. Alıştığı yemek düzeninin bir anda değişmesi kuralıyla çalışan diyet programında ilk hafta etle beslenen kişi ikinci haftada yemek düzenini değiştirerek sebze ağırlıklı bir yemek düzenine geçiyor. Yemek düzenindeki ani değişiklikler yüzünden metabolizmanın yeni düzene alışmaya çalıştığı sürede ani yağ yakması meydana gelir. Bu kişide kilo kaybının oluşmasına sebep oluyor.

Dukan Diyeti Tarifleri

4 farklı aşaması bulunan diyetin menüsünde ilk aşama hızlı sonuç almanın en etkili aşamadır.

1. Aşama: Et, yumurta, süt ürünleri ve balık bulunuyor. Sabah kahvaltısında yumurta, öğle yemeğinde balık, akşam yemeğinde ise et ürünleri yenilebilir. Ayrıca öğünlere göre yağsız derisiz tavuk eti, hindi eti, yağsız jambon, deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süt yenilebilir. Bu diyetin ilk aşamasında mümkün olduğunca su içilmeli, ayrıca şekersiz çay ve bitki çayları da içebilirsiniz.

Diyetin ilk aşamasında hedeflediğiniz kiloya göre Dukan diyeti yapmalısınız. Ortalama 10 kilo kaybetmek isteyen biri ilk aşamayı 3 gün uygulamalıdır.

2. Aşama: Bu süreçte özel sebze ve protein günleri yapmanıza izin veriliyor. Şok diyetin başladığı 2. aşamada tüketeceğiniz tüm yemekler sebze ağırlıklı olurken 28 çeşit saf proteinin bulunduğu sebze ürünlerini tüketmenize izin veriliyor. Sebze tüketiminde ise sınır yoktur.

3. Aşama: Bu aşamada normal diyet akışımızda ufak değişiklikler yapılıyor. Öğünlerimizde bulunan protein ve sebzelerin yanı sıra biraz meyve ve birkaç dilim ekmek tüketebilirsiniz. Bu aşamada ödül olarak 1-2 gün karbonhidrat tüketimi serbest bırakılabiliyor ama iyi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş