Disleksi Ne Demek?

Disleksi hastalığı nedir olarak diye bir araştırma yaptığınız taktirde önünüze ilk olarak öğrenme eksikliği çıkacaktır. Öğrenme eksikliği her yaşta ortaya çıkmaktadır. Genel olarak küçük yaşlarda kendini göstermektedir.Disleksi hastalığının okuma bozukluğuna yönelik bir durum yaratması ile kelimelerin tersten okunması gibi durum söz konusudur. Okuma süresince gerçekleşen bir kelimeleri atlama durumu gerçekleşmektedir. Kelimeleri atlamakla beraber okuma aşamasında hecelerde atlanmaktadır. Atlanan bu kelimelerden tutunda hecelere kadar karıştırma söz konusu olmaktadır. Duraksayarak okuma işlemleri gerçekleşirken okuma güçlüğü ortaya çıkmaktadır.Bu durumdan farklı olarak yazı yazma gibi bir durumda harflerin ters bir şekilde yazıldığı gözlenmektedir. Yazılar yazılırken harfler ile rakamlar birbirine karışmaktadır. Karışma durumunun tam olarak açıklanmasına örnek verirsek E harfinin ters bir şekilde kullanılıp 3 rakamı halinde yazılmasıdır. Küçük d harfinin genel olarak küçük b harfi ile genel olarak karıştırılmaktadır.Hızlı bir şekilde basit komutlar sağlanmasından sonra takip edilememe gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Sağ ile sol karışması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.Dikkatini hızlı bir şekilde kaybeden bir durumda ortaya konmaktadır. Bu durumun tam olarak anlama bozukluğu ortaya çıkmaktadır.Çelişki gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır. Bazı derslerde son derece en iyi dereceleri yapabilirler. Herhangi bir derste hiç beklenmedik bir soruyu çözebilirler, en iyi resimleri yapabilirler. Bu durumda çelişki yaratmaktadır. Disleksi tam olarak tanı koyulması için zeka düzeyine dair hiçbir problem yaşamaması gerekmektedir.Çocukların disleksi gibi bir durumla karşılaşması durumunda özgüvenleri derinden etkilenmektedir. Bu duruma bağlı olarak osikolojik problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumun tam olarak bir çözüme kavuşması için sabırlı olunması gerekilmektedir. Okuma durumuna bağlı olarak bir çözüm için en iyi seçenek sesli okuma egzersizlerinden geçmektedir. Bu şekilde çocuk hem özgüvenini geri kazanmış olacak hem de okumayı daha çok sevecektir.Bu durumdan başka olarak her zaman motive edilmesi gerekmektedir. Özgüvenlerine bağlı olarak bir hasarın yaşanmaması adına her zaman motivasyon edilmesi söz konusudur. En küçük başarısında dahi tebrik etmeniz gerekmektedir. Bu davranışa bağlı olarak öğrenme ve başarma durumunu kamçılanması söz konusudur.Öğrenmenin en iyi yolu çocuklar da her zaman oyun oynamaktan geçmektedir. Sevdiği eşyalara bağlı olarak bu durumun en iyi şekilde sonuçlanması gerekmektedir.

  • Çocukların genel olarak her durumda kıyaslanması en yanlış durum olmaktadır.
  • Dikkat dağıtıcı olan eşyaların odasından hızlı bir şekilde kaldırılması gerekmektedir.
  • Bu durumlar da doğru yapılması gereken en iyi yöntem öğrenmenin en eğlenceli hale getirilmesidir.

Disleksi Olan Ünlüler

Disleksi hastalığına sahip olan ünlüler arasında Albert Einstein, Mozart, Da Vinci, Stephen Hawkings başlıcaları bunlardır. Bu hastalığa sahip olan insanların genel olarak belirli bir yaşa kadar sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Daha sonra bu insanlar dünyayı derinden etkilemiştir.

Disleksi Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Bu duruma bağlı olan bir çocuğun motivasyonu son derece yüksek tutulması gerekmektedir. Motivasyon sağlamak için en küçük bir başarıda dahi onu övmek gerekmektedir.Bu durumda onun başarısının kutlanması iyi olacaktır. Her duruma pozitif yönden bakmak gerekmektedir. Bu durumun çözüme kavuşması gereken noktalar tam olarak öğrenilmesi gerekmekle beraber çocuğa her zaman motive edici durumlar ortaya konmalıdır. Çocuk hiçbir zaman kendini kötü hissetmemelidir. Bu süreç boyunca özgüvenlerine zarar vermeden ilerlemeler kayıt edilmelidir. Özgüven eksikliğinin yaşanmasına bağlı olarak durumlar daha kötü bir hal alacaktır. Her zaman motivasyon bu durumda en iyi seçenek olarak ortaya konmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir