Dicloflam 50 Mg 20 Draje Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Dicloflam, doktor kontrolünde alınması gereken ağrı kesici ilaçlardan birisidir. Antibiyotik özelliği bulunan bu ilaç, mutlaka doktor reçetesi ile alınıp kullanılmalıdır. Hastalar, bu ilacı kullanırken doktorun verdiği dozu aşmadan ve süresine de dikkat ederek kullanmalıdır. Adını duyup ilaç hakkında detayları merak edenler için dicloflam ne ilacı ve dicloflam ne için kullanılır sorularının cevaplarını yazının devamında vereceğiz.Dicloflam ağrı kesici acil ve şiddetli ağrı durumlarında kullanılabilir. Normal bir baş ağrısı ya da hafif kas ağrıları için bu tür ilaçların kullanımı gereksizdir. Normal ağrı kesicilere göre daha ağır olan Dicloflam’ın yan etkileri de aynı şekilde daha farklıdır.İlacın kullanımından önce mutlaka bu yan etkilere göz atılması ve bu yan etkilerin kullanım sonrasında ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir. Beklenmeyen etki görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna durum ile ilgili başvuruda bulunulması gerekir.Dicloflam draje, sadece kısa süreli tedavilerde yan ilaç olarak kullanılabilir. Bunun dışında uzun süre kullanımı uygun değildir. Bu ilaç sadece yetişkinler için uygundur. Onun dışında çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Endikasyon Bilgisi

Dicloflam prospektüs bilgilerinde ilacın kullanımı konusunda aşağıdaki maddeler verilmiştir…

 • Travmaya bağlı ağrılı enflamatuar durumlarda ilaç kullanılabilir. Örnek olarak burkulma, incilme verilebilir.
 • Bazı kulak-burun-boğaz enfeksiyonlarında asıl hastalığın tedavisine ek olarak ağrı kesmek için bu ilaç kullanılabilir.
 • Ameliyat sonrasında yaşana ağrılarda kullanılabilir. Örnek olarak ortopedik cerrahi işlemleri ya da diş ameliyatları verilebilir.
 • Ağrılı jinekolojik hastalıklarda ağrının şiddetini düşürmek için kullanılabilir.
 • Vertebral kolonun ağrılı sendromlarında Dicloflam prospektüs draje kullanılabilir.

Dicloflam 50 Mg 20 Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Dicloflam ağrı kesici draje, basit ağrı kesicilerden farklı içeriğe sahiptir. Bu nedenle kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta da daha fazladır. Dicloflam 50 Mg 20 Draje kullanımı hakkında dikkat edilmesi gerekenler ve mutlaka bilinmesi gereken hususlar şu şekildedir…

 • Mide-bağırsak hastalığı, geçirilmiş ülser, ülseratif kolit, Crohn hastalığı olanlar bu ilacı kullanırken sürekli gözetim altında olmalıdır.
 • Ciddi şekilde karaciğer yetmezliği olanlar yine bu ilacın kullanımında gözetim altında tutulmalı beklenmeyen bir etki görüldüğünde hemen müdahale edilmelidir.
 • Mide problemleri ya da karaciğer rahatsızlıkları yaşlılarda daha fazla sıkıntıya neden olabilir.
 • Herhangi bir nedenle sıvı açığı olan hastalarda kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Ameliyat öncesi ve sonrası dönemlerde özellikle bu duru ortaya çıkabilir.
 • İlacın kullanımı sırasında önlem olarak böbrek fonksiyonlarının takibi gerekir. Tedavi bittiğinde tamamen, tedaviye başlanmadan önceki böbrek fonksiyon değerlerine vücut geri döndürülür.
 • Zayıf bünyeli yaşlılarda düşük dozda kullanılması gerekir.
 • Zayıf yapılı hastalarda da aynı şekilde düşük doz uygulanması gerekir.
 • Hepatik porfirisi hastalığı olanlar ilacı kullanırken daha dikkatli olmalıdır. Bunun nedeni ilacın zaman zaman hepatik porfiri nöbeti gelişmesini neden olmasıdır.
 • Diğer benzer içerikli ilaçlarda olduğu gibi bu ilacın kullanımında da birden fazla karaciğer enzimi yükselebilir. Bu durumda karaciğer fonsksiyonlarının takibe alınmasında fayda vardır.
 • İlacın kullanımı sırasında normal olmayan karaciğer fonksiyonu geliştiğinde ve devam ettiğinde tedaviye son verilmelidir.
 • Genel olarak kullanım alanlarında göre 2-3 günlük tedavi süresinde kullanılabilir. Ancak bazı özel durumlarda ilaç daha uzun süre kullanılabilir. Bu durumda kan sayımı, kalp ve böbrek fonksiyon kontrolü gereklidir.
 • Beklenmeyen bir etki görüldüğünde acilen doktora başvurulması, en yakın acil sağlık merkezine gidilmesi gerekir.

Dicloflam 50 Mg 20 Draje’in Kullanım Şekli

Dicloflam 50 mg, draje şeklinde bir ilaçtır. Her bir pakette 20 adet drajenin bulunduğu bu ilacın kullanım şekli ağız yolu ile yutulmasıdır. Genel olarak yemeklerden önce bol su ile içilmesi önerilir. Yetişkinlerde Dicloflam 50 mg draje kullanımına 100-150 mg olarak başlanır. 14 yaş üzerindeki çocuklarda günde 1-2 adet draje kullanımı yeterlidir. Orta dereceli durumlar için de aynı doz yeterlidir.Sancılı adet döneminde bu ilacın kullanımı sırasında genel olarak 50-100 mg yeterlidir. Eğer daha yüksek doz alınması gerekirse 200 mg’ye kadar çıkılabilir. Ancak daha fazlası zararlı olacaktır. Ağrılı regl döneminde bu ilacın kullanımı sırasında ilk olarak düşük dozda başlanıp yükseltme daha sonra yapılmalıdır. İlaç ilk ağrılar ile kullanılmaya başlanmalı ve genel olarak 2-3 günden fazla alınmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

Dicloflam ağrı kesici kullanımında genel olarak doza ve süreye dikkat edildiğinde yan etkiler ara sıra ortaya çıkar. Bu yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Mide bulantısı, kusma, diyare, abdominal kramplar, dispepsi, gaz, iştahsızlık
 • Baş ağrısı, baş dönmesi ya da vertigo
 • Sersemlik hissi
 • Deride döküntü, pul pul görüntü
 • Karaciğerlerde serum aminotransferaz enzimlerinde yükselme
 • Nadiren vücudun çeşitli bölgelerinde ödem
 • Nadiren karaciğer bozuklukları ve sarılık
 • Nadiren mide kanaması ya da benzeri durumlar

Dicloflam 50 mg 20 Draje, geçici olarak kullanılan bir ilaçtır. İlacın sürekli kullanılması tavsiye edilmez. Her hangi bir hastalık ya da ameliyat sonrasındaki ağrılar için geçici olarak kullanılan bu ilaç sadece yetişkinler içindedir. 14 yaş altındaki hiç bir birey için kullanılmamalıdır.Ağrı kesici olarak geçse de mutlaka doktoru verdiği dozun dışında kullanılmaması gerekir. İlacın fazla alnması durumunda en kısa sürede sağlık merkezlerine başvurulması gerekir. İlacın alınması gereken durumda alınmaması halinde yüksek doz alınmaması gerekir. Tedaviye hasta kaldığı yerden devam edebilir.Dicloflam 50 mg draje, emziren annelerde ve hamilelerde kullanılmamalıdır. Emziren annelerde sütten bebeğe geçeceği için ilaç bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle kullanılmaması gerekir. Gebelik döneminde de aynı şekilde anneden bebeğe ilaç etken maddeleri geçebilir.Bu da anne karnında bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Yine de çok gerekli ise doktor kontrolünde gebelik esnasında bu ilaç kullanılabilir. Hamilelik döneminde ilacın kullanımı son 3 ayına kadar izinli olarak mümkündür. Onun dışında son 3 ayda doktor izni olsa da kullanılmaması gerekir.Dicloflam 50 MG 20 Draje fiyatı 5,32 TL’dir. Eczanelerde reçete ile satılan bu ilacı başka yerlerden satın almayın. Doktor reçetesi olmadan, arkadaş önerisi ya da acil olarak ağrı durumlarından kullanılmaması önerilir. Bir başkasına iyi gelen ilaç sizde de aynı etkiyi yaratmayabilir. Bunun bilincinde olup ilaç kullanımını ona göre yapmak gerekir. Dicloflam 50 Mg 20 Draje, sadece eczanelerden satın alınmalıdır.Eczane dışında başka bir yerden satın alınmaması sağlık için önemlidir. Satın alınan ilaçların üzerinde yazan son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekir. Bu tarihin okunmadığı ambalajlara sahip ilaçları alıp kullanmayın. Her ilacın üzerinde yazan saklama koşulları vardır. Dicloflam üzerinde de yazan saklama kurallarına uyarak son kullanma tarihine kadar ilacı saklayabilirsiniz.Genel olarak çocukların ulaşamayacakları, güneş görmeyen, rutubetten uzak ve 30 derecenin üzerine çıkan sıcaklığı olmayan yerlerde ilaçların saklanması önerilir. Bu şekilde saklama kurallarını uygulayabilirsiniz. Saklama kurallarına uygun şekilde saklanmayan ya da tarihi geçmiş olarak kullanılan ilaçlar, faydadan çok zarar görmeye neden olacaktır. Hastaların en çok dikkat etmesi gereken kurallardan birisi de bunlardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir