Damar Otu Faydaları

Sinir otu olarak da bilinen damar otu pek çok hastalığa faydası bulunur. Damar otu yetiştirilmesi en kolay otlardan biri olmakla beraber pek çok kişinin farkına varmadığı ot olduğu söylenebilir. Halbuki bizler pek çok yerde damar otuyla karşılaşabiliriz. Özel bir yetişme alanı bulunmaz. Boş arazilerde, çam ormanlarının olduğu yerlerde ve çayırlarda kolaylıkla yetişebilen bu damar otunun uzama boyu 7 cm ile 90 cm arasında değişiklik gösterir. Damar otu sağlık açısından çok faydalı olduğu için bu otu tüketmemiz gerekir. Şimdi ise damar otunun nelere iyi geldiğine şöyle bir bakalım.

Damar Otunun Faydaları Nelerdir?

Damar otu gerektiği kadar tüketildiğinde hemen hemen her türlü hastalığa iyi gelir. Damar otunun başlıca nelere iyi geldiğini öğrenmek için ise yazımızı dikkatlice okuyun.

1. Kalp Ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir

Özellikle sigara içen kadın ve erkeklerde kalp ve damar hastalıkları görülür. Sırbistan’da bulunan bir üniversite tarafından yapılan araştırmalar sonucunda damar otunda bulunan anti-inflammatuar etkisi ile kalp damar hastalıklarının iyileşmesine büyük ölçüde yardımcı olduğu görülür.

2. Tümörün Geçmesini Sağlar

Tümör hücrelere yayılan zararlı bir canlının yayılması sonucunda bireylere zarar verir. Tümörün yayılmasını önlemek, vücutta var olan tümörün geçmesini sağlamak için de damar otunun tüketilmesi önerilir. Damar otu, tümör hücresinin yayılmasını önleyerek bu hastalığın önlenmesinde yardımcı olur. Bu nedenle pek çok doktor tümör ile mücadele eden hastalarına damar otu tüketmesini önerir.

3. Karaciğer Yağlanmasını Önler

Normalin üzerinde kilolu olan bireylerin karaciğerlerinin yağlandığı görülür. Yaygınlaşan obezite hastalığının sonuçlarından olan bu karaciğer yağlanmasının önüne geçilmesi için ise birtakım önlemlerin alınması gerekir. Karaciğer yağlanması sorunu ile karşılaşan bireyler, yedikleri besinlere dikkat etmeliler. Karaciğer yağlanmasını önleyen birtakım bitkileri tüketerek bu hastalığı yenebilirler. Damar otunun yapılan araştırmalar sonucunda karaciğer yağlarını ezdiği sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle damar otunu sık sık tüketmeliyiz.

4. Kanı Temizler

Kan hücreleri tüm vücutta damar yoluyla dolaşır. Kanın içerisinde bulunan alyuvar ve akyuvarlar vücut içerisindeki organların çalışmasını düzenler. Bazı zamanlarda alyuvar ve akyuvarlarda bulunan birtakım özler kanı kirletir. Kirli kan vücudun daha fazla terlemesine yol açar. Bu nedenle eğer normalin üzerinde bir terlemeniz oluyorsa en yakın bir hekime başvurun. Vücudunda kirli kan olduğu tespit edilen hastaların avuç içlerinde aşırı terleme görülür. Yüzde yağlanma ve çok sivilcelenme gibi diğer şikayetlere de bununla beraber rastlanır. Kirli kanın temizlenmesi için ise öncelikle mutlaka doktorun tavsiyelerini uygulayın. Ancak bir de şifalı bitkiler tüketerek kirli kanınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Damar otu kirli kanın temizlenmesinde büyük rol oynar. Düzenli şekilde damar otu tüketirseniz kanınızın temizlendiğini görebilirsiniz.

5. Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

Temiz nefes alıp vermek için solunum yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunur. Doğru nefes alma; akciğerlerimizi tamamen doldurarak gerçekleşir. Uzun ve sağlıklı bir ömür için doğru solunum yapmak bir hayli önem taşır. Solunum yaparken dikkat etmemiz gereken kurallara uyarak doğru nefes alıp vermeliyiz. Ama ne yazık ki bazı insanlar solunum yolları enfeksiyonu gibi çeşitli hastalıklarla karşılaşabilir. Bu hastalıkları atlatmak güç olduğu için solunum yollarına iyi gelen bir damar otu bitkisini sizlere önerebiliriz. Damar otu, solunum yolları enfeksiyonlarının hızla vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Bu nedenle pek çok doktor tarafından da tavsiye edilir.

6. Guatrı Küçültür

Tiroid bezinin dengeli şekilde tamamının büyüdüğü, tiroid bezinde tek bir yumrunun olduğunun ve üçüncüsü tiroidde çok sayıda yumrunun oluştuğu boğaz hastalığına guatr adı verilir. Guatr oluşumunun büyüklüğünün önüne geçilmesi için damar otu bitkisinden yardım alınabilir. Damar otu sayesinde boğazda oluşan guatr hastalığı giderilebilir.İşte bunların dışında damar otu daha pek çok hastalığa iyi gelir. Geriye kalan damar otu faydalarını ise artık maddeler halinde aşağıdan okuyabilirsiniz.

 • Rahim kanseri için tedavi edici olduğu düşünülür.
 • Akne, siyah nokta ve sivilcelerin geçmesini sağlar.
 • Balgam söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Kış aylarındaki öksürüğe iyi gelir.
 • Akciğer ve mideyi temizler.
 • Vücudun iç organlarının temizlenmesini sağlar.

Damar Otu Nasıl Tüketilir?

Sağlığa pek çok faydası olan damar otunun kullanımı kafalar da soru işaretine yol açabilir. Bu nedenle damar otundan neler yapılabileceğini yazımızdan okuyabilirsiniz. Damar otundan en iyi faydayı sağlamak için damar otu çayı yapılarak içilebilir. Düzenli olarak içilen damar otu çayı vücudun tüm organların işlevlerinin daha iyi çalışmasında yardımcı olur. Damar otu çayından başka ise damar otu lapası yapılabilir.

Damar Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış damar otu
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı

 1. Suyun içerisine 1 tatlı kaşığı damar otunu ilave edelim.
 2. 15 dakika boyunca bu karışımı ocakta demleyin.
 3. Demlenen suyu süzün. Süzdükten sonra ise damar otu çayı artık hazır hale gelir. Günde 2 kez bu damar otu çayı içmek yeterli olur.
 4. Damar otunu lapa olarak hazırlamak için şu işlemler uygulanır: Damar otu yaprakları bol suda yıkanmaya başlanır. Sonrasında lapa haline gelene kadar merdane ya da bir başka yolla bu yapraklar ezilir. Bu şekilde yemeklerin yanında birer kaşık damar otu lapası tüketilebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir