Büyüklerin Bir Bildiği Varmış: Vicks’in 10 Farklı Kullanım Alanı

Vicks uzun yıllardır öksürük ve grip rahatsızlıklarının olumsuz etkilerinin azaltılması için kullanılan bir krem. O kadar yaygındır ki herhalde her insanın hayatının bir döneminde Vicks kullanmışlığı olmuştur. Tabii genellikle bu kullanım kişinin kendi isteği ile olmayabilir. Hatırlarsanız küçükken özellikle dedelerimiz, anneannelerimiz, ninelerimiz her rahatsızlığımızda sorun olan bölgeye vicks sürerlerdi. Tamam Vicks öksürüğe ya da gribe iyi geliyordu ama ya diğerleri?Her ne kadar o zamanlar büyüklerimizin baş ağrısında, kol ağrısında, yani neredeyse her hastalıkta bize Vicks krem sürmeleri tuhaf gelse de aslında bir bildikleri varmış diyebiliyoruz şimdi. Çünkü Vicks gerçekten de pek çok farklı alanda kullanılabiliyor ve pek çok farklı şeye iyi gelebiliyor. O yüzden bundan sonra büyüklerimizin kulağa tuhaf gelen önerilerini geri çevirmeyelim ve sözlerini dinleyelim. Özellikle Vicks konusunda. Vicks gerçekten de hiç ama hiç aklımıza gelmeyecek o kadar çok şeye iyi geliyor ki… Haydi, Vicks’i kullanabileceğimiz diğer alanları inceleyelim.

1- Ayak ağrısını geçirme

Aslında vücudumuzun en cefakar organı sayılabilir ayaklarımız. Çünkü bütün gün vücudumuzun ağırlığını taşırlar ve yeri gelir hiç durmadan sürekli hareket halinde olurlar. O yüzden de bazen ayaklarımız bu ağır tempo nedeniyle yorulabilir ve hatta şişebilir. Tabii ayaklarımıza yapacağımız en büyük iyilik de bu zor geçen günün sonunda ayaklarımızı şöyle bir güzel dinlendirmek olacaktır. Bunun için de en iyi yöntemlerden bir tanesi önce ayaklara bir güzel masaj yapmak, sonra da ayaklarını hafif hafif Vicks ile olmak. Ardından temiz bir çorap giyip keyifle uykuya geçebilirsiniz. Ertesi sabah ayaklarımız bir güzel dinlenmiş, rahatlamış ve yumuşamış olacaklar.

2- Baş ağrısını dindirme

Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa gün içinde yaşadığınız baş ağrıları yüksek ihtimal yoğun stresten ve sürekli gerginlikten kaynaklanıyordur. Elbette günlük hayatta bizi strese sokabilecek ve gerginlik yapabilecek pek çok olayla karşılaşıyoruz. Tabii bu olayların bize mirası da can sıkıntısı yaratan o baş ağrıları oluyor. Ama baş ağrılarını gidermenin de çok basit ve pratik bir yöntemi var neyse ki. Eğer başınız ağrıdığı zaman alnınıza bir miktar Vicks sürüp çok hafif de masaj yaparsanız birkaç dakika sonra çok daha iyi olduğunuzu ve rahatlamaya başladığınızı fark edeceksiniz. O yüzden eğer işteyken bu baş ağrılarını yaşıyorsanız bizce eve gitmeyi beklememek için ofisinizde de bir tane Vicks bulundurun. Böylece duruma anında müdahale edebilirsiniz.

3- Siyah noktaları ve sivilceleri giderme

Herkesin dönem dönem en büyük belası olmuştur sivilceler ya da siyah noktalar. Genellikle bunları iyileştirmeden üstlerini örtmeye çalıştığımızda daha çok artarlar, hatta çok daha kötü bir görüntü yaratırlar. Bu yüzden de eğer siyah noktalarımız ya da sivilcelerimiz varsa bunları türlü makyaj malzemeleri ile kapatmak yerine bir an önce iyileştirme yoluna gitmeliyiz. Siyah nokta ve sivilce tedavisi için elbette pek çok farklı yöntem uygulanabilir. Ancak bu yöntemlerden bir tanesi de Vicks. Yani düzenli olarak sorunun olduğu bölgeye bir miktar Vicks sürerek orada iyileşme sağlayabilirsiniz.

4- Kas ağrısını hafifletme

Eğer spor yapıyorsanız ve sık sık kas ağrısı yaşıyorsanız Vicks sizin en iyi arkadaşınız olabilir. Elbette yoğun egzersiz yapıldığında doğal olarak kaslar yorulur ve ağrımaya başlar. İşte böyle zamanlarda o bölgeye bir miktar Vicks sürerek çok hafif bir şekilde masaj yapın. Bu işlem hem kan dolaşımınızı hızlandıracak hem de rahatlamanıza yardımcı olacak. O yüzden Vicks’leri spor çantalarının vazgeçilmezi olarak gösterebiliriz.

5- Yanıkları tedavi etme

Güneş yanıklarının, sıcak yağ yanıklarının ya da hafif olarak gösterilebilecek pek çok yanık çeşidinin tedavisinde de Vicks kullanabilirsiniz. Vicks yanıklı bölgede bir rahatlatma sağlar ve o bölgedeki yanığın hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Ama yine de belirtelim yara oluşmuş veya ileri derece olarak nitelendirilebilecek yanıklarda direkt olarak tıbbi müdahale gerekecektir.

6- Sinek kovma

Yaz sımsıcak oluşu, tatili, denizi, kumu, güneşiyle yılın en güzel mevsimi. Ama nedense minicik bir şey o güzel mevsimi bir kabusa çevirmeye yetebiliyor. Ne mi peki o minicik şey? Elbette, sivrisinekler. Eğer yazın sivrisinekler size bir kere musallat olduysa bir daha imkanı yok hiçbir şeyden zevk alamazsınız, dahası uyuyamazsınız bile. Bunun için de devreye türlü sinek kovucular girer. İşte en etkili sivrisinek kovuculardan bir tanesi de Vicks. Çünkü çoğu sinek çeşidi Vicks’in yaydığı o yoğun kokudan nefret ediyor. Bu yüzden eğer ister gündüz ister gece sineklerden uzak kalmak istiyorsanız belli bölgelerinize Vicks sürebilirsiniz. Hatta Vicks sivrisinek ısırıklarının yarattığı kaşıntıyı azaltmak için de çok etkili olur. O yüzden ısırıkların olduğu kaşınan yerlere de Vicks sürebilirsiniz.

7- Kızarmış ya da tahriş olmuş cildi rahatlatma

Vicks’i gül hastalığının olumsuz etkilerini azaltmak ya da kızarmış veya tahriş olmuş cildi tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Bunu yatmadan önce ve uyandığınızda olmak üzere günde iki kez problemin olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz.

8- Kurumuş ve çatlamış dudakları onarma

Bazen yalnızca kış aylarında, bazen bir hastalığa bağlı olarak bazen de tamamen kişisel bir özellik olarak dudaklarımız kuruyup çatlar. Ee, haliyle bu çatlak dudak görüntüsü çok da hoş olmaz. Özellikle kadınlar için çatlak dudaklara dudak makyajı yapmak tam bir kabus olur. Bu yüzden kurumuş ve çatlamış dudakları onarmak için de Vicks sürebilirsiniz. Çünkü Vicks dudaklarınızdaki ölü deriyi atar ve dudaklarınızı nemli bir hale getirir. Böylece çok daha sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz. Bu yüzden özellikle kış aylarında Vicks’i her daim yanınızda gezdirmenizi tavsiye ederiz. Ama tabii yutmamaya özen gösterin yine de.

9- Kapı gıcırtısını giderme

Ah o gıcırdayan kapılar… Sinir bozucu oldukları yetmiyormuş gibi bir de geceleri korkutucu bir hal alıyorlar. İşte bu sorunu da Vick ile çözmek mümkün. Vicks’i hep vücudumuzda kullanacak değiliz ya. Bazen bize psikolojik olarak rahatsızlık veren şeylerde de kullanabiliriz. Tıpkı kapı gıcırtısı gibi… Bu insanı deliye döndüren bir sese sahip olan kapı gıcırtılarını gidermek için kapının menteşelerine bol miktarda Vicks sürmeniz yeterli. Artık huzur içinde uyuyabilirsiniz. Korku konusu da tamamen sizin film zevkiniz olarak kalır.

10- Vücut inceltici

Özellikle kadınlar vücutlarının fazla yağ birikmiş bölgelerinin incelmesi için kozmetik ürünlerine gerçekten de tonlarca para harcayabiliyorlar. Elbette bir kısmı etkili de olabiliyor ama o kadar büyük ödemeler yapmak herkes için her zaman mümkün değil. Bu yüzden vücudunuzda yağ birikmiş yerlere yağ azaltılması ve o bölgenin daha ince görünmesi için direkt olarak Vicks ile müdahale edebilirsiniz. Fakat bunun için sadece Vicks’i sürmek yeterli olmuyor. Evde çeşitli maddelerden bir karışım yapıp güzel bir krem oluşturmanız gerekli. Yine de önceden belirtelim ki bu yöntem tam anlamıyla bir mucize yaratmıyor. Fakat zaman içerisinde etkisini hissetmeniz de mümkün. Yani bu yöntemi tıbbi bir müdahale gibi görmemek gerek. İşte bu ev yapımı inceltici krem için Vicks’i, karbonatı, cilde sürülebilen alkolü ve kafuru bir kabın içinde karıştırarak bir krem yapıyorsunuz. Sonrasında bu kremi dilediğiniz bölgeye sürüp bir plastik poşet ya da streç film ile sarıyorsunuz. Genellikle bu uygulamayı egzersiz yapmadan önce uygulamanızı tavsiye ederiz. Zaman içinde faydasını göreceksiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir