Brezilya Diyeti

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren brezilya diyeti ile kısa bir sürede kilo verebilirsiniz. Brezilya diyeti bir hafta içerisinde üç ya da dört kilo vermenizi sağlayan uygulaması da kolay olan bir diyet çeşididir. Brezilya diyeti ile forma girebileceksiniz, ideal kilonuza ulaşacaksınız ve en önemlisi kısa sürede zayıflayabileceksiniz. Çünkü brezilya diyeti diğer diyetlere göre hem porsiyon olarak hem de uygulama açısından çok zorlamayan bir diyettir. Brezilya diyeti yaklaşık olarak beş hafta sürecek ve aynı zamanda on beş ve on sekiz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Brezilya Diyeti

Brezilya diyetinin temelinde daha çok meyve ve sebze yer almaktadır. Brezilya diyeti aynı zamanda düşük bir karbonhidrat oranına sahiptir. Bunun yanı sıra protein, vitamin ve mineral değeri açısından da ideal bir diyettir. Sınırlı tahıl ve süt ürünleri bulunmaktadır. Diğer diyetlerde süt ürünleri ve karbonhidrata hiç yer verilmemektedir. Ama bu diyet türünde belirli bir oranda bu besin değerlerine yer verilmektedir. Karbonhidratı tamamen diyetten çıkarmak doğru bir uygulama değildir. Çünkü karbonhidrat insan vücudu için büyük oranda enerji sağlamaktadır. Bu nedenle insan vücuduna enerji sağlaması açısından karbonhidrat belirli bir oranda diyette bulunmalıdır. Mesela diyette küçük porsiyon halinde belirli öğünlerde makarna ve pilav yenilmesi gerekmektedir. Brezilya diyetine başlamadan önce insanlar birtakım hatalar yapmaktadırlar. Mesela, brezilya diyetini yaz aylarında yapacaksanız mutlaka baklagillere önem vermelisiniz. Yaz aylarında havanın çok sıcak olması nedeni ile sıcak yemekler çok tercih edilmemektedir. Ama hava sıcak bile olsa belirli vitamin, mineral ve protein gibi besinlerin insan vücuduna mutlaka alınması gerekmektedir. Özellikle sebzelerden bezelyenin tüketilmesi gerekmektedir. Bezelye sebzeler arasında çözünür posa özelliğine sahip çok değerli bir posa içermektedir. Bezelye insan vücudunun uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda hem insan vücudundaki kan şekerini regüle eder hem de bağırsakların daha sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Fakat bezelyenin şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastası olan bireylerin kontrollü bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

Haftanın 1. Günü

Sabah Kahvaltısı: 1 tane portakal, 1 adet muz, 1 bardak portakal suyuAra Öğün: Sadece bir dilim tost, yanında bir bardak meyve suyuÖğle Yemeği: 120 gr haşlanmış balık, taze sebze salatasıAkşam Yemeği: 100 gr haşlanmış balık, taze sebze salatasıUyku Öncesi:  Sadece bir dilim tost, meyve suyu

Haftanın 2.Günü

Sabah Kahvaltısı: Tost, 1 bardak yağsız sütAra Öğün: 100 gr kadar yağsız peynirÖğle Yemeği: 100 gr kadar pilav, sebze salatasıAkşam Yemeği: 100 gr et, 5 adet marul yaprağıUyku Öncesi: Tost, 1 bardak elma suyu

Haftanın 3.Günü

Sabah Kahvaltısı: Az haşlanmış yumurta, 1 bardak elma suyuAra Öğün: Tost, elma suyuÖğle Yemeği: 100 gr haşlanmış et, 2 adet haşlanmış patates, birkaç marul yaprağıAkşam Yemeği: 150 gram haşlanmış balık, haşlanmış yumurta, marul, bezelyeUyku Öncesi: 1 adet elma suyu, tost

Haftanın 4.Günü

Sabah Kahvaltısı: 50 gr ananas, 1 adet ananas suyuAra Öğün: 1 bardak ananas suyu, tostÖğle Yemeği: 100 gr kadar et, 50 gr peynir, 1 adet portakalAkşam Yemeği:  2 haşlanmış patates, 150 gr. biraz yağ serpilmiş ve rendelenmiş taze havuç salatasıUyku Öncesi: 1 bardak ananas suyu, yanında küçük bir tost

Haftanın 5.Günü

Sabah Kahvaltısı: Bir adet tost, bir bardak elma suyuAra Öğün: Bir tane elma, bir tane portakalÖğle Yemeği: Haşlanmış 100 gr balık, 3 adet havuçUyku Öncesi: Tost, 1 bardak portakal suyu

Haftanın 6.Günü

Sabah Kahvaltısı: Bir adet meyve, 1 adet portakal suyuAra Öğün: Küçük bir tost, portakal suyuÖğle Yemeği: 100 gr pilav, sebze salatasıAkşam Yemeği: Haşlanmış 2 adet patates, 150 gr pişmiş etUyku Öncesi: Bir bardak yağsız süt

Haftanın 7.Günü

Sabah Kahvaltısı: 1 adet elma, 1 bardak yağsız sütAra Öğün: Küçük bir tost, ananas suyuÖğle Yemeği: 100 gr haşlanmış balık, 5 yaprak marulAkşam Yemeği: Haşlanmış patates, sebze yemeği, salataUyku Öncesi: Bir küçük tost, ayran

Brezilya Diyetinde Neler Tüketilmeli?

  • Öğünlerin yanında bir dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği bulunmalıdır. Peynir yemek isterseniz, peynir yerine yumurtayı tercih edebilirsiniz. Yumurta hem uzun süre tok tutar hem de çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Diyetlerin hepsinde gün içerisinde öğle ya da akşam öğününde mutlaka sebze yer almalıdır. Özellikle öğle yemeğinde fasulye ya da semizotu gibi değerli minerallere sahip olan sebzeleri tercih edebilirsiniz. Mevsim sebzelerini tüm ana öğünlerde ya salata ya da yemeğin yanında garnitür olarak mutlaka tüketmeye çalışın.
  • Eğer yaz aylarında brezilya diyetini uygulayacaksanız öğünlerde cacık yiyebilirsiniz. Sıcak yaz ayları için hem serinletici özelliğine sahiptir hem de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Cacığa daha sağlıklı olması açısından üzerine biraz zeytinyağı da ilave edebilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalara göre yoğurdun gün içerisinde iki ya da üç kase tüketilmesi yağı yakımını hızlandırmaktadır.
  • Brezilya diyetini yazın yapacaksanız eğer karpuz tüketimini kontrollü bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Çünkü karpuzun glisemik indeksi yüksektir ve çok miktarda tüketilir. Bu da insan vücudunun çabuk acıkmasına neden olmaktadır. Brezilya diyetinde yapılan hatalardan biri budur. Çok serinlettiği için meyvelerden sadece karpuzun tüketimine ağırlık verilmektedir. Kiraz, erik, elma, çilek, şeftali ya da kayısı gibi glisemik indeksi düşük olan meyvelerinde diyette mutlaka yerini alması gerekmektedir. Aynı zamanda bu meyveler güçlü bir antioksidandır. Büyük oranda vitamin içerir ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Günde iki öğün meyve tüketilmesi durumunda insan vücudunun meyve ihtiyacı tam anlamıyla karşılanmaktadır.
  • Ana yemek ve ara öğünlerin saatlerini iyi bir şekilde ayarlayın. Çünkü çok acıktığınız zaman elinize ne gelirse hiç düşünmeden onu yiyecekseniz ve bu yediğiniz ürünün kalorisi çok düşük olmayacaktır. Çünkü amaç karnını bir an önce doyurmak olacaktır. Her ana öğünde yemekleri mutlaka birtakım baharatlarla tatlandırın. Mesela pul biber, kekik, zerdeçal, kuru nane, kimyon, nane vb. gibi. Özellikle iştahı azaltan dereotu, ödem attırma özelliğine sahip olan maydanoz ve aynı zamanda karaciğere tam koruma sağlayan enginarı çok sık tüketmeniz gerekmektedir.
  • Yağ kullanmak isteseniz sadece zeytinyağı ya da tereyağını güvenle tüketebilirsiniz. Özellikle zeytinyağını her yemeğinizde kullanabilirsiniz ama yemek piştikten sonra eklenirse hem daha faydalı hem de daha lezzetli olacaktır. Tereyağının ise herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İdeal tereyağı tüketme oranı ise bir tatlı kaşığı, zeytinyağından ise iki yemek kaşığı olarak hesaplanabilir.
  • Her diyette olduğu gibi insanın düzenli olarak her gün en az iki litre su içmesi gerekmektedir. Hem sağlık için hem de insan vücudunun daha hızlı çalışabilmesi için her gün düzenli olarak su oranının tamamlanması gerekmektedir. Su aynı zamanda yemek aralarında ve yemek sırasında içilirse iştah kapatıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Her gün düzenli olarak en az iki litre su içen bireylerin herhangi bir bağırsak rahatsızlığı ortaya çıkmaz.
  • Kalorisi yüksek olan içerisinde çeşitli katkı maddesi ve boyaların bulunduğu tatlılardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Kalorisinin yüksek olması bir yana, insan vücudunu büyük bir oranda yağlandırması açısından da tatlılardan uzak durulması gerekmektedir. Eğer çok tatlı yemek istiyorsanız meyve yiyerek bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Çünkü meyvelerde bulunan doğal şeker, tatlı ihtiyacınızın giderilmesine fazlasıyla yardımcı olmaktadır. Hem tatlı ihtiyacınızı uzun süre doyuma ulaştırır hem de belirli bir süre tok kalmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Çeşitli sektörlerde çalışarak farklı mesai saatlerine sahip olan bireyler için saat 20.00 dan sonra yemek yenmesi artık çok normal bir durum haline gelmektedir. Çünkü uzun kış gecelerinde daha erken bir saatte yemeğin kesilmesi birçok insanı zorlamaktadır. Bu nedenle öğlen et tüketilip protein ihtiyacının giderilmesi, akşam yemeğinde ise sebze ve yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi daha doğru bir seçim olacaktır.
  • Ara ve gece öğünleri için taze veya kuru meyve yenilebilir. Açlığın arttığı ikindi saatlerinde ise akşam yemeğine kadar kan şekerini dengeli tutacak ve iştahı artırmayacak tost ve ayran yenilmesi uygun olacaktır.
  • Brezilya diyeti için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, asla aç kalmayın, uzun süreli yemek aranız olmasın. Her gün düzenli olarak en az iki litre su için. Yemekleri küçük lokmalar halinde ve çok çiğneyerek yemeniz gerekmektedir. İçecek olarak kalorisi az olan ayran ya da doğal meyve suları tercih edilmektedir. Gazlı içeceklerden şiddetle uzak durmanız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir