Covid-19 aşılarının etkinliği 3. doz hatırlatma aşısıyla kalıcı olacak

Covid-19 aşılarının etkinliği, 3. doz hatırlatma aşısıyla uzun süreli koruma sağlayacak. Yapılan araştırmalar, 3. doz aşının bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak virüse karşı korumanın devam edeceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, sağlık otoriteleri ve uzmanlar, 3. doz hatırlatma aşısı yaptırmaya önem veriyor. Koronavirüs salgınına karşı alınacak bu önlem sayesinde, toplumun sağlığı korunacak ve normal hayata dönüş süreci hızlandırılacak. Ayrıca, aşıların etkinliği hakkında detaylı bilgi edinmek için güncel araştırmalar takip edilmelidir.

Dünyada 5 Aşı Uygulanıyor

Covid-19 salgınıyla mücadelede kullanılan aşıların dünya genelinde 5 farklı türü bulunmaktadır. BioNTech, Moderna, SinoVac, AstraZeneca ve Sputnik V Covid-19 virüsüne karşı etkili olan aşılar arasında yer almaktadır. Ülkemizde de SinoVac ve BioNTech aşılarının yanı sıra Sputnik V aşısı da vatandaşlarımıza uygulanmaktadır.

Her Aşı İki Doz Şeklinde Uygulanıyor

Ülkemizde kullanılan Covid-19 aşıları da dünya genelinde uygulanan aşılara benzer şekilde iki doz halinde uygulanmaktadır. SinoVac aşısı 28 gün arayla, BioNTech aşısı ise ilk dozun ardından 4-8 hafta sonra ikinci dozu yapılır. Sputnik V aşıları ise ilk dozun ardından 28 gün sonra uygulanır.

Hatırlatma Dozlarına Dikkat Edilmeli

Aşılarda hatırlatma dozları aşıların etkisini kalıcı hale getirmek ve virüsten korunma süresini uzatmak için önemlidir. İnaktif aşılar için hatırlatma dozları 6 ayda bir, diğer aşılar için ise 8 ay ile 1,5 yıl arasında yapılmalıdır. Hatırlatma dozları salgın sonlandığı kadar yapılmalıdır.

Aşıların Etkisi Zamanla Azalır

Covid-19 virüsünün hızlı yayılması nedeniyle aşıların etkinliği ve kaç doz uygulanacağı konusunda hızlı kararlar alınmıştır. Ancak aşıların etkisi zamanla azalmaktadır ve bu nedenle hatırlatma dozlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Covid-19 virüsü salgını geçene kadar hatırlatma dozları yapılmalıdır.

Hatırlatma Dozları İle İlgili Kesin Tarih Sonbaharda Açıklanacak

Hatırlatma dozlarının hangi aralıklarla yapılacağı aşı türüne göre değişebilir ve bu konuda kesin bir tarih henüz açıklanmamıştır. Faz-3 çalışmalarının sonucuyla birlikte hatırlatma dozlarının aralıkları kesinleşecektir. Şu anda hatırlatma dozları için öngörülen aralıklar 8 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Ancak kesin tarih sonbaharda açıklanacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş