Çölyak Hastalığının 9 Belirtisi

Gluten, buğday, arpa, kılçıksız buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein türüdür.Çölyak hastalığı, gluten alımının iltihaplanmaya ve ince bağırsakta hasara neden olduğu bir hastalıktır.Çölyak hastalığı, sindirim sorunları ve beslenme yetersizlikleri gibi bir dizi olumsuz belirtiye neden olabilen ciddi bir durumdur.

İşte Çölyak hastalığının 9 belirtisi

1. İshal

İshal, çölyak hastalığı teşhisi konmadan önce birçok insanın yaşadığı ilk belirtilerden biridir.Küçük bir çalışmaya göre, çölyak hastalarının % 79’u tedaviden önce ishal yaşadığı belirlendi. Tedavinin ardından, hastaların sadece% 17’si kronik ishal olmaya devam etti.Bununla birlikte, enfeksiyon, diğer gıda intoleransları veya diğer bağırsak sorunları gibi ishalin başka birçok olası nedeni olduğunu unutmayın.

2. Şişkinlik

Şişkinlik, çölyak hastalığı olan kişilerin yaşadığı başka bir yaygın semptomdur.Çölyak hastalığı, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olabilir, bu da şişkinliğe ve diğer birçok olumsuz sindirim sorununa neden olur.Glutenin çölyak hastalığı olmayan kişilerde de şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olduğu ortaya çıkmıştır.Çölyak hastalığının yanı sıra şişkinliğin arkasındaki diğer yaygın nedenleri arasında kabızlık, bağırsak tıkanıklığı, kronik gaz ve sindirim bozuklukları bulunur.

3. Gaz

Fazla gaz, tedavi edilmemiş çölyak hastalığı olanların yaşadığı yaygın bir sindirim sorunudur.Ancak, gazın birçok nedeni olduğunu unutmayın. Bir çalışma, artan gazdan şikayet eden 150 kişiyi test etti ve yalnızca ikisinin çölyak hastalığı için testin pozitif olduğu bulundu.Gazın diğer, daha yaygın nedenleri arasında kabızlık, hazımsızlık, hava yutma ve laktoz intoleransı ve irritabl bağırsak sendromu gibi durumlar bulunur.

4. Yorgunluk

Çölyak hastalığı olanlarda azalan enerji seviyeleri ve yorgunluk yaygındır.Ek olarak, tedavi edilmeyen çölyak hastalığı, ince bağırsağa zarar vererek, yorgunluğa da yol açabilecek vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir.Yorgunluğun diğer potansiyel nedenleri arasında enfeksiyon, tiroid sorunları, depresyon ve anemi bulunur.

5. Kilo Kaybı

Kiloda keskin bir düşüş ve kilo vermede zorluk, genellikle çölyak hastalığının erken belirtileridir.Bunun nedeni, vücudunuzun besinleri emme yeteneğinin bozulması ve bunun da potansiyel olarak yetersiz beslenmeye ve kilo kaybına yol açabilmesidir.Açıklanamayan kilo kaybı ayrıca diyabet, kanser, depresyon veya tiroid sorunları gibi durumlardan da kaynaklanabilir.

6. Demir Eksikliği Anemisi

Çölyak hastalığı, besin emilimini bozabilir ve vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir durum olan demir eksikliği anemisine yol açabilir.Demir eksikliği anemisinin semptomları arasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı, baş ağrısı ve baş dönmesi yer alır.Bununla birlikte, zayıf beslenme, aspirin gibi ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı veya ağır adet kanaması veya peptik ülserler nedeniyle kan kaybı dahil olmak üzere demir eksikliği anemisinin birçok başka potansiyel nedeni vardır.

7. Kabızlık

Çölyak hastalığı bazı kişilerde ishale neden olabilirken, bazılarında kabızlığa neden olabilir.Çölyak hastalığı, besinlerin emilmesinden sorumlu olan ince bağırsakta küçük, parmak benzeri çıkıntılar olan bağırsak villuslarına zarar verir.Bununla birlikte, katı bir glütensiz diyette bile, çölyak hastalığı olanlar, kabızlıktan kaçınmayı zor bulabilir.Fiziksel hareketsizlik, dehidrasyon ve kötü beslenme de kabızlığa neden olabilir.

8. Depresyon

Çölyak hastalığının birçok fiziksel semptomunun yanı sıra, depresyon gibi psikolojik semptomlar da yaygındır.Bununla birlikte, hormon seviyelerindeki dalgalanmalar, stres, yas ve hatta genetik gibi birçok potansiyel depresyon nedeni vardır.

9. Kaşıntılı Döküntü

Çölyak hastalığı, dirseklerde, dizlerde veya kalçalarda meydana gelebilen bir tür kaşıntılı, kabarcıklı deri döküntüsü olan dermatit herpetiformise neden olabilir.Çölyak hastalığının yanı sıra kaşıntılı deri döküntüsünün diğer olası nedenleri arasında egzama, sedef hastalığı, dermatit ve kurdeşen bulunur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir