Beslenme Şekliniz Kan Grubunuzda Gizli!

Kan Grubu Diyeti

Diyet denildiğinde akla ilk olarak ” kilo vermek ” gelse de aslen diyet demek beslenme düzenlemesi demektir. Diyet sadece kilo vermek için yapılmaz. Örneğin bir Fıstık Alerjisi hastası kimse, fıstık yemekten kaçındığı sürece, aslında fıstık diyeti yapmış sayılır. Ya da Düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besini tüketen kimse de, o besinin diyetini yapmış sayılır.Bilindiği üzere herkesin metabolizması ve vücut özellikleri birbirinden farklıdır. Genetik, Fiziksel veya kimyasal olarak herkese uyabilecek bir diyet ne yazık ki mevcut değildir. Bu nedenle herkesin ortak bir diyeti uygulaması pek de işe yaramayabilir. Peki temel farklılıklarımızdan biri olan Kan Grubu farkı  yaptığımız diyeti kendimize göre şekillendirmemize olanak sağlayabilir mi ?    Kan Grubu diyeti temel olarak grup çeşidinize göre vücudunuza almanız veya almaktan kaçınmanız gereken besinleri önerecek şekilde tasarlanmış bir diyet şeklidir. 

Şimdi gelelim Kan Grubunuza göre beslenme çeşitlerine

A Grubu : Mümkün olduğunca et ve et ürünlerinden kaçınmaları, meyve, sebze, fasulye, baklagiller ve tahıllarla ile beslenmesi önerilmektedir.B Grubu : Az yağlı  süt ve süt ürünleri bakımından zengin bir diyet B grubu kimseler için uygundur. Bunlara ek olarak da mısır, buğday, mercimek, domates, yer fıstığı, susam, yeşil sebzeler, yumurta içerikleri tüketime uygundur. Beyaz etten mümkün olduğu kadar kaçınmaları da tavsiye edilmektedir.0 Grubu : Yağsız ve ya mümkün olduğu kadar az yağlı kırmızı et, kümes hayvanları ve balık  tüketiminde sakınca yoktur. Tahıllar, baklagiller ve süt ürünlerinin tüketimi tavsiye edilmez.AB Grubu : Kahve, kola ve enerji içecekleri gibi Kafein barındıran ürünlerden kesinlikle vazgeçmeli, deniz ürünleri, süt ve  türevleri, yeşillik açısından zengin bir diyet ile beslenmeleri tavsiye edilmektedir. 

Önerdiğimiz Beslenme Tiplerinin; 

Artıları

  1. Diyetlerde belirtilen yiyecek ve içecek grupları genel olarak Sağlık Bakanlığı’nın da tavsiye edilen yiyecekler listesinde bulunur.

Eksileri

  1. Genel şekli itibariyle kan grubuna göre beslenme şekli, grubun çeşidine göre bazı yiyecekleri kısıtlayarak, az yemeyi teşvik etmektedir.
  2. Bu diyet şekilleri farklı kan gruplarının bulunduğu bir ailede  uygulamak için pek de pratik sayılmazlar.
  3. Bu diyet önerilerini kesinlikle doğru olacak şekilde destekleyecek  herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş