Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulun

Siyah Noktalar, İzler, Çatlaklar… Neden meydana gelir ? Nasıl tedavi edilir ?

Sebepler

Kirli Makyaj Fırçası kullanmak 

Makyaj fırçalarınızı temizlemeden haftalarca, hatta aylarca kullanıyor musunuz? Makyaj fırçalarınız bakteriler için muhteşem bir üreme alanıdır ve yüzümüze defalarca sürdüğümüzde tabii ki cilt sorunlarına neden olacaktır. Cilt problemlerini önlemek için işe fırçanızı temiz tutmakla başlayın.

Yatağa makyajınızı temizlemeden mi giriyorsun  ?

Makyaj yüzünüzde iken  uyumak gerçekten büyük etken. Cildinizde kalan  makyajın gözenekleri tıkamasını önlemek için yatmadan önce temizlemek ve  nemlendirmek şarttır. Makyajınızı düzgün bir şekilde silemeyecek kadar yorgun mu oluyorsunuz ? Temizlik mendili kullanabilrisiniz. Tabii alışkanlık haline geitrmemek kaydıyla 🙂

Yastık kılıflarınızı ne sıklıkla değiştiriyorsunuz ?

Siyah noktalarınız genelde yanaklarınızda mı oluşuyor ? Sebebi kirli yastık kılıflarınız olabilir. Yastık kılıflarınızı haftada en az bir kez olacak şekilde değiştirin.

Yetersiz  Uyku 

Düzensiz uyku sizi sadece yorgun hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda cilt problemlerine de neden olabilir. Yeterince uyumamak kortizol (“stres hormonu”) seviyenizi yükseltir, bu da huysuz hissetmenize ve cildinizde problemlere neden olur. 

Cildinizi temizlerken biraz daha nazik davanın.

Cildiniz temizlendikten sonra gergin veya iltihaplı hissediyorsa, cilt tipinize göre çok sert ürünler kullanıyor olabilirsiniz. Hassas ciltler için tasarlanmış nazik bir temizlik rutinine geçmeyi deneyin ve bir iyileşme fark edebilirsiniz.

Cep Telefonu  Bağımlılığı

Evet, cep telefonunuzda başkaları ile uzun sohbetler yaparken telefonunuzun ekranı sürekli yanağınıza değmektedir. Ekranı düzenli olarak temizlediğiniz sürece cep telefonunuzda saatlerce sohbet etmenin hiçbir sakıncası yoktur. Haftada bir antibakteriyel mendil kullanarak telefonunuzu temizleyerek cildinizin temiz kalmasına yardımcı olabilirsiniz. 

Gözeneklerin Tıkanması

Cidl tipinize uygun olmayan yardımcı ürünler, gözeneklerinizin tıkanmasına neden olabilir. 

ÇÖZÜMLER

Temizleme Rutini

Cildinizi temizlerken yaptıklarınız cilt tipinize uygun olmalı . Leke oluşumuna meyilli ciltler genelde yağlı veya karma cilt tipleridir. Bu nedenle cildinizi temizlerken hem yağdan arındırmak hem de nemlendirme yapmak gerekir. Peeling ve maskeler de haftada bir uygulanmalıdır. 

Aleo Vera Jeli 

Aleo vera jelini kendiniz yapabilir veya satın alabilrisiniz. Sabah ve akşam istediğiniz bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekletip ılık su ile  durulayın.  Devamında eğer ise C vitamini serumları kullanabilirsiniz. 

Elma Sirkesi 

Bir kaseye %50+%50 şeklinde elma sirkesi ve su karışımı yapın. ( Birkaç damla limon suyu ve sirke karşımını da kullabilirsiniz. )  Bu karışımı doğrudan lekelere uygulayın ve 30 dakika sonra ılık su ile durulayıp yine varsa serum tedavinizi yapın. 

Hint Yağı 

Sabah ve akşam cildinizdeki lekere bir pamuk  yardımı ile uygulayabilirsiniz. 

Yabanturpu

Haftada 2-3 kez  yabanturpu macununu yüzünüze 15 dakika boyunca uygulayın ve sonrasında durulayın.  Macununu nerden bulayım diyorsanız bir yaba turpunu 6-7 cm uzunluğunda kesip Yarım su bardağı elma sirkesi içinde bekletin. Her gün çalkalayın. 2 hafta sonra günde 3 kez kullanıma hazır bir karşımınız olacak. 

Hidrojen peroksit ( Oksijenli Su )    

1 çay kaşığı süt + 1 çay kaşığı Hidrojen Peroksit’i küçük bir kapta karıştırın.  Pamuk ile lekelere uygulayıp 15 dakika  sonra ılık su ile temizleyin ve sonrasında mutlaka nemlendirin. 

Limon

Bir dilim limonu istediğiniz bölgeye sabah ve akşam 10’ar dakika boyunca uygulayın. Cildiniz limona hassas ise limon dilimini su ve gül suyu ile yumuşatabilir, pamuk ile bu karışımı kullanabilirsiniz. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş