Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çoğu çocukta görülebilecek bir durum olan burun tıkanıklığı, aynı zamanda yetişkin insanların da başına sıklıkla gelmektedir. Burun tıkanıklığı özellikle çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle bu dönemlerde aileleri birçok zahmete katlanabilir ve çocuklarını iyileştirmeye çalışırlar. Burun tıkanıklığı çocukların huysuz ve sinirli olmasına sebebiyet vereceği için hem ailesine hem de çocuklara uğraşlar çıkarabilir. Kimsenin istemeyeceği durum olan burun tıkanıklığı, çocukların gece uykularından uyanmalarına neden olabilir. Peki çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı çocuklarda nasıl geçilir? Eğer bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

Çocuklarda oluşan burun tıkanıklığı herhangi bir tıbbi müdahale olmadan giderilebilir. Bunu evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada herkes evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerini merak etmiştir. Daha fazla sizleri merakta bırakmayalım ve gerekli bilgileri aktaralım.

Çocukların tıkalı burunlarını açmak için uygulanan ilk yöntem buhardır. Buhar; burunların tıkanmasına neden olan mukus tabakasını dışarı atmaya yardımcı olan en önemli etmendir. Çocuklarda burun tıkanıklığının giderilmesi adına buhar yöntemini en verimli şekilde banyoda uygulayabilirsiniz. Ayrıca banyo ortamı yoksa orta boy büyüklüte bir tencerenin yarısına su doldurup kaynatabilir ve bu buharı çocuklara solutabilirsiniz. Çocukların burunları çok fazla tıkalıysa ve ciddi dereceye ulaştıysa bu suyun içerisine bir kaç damla okaliptüs yaprağı veya nane yaprağı atabilirsiniz. Bu sayede suya verilen mentol ile çocukların soluduğu buhar birleşecek ve en iyi şekilde burunları açılacaktır. Aynı zamanda bu buhar solunurken çocukların sümkürmesini sağlamak çok etkili olacaktır.

Burun tıkanıklığını buhar ile tedavi edebileceğiniz gibi aynı zamanda önleyebilirsinizde. Bunun için evinizde kalorifer varsa kaloriferin, infrared ısıtıcı varsa ısıtıcının, soba kuruluysa sobanın üzerine yarım kase dolusu su koyabilirsiniz. Bu sayede odaya buhar sağlayabilir ve burun tıkanıklığını önleyebilirsiniz. Bu kışık uygulanan burun tıkanıklığına önlem yöntemidir.

Çocukların burun tıkanıklığının geçmesi için uygulanan bir diğer yöntem ise tuzlu sudur. Tuzlu suyu eczanelerden deniz suyu olarak bulabileceğiniz gibi evde de hazırlayabilirsiniz. Burun tıkanıklığına oldukça iyi gelmektedir. Bunun uygulanışı oldukça basittir. Öncelikle tuzlu su hazırlamak için; 1 bardak dolusu suyu ısıtın. Daha sonra ılımasını bekleyin ve içerisine bir çay kaşığının yarısı kadar sofra tuzu ekleyin. Bu suyu damlalık kullandıysanız, damlalığın içerisine koyabilir ve çocuklarınızın burnuna damlatabilirsiniz. Her burun deliğinie 3 damla akıtılacak şekilde damlattıktan sonra çocuklarınızın başına 2-3 dakika boyunca geriye yaslayın ve bu şekilde bekletin. Bu süreç geçtikten sonra burun deliklerine parmaklarınız ile masaj yapın. En son aşama olarak yumuşayan ve kıvama gelen mukusuyu sümkürterek temizleyin.

Peki çocuklarda oluşan tıkanıklığı geçirmek için değil de önlemek için neler yapılabilir? Eğer bu yanıtı merak ediyorsanız kesinlikle yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Burun tıkanıklığı genel olarak soğuk algınlığı problemleri ile birlikte gelir. Bu nedenden ötürü öncelikli olarak hastalık dönemlerinde bol miktarda su içmelerini sağlamanız gerekmektedir. Bildiğiniz gibi grip türündeki hastalıklar vücudun aşırı derecede susuz kalmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hastalıktan önce ve hastalık evresinde bol bol su içmeleri gerekmektedir.

Terleme yoluyla hastalık atılma yöntemini duymuşsunuzdur. Eğer evinizde sıcak bir ortam varsa bunu değerlendirmeniz gerekmektedir. Bir battaniyeyi güzelce ısıtın ve bu sıcak ortamda çocuklarınıza örtün. Terlemesini sağlayın ve hastalığı atmasına yardımcı olun.

Yetişkin insanlardan daha çok oranda çocuklarda görülebilen soğuk algınlığı burun tıkanıklığı yaratır. Bu nedenle herhangi bir belirtisine dikkat etmeli ve bu belirtilerin geçirilmesi gerekmektedir. Eğer hastalığı atlatmasını hızlandırabilirseniz burun tıkanıklığı da o kadar hızlı geçecektir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir