Çıban neden çıkar?

Çıban genelde kalça bölgesinde genital bölgede ve eklem yerlerinde (diz,dirsek vb.) çıkar. Pürüzsüz tende hijyen sağlanmadığı zaman ter gözenekleri tıkanır. Günlük hayatımızda bu ter gözeneklerini dışarıya yürüyüş yapmaya çıktığımızda bile terleyerek doldurabiliriz. Bu ter ile tıkanan gözeneklerden çıkan ter, deri üzerinde yaşayan bakteriler tarafından yemek niyetine yenir yani bu bakteriler terimiz ile beslenir. Bakterilerin dışkıları ve insanın teriyle birlikte dolup tıkanan ter gözenekleri temizlenmediği zaman çıbana neden olur. Aynı zaman da pis kokularda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kıl olan yerlerimiz daha çok kokar çünkü bahsettiğimiz bakteriler kıllı bölgelerde daha fazla üreyebilir ve yaşayabilir.

Çıban nasıl geçer?

Öncelikle çıban sorununu ortadan kaldırmak için evde uygulayabileceğiniz en uygun tedavi hijyendir. Çıban vücudumuzun beni artık temizle diye haykırışının bir başka yoludur. Eğer çıban dudağınızda burnunuzda veya yüzünüzün herhangi bir yerinde değilse şanslısınız çünkü çıban nasıl geçer sorusunun cevabı sizin için çok kolaydır. Halk arasında “kara merhem” olarak bilinen “ihtiyol pomad” isimli krem türü ilaçla çıbanınızı bir günde yok edebilirsiniz. Kara merhemi kullandığınız ilk gün çıbanı sargı beziyle sarmayı unutmayın çünkü içerisinden sandığınızdan çok daha fazla iltihap akabilir. Sivilcelerle karıştırmayınız ? Çıban bu… Tüm iltihap aktıktan sonra çıbanınızı sıcak suyla özenle temizlemelisiniz. Bu işlemde elleriniz oldukça temiz olmalı çünkü çıbanınız enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyon kapmış çıbanda iyileşme görülmez aksi halde tüm belirtiler daha kötüye gidecektir. Çıbana ne iyi gelir? Evde tedavi yöntemlerini diğer makalemizde paylaştık.

Çıban nasıl temizlenir?

Çıban temizleme işlemi özenle yapılmalıdır. Öncelikle çıban etrafına limon sürün. Çıbanın üzerine bu işlemi uygulamayın, yanma yapacaktır. Sonrasında çıbanın bacağınızda olduğunu varsayalım. Bacağınızı ıslak mendille dezenfekte etmelisiniz. Bu işlemi dikkatli yapmalısınız ki herhangi bir yanlış durumda çıbanınız enfeksiyon kapmasın. Çıbanı patlatmaya çalışırken ucu sivri nesneler kullanmayınız. Çünkü özellikle Türk milletinde böyle bir olay var ? bıçağı dayayıp hemen küçük bir çizik atmaya çalışıyoruz. Tamam yüce gönüllü yürekli insanlarsınız ama cidden buna gerek yok ? Bu işlemi tamamladıktan sonra çıbanınızı yavaşça sıkmalısınız. Yanlardan itme şeklinde çıbanın olduğu bölge sıkılmalıdır. Bu süreçte oldukça acı çekeceksiniz. Eğer çıbanı bu yöntemlerle patlatamıyorsanız kara merhem dediğimiz tedavi ürününü kullanabilirsiniz. Kara merhemi sürttüğünüz çıban kendiliğinden iltihabını akıtacaktır.Çıban türleriUcu beyaz küçük çıbanBu çıban türü genelde yüz bölgesinde ve sırt bölgesinde çıkar. Kısmen tehlikesizdir ve patlatması kolaydır. İçerisinden az miktarda iltihap akar. Bu çıban türünde evde tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.Ucu mor orta büyüklükte çıbanBu çıban türü genelde genital bölgede ve kalça kısmında çıkar. Omuz bölgelerinde de çıktığı görülmüştür. Ağrının seviyesine göre doktora başvurulmalıdır. Özellikle bu çıban türü oldukça temiz tutulmalıdır.Ucu kırmızı büyük çıbanBu çıban türü en tehlikelisidir. Oldukça büyük ve şiddetli ağrılara sebep olur. Adeta dokunamazsınız. Genelde bacakta baldırda ve dizde çıkar. Diğer bölgelerde çok nadir görülür. Araştırmalarımıza göre bu çıban türü en yaygın türdür. Patlatılmaya çalışılmamalı ve derhal doktorunuza gözükmeniz gereklidir. Evde kendi imkanlarınızla temizlemeye de çalışmayın. Enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir.Çıbanlar konusunda her dönem araştırma yapıyoruz. Dünya da bu soruna genelde Arap ülkeleri ve orta Asya ülkelerinde rastlanılıyor. Bu sonuçlar tamamen kendi analizlerimiz sonucu ortaya atılmıştır. Türkiye de kadınların %15’i çıban nasıl geçer? Diye arama yaparken erkeklerin sadece %10’u çıbana ne iyi gelir ve çıban tedavisi olarak arama yapmaktadır. Bu rahatsızlığın kadınlarda daha çok görülmesinin nedeni vücutlarının daha çok temizliğe ihtiyacı olmalarındandır. Erkeklerde çıban iki yılda bir nüksetse de kadınlar da bu süre dönemseldir ve daha sık rastlanılır. Tabi ki bu sorundan kurtulmak hijyen ile mümkün. Her şeyin başı sağlık bu yüzden sağlığımıza önem vermeliyiz. Sağlıklı olmanın bir önemli kolu da hijyenden geçer. İki günde bir duş almanız, bölgesel temizliklerinizi gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir ve kolaydır. Vücudunuza değer verin ?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir