Burun Estetiği Sonrasında Şişliklerin İnmesi Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği operasyonu sonrasında, genellikle şişliklerin inmesi ortalama 2 ila 3 hafta sürer. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir ve hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak uzayabilir ya da kısalabilir. Şişliklerin inmesiyle birlikte, burun şekli daha belirgin hale gelir ve hastanın yüzü normal görünümüne kavuşur. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı geçiren hastaların sabırlı olması ve doktor tarafından önerilen tedavi ve bakım yöntemlerini uygulaması önemlidir.


Burun Estetiği Sonrası Burun Ucu Şişliği Ne Zaman İner?

Medikal ya da kozmetik sebeplerle yapılan burun revizyonu operasyonları, kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 3-4 saat sürer. Ameliyattan sonraki birkaç gün içerisinde korumalı bir şekilde günlük yaşantınıza dönüş yapabilirsiniz. Ancak burun şişliğinin inerek burnun gerçek şekline kavuşması biraz zaman alabilir.

Burun Estetiği Sonrasında Şişliklerin İnmesi Ne Kadar Sürer?


Burun ameliyat sonrasında yaşanabilecek şişlikleri en aza indirmek için ilk birkaç gün başınızı bir yastıkla hafifçe yükselterek yatmanız faydalı olabilir. İyileşme sürecinin hızlanması için mümkün olduğunca hareketsiz kalmalı ve başınızı aşağı eğmemelisiniz. Hapşırma ve öksürme gibi yüzdeki basıncı artıracak durumlarda dikkatli olmanızda fayda vardır.

İlk günlerde yüz bölgesine soğuk kompres uygulamak ve doktorun tavsiyelerine uymak, şişliklerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcıdır. Burun içinde bulunan tamponların çıkarılmasıyla birlikte krem ve sprey uygulamalarına başlanır.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk 1-2 ayda burunda gözle görülebilir bir şişlik oluşabilir. Bu şişlik, ameliyat sonrası oluşan ödemden kaynaklanır. Burnunuzun ucundaki ince hat görünmez, yuvarlak ve şiş bir görünüm oluşabilir. Ancak bu görünüm en fazla 3 ay içerisinde ortadan kalkar. Burun estetiklerinde, operasyonun kalıcı olması ve daha iyi sonuçlar elde edilebilmesi için atılan dikişlerin yanı sıra kıkırdakları güçlendiren greftler kullanılır. Burun estetiği sonrası burnun gerçek şekline kavuşması 6 ile 12 ay arasında sürebilir. Sıklıkla merak edilen “Burun estetiği sonrası şekli ne zaman oturur?” sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Burun Estetiği Sonrası Hilo Terapi

Hilo terapi, yüz estetikleri sonrasında sıklıkla uygulanan bir yöntem olup şişme ve morarmalara karşı oldukça etkilidir. Burun estetiği ameliyatından 3-4 saat sonra uygulanmaya başlayan terapi sayesinde cilt, 15 ile 20 derece aralığında tutulur. Böylece soğuk kompres uygulamalarındaki gibi cilt yüzeyinde rahatsız edici bir durum oluşmaz. Buna ek olarak buz uygulamasındaki düşük sıcaklık kan akışının yavaşlamasına ve iyileşme süresinin uzamasına neden olabilir. Maske şeklinde uygulanan hilo terapi sayesinde konforunuzdan ödün vermeden morarma ve şişlikleri en aza indirebilirsiniz.


Burun Estetiği Sonrası Şişlikler Mutlaka Olur Mu?

Burun estetiğinde oluşan ödemler, işlem gören bölgenin iyileşme sürecinde oluşan doğal ve fizyolojik bir olaydır. Kıkırdak ve kemik hücrelerinin iyileştiğinin göstergesi olan ödem, hemen her estetik operasyon sonrasında ortaya çıkar. Ancak ilk 6-8 hafta içerisinde rahatsız edici şişlik ortadan kalkar. Operasyondan sonraki 12 ayda ödemi azaltmak için kortizon uygulaması gibi farklı yöntemler bulunur. Ancak ameliyat sonrasındaki ödemlerin sağlıklı bir süreç olduğu düşünüldüğünden bu yöntemler genellikle tercih edilmez.

Burun estetiği hakkında ayrıntılı bilgi almak ve en iyi sonuçları elde etmek için bir deneyimli bir kliniğe başvurabilirsiniz. Healdone olarak sağlıklı günler dileriz.


Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir