Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Boğaz tahrişi her yaşta kişiyi etkileyen ve kimi zaman ağrılı olan bir sağlık sorunudur. Boğaz tahrişinin oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Günlük hayatımızda farketmeden içtiğimiz içecekler ve ses tonumuz bile boğaz tahrişine neden olmaktadır. Boğaz tahrişini evde yapacak olduğunuz ev bakım kürleri ile önleyebilirsiniz.Boğaz tahrişinizi yapacak olduğunuz bu bakım kürleri ile iyileştiremezseniz, doktora giderek tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Boğaz tahrişi kimi zaman oldukça ağrılı olmakta ve sizlerin günlük hayatınızı oldukça kötü etkilemektedir.

Boğaz Tahrişi Neden Olur?

Boğaz yanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu kapsamda nedenler şöyle sıralanmaktadır;

 • Alerjiler: Özellikle bahar aylarında kişilerin sahip olduğu alerjiler kişilerde boğaz tahrişine neden olabilmektedir.
 • Boğaz kuruluğu da aynı zamanda boğaz tahrişine neden olmaktadır. Boğaz kuruluğu havadaki nem oranının az olmasından kaynaklanmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara sahip olmanız da aynı zamanda boğaz tahrişine neden olmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları da aynı zamanda tahrişe neden olarak sizlere acı ve ağrılı bir solunum yaşatmaktadır.
 • Boğaz tahrişine neden olan en önemli faktörlerden biri de reflüdür. Midedeki asit, boğaz tahrişine neden olmaktadır.
 • Östaki borusu drenajı da boğaz tahrişine neden olan bir diğer faktördür.

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?

Boğaz tahrişine iyi gelen ev bakım kürleri bulunmaktadır. Herkesin evinde bulunan malzemeler ile birlikte sizlerde boğaz tahrişinizi giderebilirsiniz.

1.Tuz ve Su

Tuz ve suyu karıştırarak yapacak olduğunuz gargara, boğaz tahrişine iyi gelecektir. 1 bardak ılık suya 1/4 çay kaşığı tuz karıştırılarak karışımı elde edebilirsiniz. Sıcak su boğazınızın için daha iyidir. Bu yüzden soğuk su kullanmaktan kaçının. Her gargara için taze olarak karışımı kullanın. Gargarayı yutmayın ve tükürün.

2.Limon ve Su

Tahrişler için bir diğer tedavi ise limon ve sudur. Bu kapsamda 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırın. Limon ve su boğazınızda bulunan bakterileri ve mikropları yok etmektedir.

3.Zencefil, Bal ve Limon

1 toz zencefil ve 1 çay kaşığı balı, 1/2 fincan sıcak su ve 1/2 sıkılmış limon suyunu karıştırın. Daha sonra limon suyu ve balı, zencefilli karışımın üzerine dökerek gargara suyunuzu hazırlayabilirsiniz. 

4.Baharatlı Sos ve Su

Baharatlı soslar aynı zamanda boğazınıza yardımcı olacaktır. özellikle biberin yoğun olduğu baharatlar sizlere daha çok yardımcı olacaktır. Bu durumda 1 bardak sıcak suya öğütülmüş acı biber ekleyiniz. 15 dakika aralıklarla gargara yapınız. Gün içerisinde birkaç yapacak olduğunuz bu gargara sizlerin boğaz tahrişine iyi gelecektir.

5.Adaçayı

Adaçayı, boğaz tahrişi ve boğazınızda meydana gelen ağrılara oldukça iyi gelmektedir. Karışımı elde etmek için; 1 çay kaşığı adaçayı,  1/4 kap kahverengi şeker, 3/8 su bardağı sirke ve 1/8 bardak suyu karıştırın. Günde 3 kere içebilirsiniz. Adaçayının yanı sıra aynı zamanda ıhlamur ve kekik çayı da içebilirsiniz.

6.Buğday Çimi Suyu

Boğaz tahrişine en iyi çarelerden birisi de buğday çimi suyudur. Evde bulunan bir ürün olmasına rağmen sizlerin boğaz tahrişine oldukça iyi gelmektedir. Hızlı durulama ve klorofil bakımından zengin sıvı ile bakteri üremesini engellemekte ve boğaz tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Beş dakika kadar gargara yapmanız ve suyu ağzınızda tutmanız, zayıflamış diş etleri canlandırmaya yardımcı olmakta ve aynı zamanda diş ağrılarına da iyi gelmektedir.

7.Karanfil Çayı

Karanfil, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde boğaz tahrişine oldukça iyi gelmektedir. Bunun için gargara malzemeleri; 1 ile 3 çay kaşığı toz veya toprak karanfili 1 bardak su ile karıştırın. Günlük olarak, boğaz tahrişinizin sizlere vermiş olduğu acı ve ağrı geçene kadar bu gargarayı kullanınız.

8.Domates Suyu

Boğaz tahrişini geçici olarak rahatlatmak için bir 1/2 bardak domates suyu karışımı ve 1/2 su bardağı sıcak su, artı yaklaşık 10 damla acı biber sosu ile karıştırınız. Bu karışımı gargara yaparak uygulayınız. Domatesin içermekte olduğu Likopen antioksidan özellikleri sayesinde ağrılarınıza geçici bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

9.Yeşil Çay

Yeşil çay, doğal enfeksiyonlarla mücadele etmesi ile bilinmektedir. Bir fincan yeşil çay demlemek boğaz tahrişi ve boğaz ağrılarına neden olan bakterileri öldürmek için sizlere bir çare olmaktadır. Yeşil çayın her gün düzenli olarak içilmesi sizlere yardımcı olacaktır.

10.Elma Sirkesi ve Tuz

Boğaz tahrişi kimi zaman öksürüklerden dolayı oluşmaktadır. Elma sirkesi boğazınızdaki mikropları yok ederek  asidik kaplamada sizlere yardımcı olacaktır. Karışımı elde etmek için 1 yemek kaşığı elma sirkesini ılık bir bardak suya ekleyiniz ve ardından 1 tatlı kaşığı tuz ekleyiniz. Bu karışımı gargara yaparak kullanınız. Bu karışımı günde birkaç kez, ağrılarınız yok olana kadar kullanabilirsiniz.Buna ek olarak; 1/4 fincan elma sirkesi ve 1/4 fincan balı karıştırarak, her dört saatte 1 çorba kaşığı içiniz. Bu da aynı zamanda boğaz tahrişinize iyi gelecektir.

11.Ekinezya

Ekinezya, bir bitkisel virüs öldürücü olduğunu söyleyebiliriz. 1 fincan suya 2 çay kaşığı ekinezya ekleyiniz. Günlük olarak 3 kez gargara halinde bu karışımı kullanınız.

12.Ahududu Çayı

Ahududu çayı, grip gibi her şeyi tedavi ettiğine inanılan eski bir ev çözümdür. 2 çay kaşığı kuru çay yapraklarını kaynamakta olan 1 bardak suya koyunuz. 10 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında süzün ve biraz soğumasını bekleyin. Ancak sıcaklığını kaybetmeden gargara yapın.

13.Bal

Bal, içerisinde bulundurduğu yararlı maddeler ile sadece boğazımızdaki sorunlar için değil, tüm sorunlar için yararlı bir ilaç durumundadır. Balı içtiğiniz çaylara ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ılık bir suya ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Boğaz Tahrişini Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Boğaz tahrişini önlemek ve tekrarlanmaması için;

 • Öksürük şurubu kullanabilirsiniz.
 • Bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir.
 • Yazımızın öncesinde sizlere vermiş olduğumuz çayları düzenli olarak her gün içmeye özen gösteriniz.
 • Tavuk çorbası boğaz tahrişi konusunda sizlere iyi gelen gıdalardandır. Bu ve benzeri gıdaları alarak düzenli beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Alkol ve sigara kullanımından kaçının.
 • Dinlenmenize dikkat edin. Özellikle çok konuşmanızı gerektirecek eylemlerden uzak durun. Dinlenmeniz, vücudunuzun kendini iyileştirme hızını artıracaktır.
 • Tahrişi engelleyen pastiller ve spreyler kullanabilirsiniz.
 • Tahrişi engellenmek için çok sıcak ya da çok soğuk içeceklerden kaçınmanız gerekmektedir.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen, boğaz tahrişinizde herhangi bir iyileşme söz konusu değilse ve ağrılarınız sürekli olarak artıyorsa, doktora görünmeniz gerekmektedir. Kimiler için pek ciddiye alınmayan boğaz tahrişi, tedavi edilmezse bazı ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.Düzenli olarak yapacak olduğunuz gargaralar ve düzenli beslenme ile boğaz tahrişleri kendiliğinden en fazla 1 hafta içerisinde yok olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir