Aslında Bir Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 Yiyecek!

Acıktığınızda ne olsun yeriz diyenlerden değil de, şunsuz yemek olmaz diyenlerdenseniz bu problemin cevabını bir düşünün deriz. Çünkü bazı besinlerin içeriği itibari ile vücutta bağımlılık yaptığı bilimsel olarak yürütülen çeşitli araştırmalarla ispatlandı. Yediğiniz yemeğin tadını içinde o en çok sevdiğiniz şey olmadan alamıyorsanız bu noktada sizin de hayatınızda bağımlı olduğunuz bir şeyler var dememiz mümkün. Sırf bu nedenle aşırı yemek yiyor ve kilo almanızı kontrol edemiyor olabilirsiniz. İşte bu noktada bu besinlere bir göz atmanızda fayda var. Hatta yemeden sofradan kalkamıyorum dediğiniz ne varsa hemen içeriğine bir göz atmanız gerekmektedir. Şayet içeriğinde bağımlılık yapan bir madde varsa tükettiğiniz besini daha kontrollü ve bilinçli tükmeniz gerekecektir.Bir uyuşturucu gibi bağımlılık yapan bu besinlerden vazgeçmek de sandığınız kadar kolay olmayacaktır. Bu nedenle bir diyetisyenle iletişim halinde bu sürece başlamanız daha kontrollü ve başarılı ilerlemenizi sağlayacaktır. Gün içinde çok da dikkat etmeden tükettiğiniz bu besinlerden bazıları vücudunuzu neredeyse ele geçiriyor ve kendisine bağımlı olmanıza neden oluyor. Bu bir ekmek olurken bazen de et olarak karşınıza çıkması muhtemel oluyor. İşte dikkatinizi çekmeyen bu ayrıntıları göz önüne seren bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre vücudunuzda bir uyuşturucu gibi bağımlılık yapan tehlikeli besinler…

1. Şeker ve yağ ikilisi

Şeker ve yağ zaten fazla tüketildiğinde vücudunuza büyük zararlar vermektedir. Bu besinleri kontrollü tüketemediğinizi farkettiğinizde ise aklınıza gelmesi gereken tek şey bu ikilinin sizi bağımlı hale getirdiği olmalıdır. Yağ ve şeker ikilisinin buluştuğu bazı tatlılardan vazgeçemediğinizi gözlemliyor olabilirsiniz. Bu ikili bir araya geldiğinde vücudunuzda tam olarak kokain ve morfin etkisi yapmaktadır. Tüm o tatlılardan vazgeçememe sebebiniz işte tam olarak bu araştırma sonucu ile ortaya konulmaktadır. Bu bağımlılıktan kurtulmanız için ise kontrollü bir şekilde şeker ve yağ iklisinin buluştuğu besinleri tüketmeye son vermeniz olacaktır.

2. Beyaz un

Bembeyaz masum görüntüsüne aldanmamanızda fayda var. Zira sizi çoktan bağımlısı yapmış olabilir. Beyaz unun içinde bulunan gliadin isimli protein, insan vücudunda yüksek oranda bağımlılığa meyil vermektedir. Sürekli beyaz ekmek veya beyaz un işleri tüketmek istemeniz işte tam olarak bu sebeptendir. Eğer vücudunuzun bu proteine hassasiyeti varsa bu bağımlılığı en üst seviyelerde yaşayanlardan biri olmaya adaysınız. Mümkün olduğunca az beyaz un işleri tüketmeli, çavdar ve kepekli ürünler gibi vücudunuza her anlamda beyaz undan daha faydalı besinlere yönelmelisiniz.

3. Pirinç

O beyaz ve minik canavarlara günün birinde birileri pirinç demiş ve bizler de o günlerden beri tüketmeye başlamışız. Birçok dünya mutfağının içinde yer alan pirinç dediğimiz gibitam olarak bir canavar. Çünkü onun yaptığı gibi güçlü bir bağımlılığı ancak size bir canavar yapabilir. Pirincin içinde bulunan gliadin proteini aynı beyaz unda olduğu gibi yüksek oranda bağımlılık yapma etkisi göstermektedir. Bu nedenle daha az oranda tüketmeye özen göstermeli ve yerine mümkünse lif oranı yüksek tahıllar tercih etmelisiniz.

4. Et

Et diğer ‘güzel ama fazlası zarar’ diyeceğimiz besinlerden. Etin içerisindeki opioid reseptörlerini aktive eden albumin, hemoglobin ve gamma globulin gibi kimyasallar vücutta bağımlılık oranına etki etmektedir. Bu kimyasalların vücut içerisinde belirli bir seviyenin üzerine çıkması sizin ete karşı olan duyarlılığınızı arttırarak yüksek oranda bağımlılık yapmaktadır.

5. Süt ürünleri

Süt ürünleri içerisindeki casomorphin adı verilen maddeler nedeni ile vücutta bağımlılığa sebep olmaktadır. Bu nedenle hayatının belirli bir döneminde sık sık süt ve süt ürünleri tüketmiş biri bu ürünlerden vazgeçmekte zorlanmaktadır. Özellikle vejeteryan olmaya çalışan birinin kopmakta en çok zorlandığı ürün süt ve süt ürünleridir.

6. Pizza

Pizza tutkunları bunun bir bağımlılık olmadığını söyleseler de tam anlamıyla bir bağımlılıktır. Pizza hem içerdiği un nedeni ile hem de peynir ve diğer işlenmiş etlerle bir anda aklınıza gelerek gecenin bir yarısı sipariş verme isteği uyandırmaktadır. Bu nedenle fazlasının zarralı olmasından ziyade aslında vücutta yarattığı bağımlılık hissi ile ekstra zararlı bir besindir. Pizzayı bir öğün yemeği olarak değil zaman zaman öğünlerinizde kullanacağınız ek bir besin olarak düşünerek tüketmenizde fayda vardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir