Benlerin Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirim?

Benlerin Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirim?

Ben oluşumu hemen hemen herkeste meydana gelen çoğu zaman önemsenmeyen bir durumdur. İnsanda 40’a kadar ben oluşumu normal sınırlar içerisinde kabul edilmektedir.Oluşan benler genellikle doğuştan ya da çocukluk çağında meydana gelmektedir. Ancak bu durum daha sonrasında ben oluşmaz diye bir olgunun oluşmasına sebep olmamalıdır. İnsan yaşamın başlangıcından sonuna kadar ben oluşumu gösterebilir.Benler genellikle zararsız olarak düşünülse de bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Özellikle sürekli büyüme eğiliminde olan, renk ve şekil değişikliği gözlenen benler genellikle zararlıdır. Bu tarz özelliklere sahip benleri olan kişilerin muhakkak uzman bir doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırması ve gerekli tedaviyi acilen uygulaması gerekmektedir.Benlerin oluşumunu nasıl engelleyebilirim? sorusu ben problemi yaşayan birçok kişinin sıkça cevap aradığı bir sorudur.Ben oluşumunun engellenmesinde alınabilecek önlemler;

  • Özellikle güneş ışığının zararlı ışınlarından dolayı deride meydana gelen lekeler ve benlerin oluşumunun engellenmesi ve büyümesinin durdurulması için yapılabilecek en güzel yöntem güneş ışığından belirli saatler uzak durmak ve güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmamaktır.
  • Genetik faktörler ben oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu sebeple genetik yatkınlığı olan kişilerin belirli aralıklar ile doktor kontrolüne gitmesi gerekli ise ilaç tedavisi uygulanması ile ben oluşumunun önüne geçilebilir.
  • Melanin pigmentinden melanosit oluşumu gözlenmektedir. Fazla melanosit ben oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sebeple melanosit miktarının hesaplanması buna bağlı gerekli önlemlerin alınması ben oluşumunun önüne geçilmesinde kullanılan bir adımdır.

Benlerin Bitkisel Tedavisi

Benler özellikle yüz bölgesi gibi görünür bölgelerde bulunması durumunda kişilerin rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple yüz ve görünür bölgedeki benlerin alınması ile ilgili birçok ameliyat yapılmaktadır.Son yıllarda lazer yöntemi ile benlerden kurtulmanın mümkün olmasıyla kişiler sık sık benlerini aldırmaktadır. Evde uygulanacak birkaç bitkisel yöntem ile ben oluşumunun önüne geçmek, oluşan benlerin yayılmasını engellemek mümkündür. Benlerin bitkisel tedavisinde;

  • Elma sirkesi
  • Sarımsak
  • İyot çözeltisi kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir