Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti nedir? Son yıllarda en çok konuşulan ve uygulanan diyetlerden biri de Fransız Diyetisyen Dr. Dukan’ın diyeti. Bu diyet aç kalmaktan korkan ve sürekli aynı şeyleri yemekten sıkılanlar için oldukça ideal. Benim gibi sürekli diyete başlayıp, sıkılıp yarıda bırakıyorsanız bu diyet tam size göre diyebilirim. Bir çok diyet deneyip başarılı olamayan yarıda bırakan ben bu diyetle gayet güzel zayıfladım. Bir çok ülkede çok konuşulan ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza olanak sağlayan bu diyetin ayrıntılarına bir göz atalım. Ne dersiniz.Dukan diyeti nasıl yapılır? Bu diyetin en önemli özelliği protein ağırlıklı olması ve hemen sonuç vermesi. Fransız kadınları belki de zayıf ve formda kalmalarını bu diyete borçlular kim bilir Bu diyetin bir diğer özelliği de 4 aşamadan oluşması. Diyet yaparken diyet yapıyormuşsunuz gibi gelmiyor. Çünkü her aşamada farklı beslenme şekilleri var. Bu nedenle sıkıcı da değil. Yani normal bir şekilde beslenerek zayıflayacaksınız. Diyet yapan bir kişi başka ne isteyebilir ki!

  1. Aşama: Sadece protein bazlı besleneceksiniz. Örneğin balık, yağsız süt ve mamülleri, et gibi yiyecekler yiyeceksiniz. Vermek istediğiniz kiloya göre bu aşamadaki gün sayınız değişecek. Genel olarak 5 gün sürer. Bu aşamada 7 kilo verenler bile var. Süper değil mi? Bu aşama boyunca günde en az 1.5 litre su içmeye özen gösterin ve günde en az 20 dakika yürüyün.
  2. Aşama: Önce sebze sonra protein günleri uygulayacaksınız. Yani bir gün sadece protein ağırlıklı, ertesi gün sebze ağırlıklı besleneceksiniz. Sebzeyi sınırsız tüketebilirsiniz. Bu aşamada da 1.5 litre su için ve yarım saat kadar yürüyüş yapın.
  3. Aşama: Bu aşamada verilen kiloları korumak önemli. Kiloları geri almamaya çalışmalısınız. Bir nevi pekiştirme evresi diyebiliriz. Her gün protein ve sebze tüketebilirsiniz. Ancak çok abartmamalısınız. Kepekli ekmek ve bir miktar peynir de yiyebilirsiniz. En fazla 2 gün unlu mamul ya da makarna yiyebilirsiniz. Bu aşamanın en güzel yanı ise bir ay içerisinde kendinizi serbest bırakıyorsunuz. Tabi çok abartmayın. İstediğiniz yiyeceği tüketmeniz serbest. Ben serbest günlerimde çikolata yedim. Benim gibi çikolata düşkünü biri olunca insanın aklına başka bir şey gelmiyor:) Yine yürüyüş ve su unutulmamalı.
  4. Aşama: Bu aşamada haftanın belirli bir gününü belirliyorsunuz ve o gün sadece protein bazlı besleniyorsunuz. Ben bu günü Salı olarak belirledim. Diğer günlerde çok yağlı yiyecekler hariç istediğini yemeği yiyebilirsiniz.

Bol su için Nasıl gerçekten güzel bir diyet değil mi? Hiçbir diyette bu kadar serbestlik yoktur sanırım. Diyeti yaparken her gün yürüyüş yapmayı ve bol su içmeyi sakın unutmayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir