Hızma Sonucu Oluşan Yara

Son yıllarda piercing’in popülerliğinin artması hızma kullanan ve kullanmak isteyen kişi sayısında da gözle görülür bir artışa neden olmaktadır. Hızma kullanımı için öncelikli olarak burun bölgesine delik açılması gerekmektedir. Bu delik çeşitli aletler ile farklı şekillerde açılabilmektedir.Burunda delik açılması esnasında ya da hızma kullanımı aşamasında yapılan bazı yanlışlıklar sonucunda hızmanın takıldığı bölgede yara oluşumu, enfeksiyon gelişimi söz konusu olabilir. Özellikle yeterli sterilitenin sağlanmadığı durumlarda enfeksiyon kaçınılmaz bir sondur.Enfeksiyonun erken evrelerde tespit edilmemesi, enfeksiyonun giderek doku üzerinde yayılım göstermesi sonucunda yara oluşumu gözlenebilmektedir. Oluşan yaralar iyileşme süreci sonucunda tam olarak iyileşebilir ya da geride leke kalabilir. Oluşan yaranın iyileştirilebilmesi için öncelikli olarak yaranın oluşum nedeninin tam olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

Hızma Sonucu Yara Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1-)Hijyenliğin Sağlanmaması

Yeterli hijyenin sağlanmaması hızla açılan dokuda enfeksiyon gelişimine sebep olmaktadır. Burada mikroorganizma üremesi engellenmelidir. Ancak kullanılan aletin yeterince temiz olmaması, işlem sonrası bölgenin yeterince temizlenmemesi ya da hızmanın üzerinde var olan mikroorganizmalar enfeksiyon oluşumuna sebep olan başlıca etkenler arasında yer almaktadır.Enfeksiyon gözlenmesi durumunda hızma bölgeden hızla çıkarılmalı, burundaki enfeksiyonlu bölge dezenfektan ilaçlar ile temizlenmeli, gerekli görülür ise oral ilaç kullanımı sağlanmalı ve son olarak yara iyileşene kadar düzenli pansuman yapılmalıdır.

2-)Alerjik Reaksiyon

Takılan hızmanın hangi materyalden yapıldığı bazı kişiler için önem arz edebilmektedir. Sağlık açısından kimyasal madde barındıran ürünler kullanılmamalıdır. Ancak bazı durumlarda zararsız olabilecek maddeler kişiye özel alerjik reaksiyon oluşturabilir. Böyle bir durumda temas bölgesinde ciddi boyutlarda bir reaksiyon ve yara oluşumu gözlenebilmektedir.Alerjik reaksiyon sonucunda yara oluşumu söz konusu ise öncelikli olarak yapılması gereken hızmanın bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Aksi halde temas devam ettiği süre boyunca reaksiyon oluşumu ve yara oluşumu devam edecektir.Hızmanın bölgeden uzaklaştırılmasının yanı sıra meydana gelen şiddetli semptomların yatıştırılması için kişinin antihistaminik etkili bir ilaç kullanması gerekli olabilir. Bu durumda doktorun önerdiği ve uygun gördüğü antihistaminik ilaç doktorun uygun gördüğü ve şikayetlerin geçeceği süre boyunca kullanılmalıdır.NOT: Son olarak hızmanın takıldığı süre boyunca sürekli hızma ile oynamak ya da hızmanın bir yere takılması sonucunda bölgede travma gelişimi de yara oluşumuna sebep olabilecek etkenler arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir