Ayaklarım Çok Küçük

Ayakların küçük olması bazı kişilerin estetik açıdan kendini beğenmemesine neden olabilmektedir. Özellikle ayak ölçüsü çok küçük şikayetine kadınlarda fazlaca rastlanmaktadır. Ayak numarasının küçük olması bazı kişiler için çekici görülürken bazıları bu durumdan şikayetçi olabilmektedir.Ayakların gelişimi ve ölçüsü çoğunlukla kalıtsal faktörlerden kaynaklansa da, doğal müdahalelerle de 1-2 cm ayak ölçüsünü büyütmek mümkündür. Uygulanabilecek doğru egzersizlerle veya çok zayıf kimselerde kilo alarak ayak uzunluklarını 1 ölçü boyu kadar uzatmak mümkün olabilmektedir. Konuyla ilgili uzman hekime danışmak, hem doğru hem de uygun egzersizler alabilir ve uzman kontrolünde bu süreci en verimli hale getirebilirsiniz.

Ayak Numarası Büyütme Egzersizleri

Normal şartlarda ayak boylarının büyüklüğü, ergenlik dönemi sonlanana kadar devam etmektedir. Ortalama 20’li yaşlara kadar doğal şekilde vücut gelişimi ve kemik gelişimi sürebilmektedir. Ancak 20’li yaşlardan sonra gelişim yavaşlamaya başlar ve durur.Eğer gelişiminizin tamamlandığını düşünüyorsanız ve ayak numaranızın küçük olmasından şikayetçiyseniz, aşağıdaki egzersiz yöntemleriyle birkaç cm de olsa ayak boyunuzu büyütebilirsiniz.

  • Ayağı bisiklet sürerken olduğu gibi ileri ve geri hareketlerle bisiklet sürme hareketi yapın. Hem ayak bileğinizi geliştirir hem de ayağınızın az da olsa büyümesini etkileyebilir.
  • Ayak parmaklarınızı öne doğru bükün ve olduğunuz yerde daireler çizmeye çalışın. Hem ayak gelişimini hem de ayağın güçlenmesini tetikler.
  • Yere bir eşya bırakın ve ayak parmaklarınızla bu eşyayı alarak havada birkaç saniye tutun. Bu hareketi düzenli olarak yapmanız ayak boyunuzun uzamasını tetikleyebilir. En az 4-5 defa tekrar etmeye özen gösterin.
  • Ayağınızı sıkan dar ve rahat olmayan ayakkabılardan ziyade bol, geniş ayakkabıları tercih edin. Hatta mevsim gereği mümkünse terlikle yürümeye dikkat edin. Ayağın gelişimi ihtimali açısından ayağın rahat hareket etmesi oldukça önemlidir.
  • Kum zeminli veya daha yumuşak alanda çıplak ayakla gün içinde en az yarım saat yürüyüş yapın. Yürüyüş esnasında arada bir parmak ucunda durup ardından ayak topuğuna basarak ufak hareketler yapmaya çalışın.

Yukarıda belirtilen yöntemler ve ayak egzersizleri kesin olarak ayak boyunu uzatmaz. Yalnızca ayak gelişiminizi tetikleyerek, ayak ölçüsünün büyümesine etki edebilir. Ayrıca bu hareketler kısa vadede değil, uzun vadede ayak boyunuzun büyümesini sağlar. Bu yüzden 5-6 aylık bir süreç belirleyin ve haftada neredeyse her gün belirtilen egzersizleri yapmaya çalışın. Şayet sürekli olarak bu egzersizleri yapıp sonuç almak istiyorsanız, her ihtimale karşılık uzman doktorlardan yardım almanız da fayda vardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş