Ellerde Kızarıklık Ve Yanma

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen derideki kızarıklık ve yanma hissine el bölgesinde daha çok rastlanır. Bu kızarıklık ve yanmalar genelde geçicidir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Ellerde meydana gelen yanma hissinden kaynaklı bu bölgelerde kaşıntı hissi de oluşabilmektedir.Eldeki kızarıklık ve yanmalar önemsiz nedenlerden oluşabileceği gibi kimi zaman ciddi hastalıkların habercisi niteliğinde olabilmektedir. Uzun zamandır elde kızarıklık ve yanma söz konusuysa bu durum ciddi sağlık sorunu teşkil eder. Mutlaka doktora danışılmalıdır.

Ellerde Kızarıklık ve Yanma Neden Olur?

Aşırı StresModern hayatın hastalıklarından biri olan stres insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Aşırı stres ve gerginlik gibi yoğun hisler, vücutta kaşıntı hissine yani dolaylı olarak kızarıklık ve yanmaya neden olabilmektedir.Alerjik Reaksiyonlardan KaynaklıAlerjik rahatsızlıkların nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de, sonuçları neredeyse aynıdır. Giyilen kıyafetinden kumaşından ya da tüketilen besinden kaynaklı ellerde yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara rastlanabilmektedir. Bunun dışında acı biber ya da acı soğan doğrama sonrasında da bazı kişilerde, elde kızarıklık ve şiddetli yanma sorununa rastlanabilmektedir.Diyabet HastalığıDiyabet hastalığında el bölgesinde kızarık ve yanma hissine sık rastlanır. Kızarıklık ve yanmadan kaynaklı kaşıntı hissi de oluşur.Tiroit Bezi RahatsızlıklarıTiroit bezinde oluşabilen rahatsızlıklar sonucunda el bölgesinde kızarıklık ve yanma hissi oluşabilir. Kızarıklık ve yanma tek başına tiroit bezi rahatsızlıklarının bulgusu niteliğinde değildir. Beraberinde getirdiği belirtilerin de incelenmesi gerekmektedir.Damar HastalıklarıKan dolaşım sisteminde ve damarlarda meydana gelebilen rahatsızlıklar, damarların bulunduğu bölgede kızarıklıklara neden olur. Kızarıklık ile beraber yanma ve kaşıntı hissi de oluşur.Vitamin EksikliğiVitamin eksikliği bir çok rahatsızlığı tetikler. Bunlardan biri de eldeki kızarıklık ve yanma sorunlarıdır. Özellikle B12 vitamini eksikliği yaşayan kişilerde bu sebepten kaynaklı kızarıklık ve yanma problemlerine sık rastlanmaktadır.

Ellerde Kızarıklık Ve Yanma Tedavisi

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, vitamin eksikliği sorununu önleyeceğinden dolaylı olarak el bölgesindeki kızarıklık ve yanma sorunlarının da önüne geçmiş olur. Bol miktarda B12 vitamini içeren besinler tüketmek, ellerde kızarıklık ve yanmanın tedavisi için oldukça etkilidir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara neden olan unsurlardan uzak durmak da, kızarıklıklara engel olmuş olur.Uzun zamandır el bölgesinde kızarıklık-yanma söz konusuysa bu sorun diyabet, damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir