Ayak Topuğu Ezilmesi

Ayaklar, vücudun neredeyse tüm ağırlığını bütün gün üstlenirler. Gün içinde çok fazla ayakta kalmak, ayak topuğu bölgesine baskı ve büyük oranda yük uygular. Topuklara çok fazla kuvvet ve yükün binmesi ise topuğun zedelenmesine neden olur. Ayak topuğu bölgesindeki yumuşak dokunun zedelenmesi halk arasında “ayak topuğu ezilmesi” olarak bilinir. Ayak topuğu zedelenmesi, kişinin ayağının üstüne basamamasına ve hareket etmede zorluk çekmesine neden olur.

Ayak Topuk Ezilmesi Neden Olur?

Ayak topuğu ezilmesi diye tabir edilen yumuşak dokunun zarar görmesi dışında topukta kırık ve çatlak da görülebilmektedir. Kimi zaman hasta tarafından topuk zedelenmesi ile kırık karıştırılabilmektedir. Eğer şiddetli topuk ağrısı, şişme, morarma ve hareket etmede zorluk çekiliyorsa bu belirtiler topuk kırığını işaret ediyor olabilir. Bu durumda derhal uzman bir doktora gidilmelidir.Kaza, Darbe veya Hasar(Travma Etkenleri)Ayak topuğu bölgesine alınabilecek darbe ve hasar, topuk zedelenmesine neden olabilmektedir. Ayağın yanlışlıkla sehpaya çarpılması ya da sertçe ayağı bir yere vurmak, topuk ezilmesi sorununu doğurabilmektedir.Ayağa Çok Fazla Yüklenmek Ayaklar normal şartlarda vücudun tüm ağırlığını taşıyarak, hareket etmeyi sağlarlar. Ayaklara çok fazla ağırlık ve yük binmesi ise topuklarda zedelenmeye yol açar. Özellikle aşırı kilolu kişilerde, ayak topuğunda yumuşak doku hasarına daha sık rastlanır. Aşırı kilo sorunu olan kişilerin gün içinde sık sık istirahat etmeleri ve ayaklara çok fazla yük bindirmemeye çalışmaları önerilir.Uzun Süre Uygulanan Baskı Gerek yapılan işten gerekse başka sebeplerden ötürü, tüm gün ayaklarının üzerinde duran kişilerde  topuk zedelenmesi fazla görülür. Bütün gün ayakta kalmak, topuklara uzun süreli baskı ve kuvvet uygular. Ayak topuğuna uygulanan baskı ise topuk kırığı, çatlağı ya da topuk zedelenmesine neden olabilmektedir.

Tedavisi

Ayak topuğu zedelenmesi sorununda, yumuşak dokuyu iyileştirmeye yönelik yöntemler uygulanır. Tedavi daha çok krem ve ağrı kesici ilaçlarla sağlanmaktadır. Ayak topuğunda ağrı varsa ve uzun zamandır devam ediyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş