Bacaklarda Şişlik ve Kızarıklık

Bacaklarda şişlik ve kızarıklık meydana gelmesi her yaş grubundan kadın ve erkekte farklı nedenler ile yaygın bir şekilde meydana gelebilmektedir. Hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde geçen akut bacak şişlik ve kızarıkları olabileceği gibi uzun vadede gözlenebilecek ve daha yavaş ilerleyecek kronik bacak şişliği ve kızarıklığı da gözlenebilmektedir.Bacaklarda meydana gelen şişlik ve kızarıklıklar tek bir bacakta şiddetli bir şekilde olabileceği gibi her iki bacakta yaygın olarak da oluşabilmektedir. Uzun süreli geçmeyen bacak şişlik ve kızarıklıklarında zaman kaybetmeden uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırınız.

Bacaklarda Şişlik ve Kızarıklık Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Bacaklarda şişlik ve kızarıklık oluşumuna sebep olabilecek etkenler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Sizde de bu sebeplerden bir veya birkaçı bulunuyor ise zaman kaybetmeden doktorunuza giderek gerekli tetkikleri yaptırınız.

  • Kalp yetmezliğinden kaynaklı olarak bacaklarda şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Bu durum kalbin kanı yeterince pompalamamasına bağlı olarak periferde ödem oluşumu ile oluşur.
  • Varisten kaynaklı bacaklarda şişme ve kızarıklık meydana gelebilmektedir. Bu durumu önlemek için kişiler ayakta durmaktan ve uzun süre sabit bir şekilde oturmaktan kaçınmalıdır. Şişlik ve kızarıklığı önlemek için varis çorabı kullanılmalıdır.
  • Toplar damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar, pıhtı oluşumu ya da damar sertleşmesi, deformasyonu bacaklarda şişlik ve kızarıklık oluşumuna sebep olabilmektedir. Tıkanıklık kaynaklı şişlikler genellikle tek bacakta meydana gelmektedir.
  • Alerji kaynaklı reaksiyonlardan dolayı bacaklarda şişlik, kızarıklık oluşabilir. Bu durum genellikle bacağa alerjen maddenin temas etmesi sonucunda oluşmaktadır. İltihabi yaraların bu durumda oluşması da söz konusu olabilmektedir.
  • Romatizmal hastalıklarda vücut uzuvlarında özellikle bacaklarda ve ayaklarda şişlikler, enflamasyona bağlı olarak kızarıklık ve ekstremite bozuklukları söz konusu olabilmektedir.
  • Kan akımının yavaşlamasına sebep olan doku perfüzyon(hücre, doku ve organların beslenmesi) bozukluğu hastalıklarında da sıklıkla bacaklarda şişlik ve ilerleyen zamanlarda kızarıklık meydana gelmektedir.

Bacaklarda Şişlik ve Kızarıklık Tedavisi

Bacaklarda meydana gelen şişlik ve kızarıklığın sebebi çevresel etmenler olabilir. Öncelikli olarak bu duruma sebep olabilecek etmenlerden uzak durmak gerekir. Kişi istirahat etmeli, ayaklarını kalp hizasının üzerine bir süreliğine çıkarmalıdır.Hastalık kaynaklı bacak şişlik ve kızarıklıklarında öncelikli olarak hastalık etmeni tespit edilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. İlaç ile tedavi, cerrahi yöntem ile tedavi en uygun şekilde ve dokular zarar görmeden önce seçilerek uzman tarafından uygulanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş