Aşırı Bağırsak Sesi

Aşırı bağırsak sesi problemi çoğu zaman insanların hayatını olumsuz etkilemektedir. Karın gelen seslerin ana sebebi çoğu zaman bağırsak hareketleriyle ilgilidir. Bu nedenle karından gelen seslerin %90’ı bağırsak sesleridir demek yanlış olmaz. Açlık halinde ya da aşırı tokluk halinde çok sık karşılaşılan bu problem uzun süreli ve rahatsız edici düzeylerde seyredebilmektedir. Aşırı bağırsak sesi problemi, kişinin kendini kötü hissetmesine ve özgüvenin düşmesine neden olmaktadır.Bağırsak enfeksiyonları ya da iltihaplanmaları sonucunda bağırsak hareketlerinde dengesizlikler gözlenir. Bağırsak hareketlerinde dengesizlikler ise kimi zaman aşırı bağırsak sesinin oluşmasına neden olmaktadır. Genelde bağırsak ve mide rahatsızlıklarına işaret eden bu sesler, başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir.

Bağırsak Sesleri Neden Olur?

  • Mide bölgesinden gelen seslerin en bilindik nedenlerinden biri açlık halidir. Doygunluğa ulaşılacak kadar yiyecek tüketilmemesi sonucunda midenin boş olmasından kaynaklı mide bölgesinden guruldamalar, sesler gelir. Bu sesler açlık durumunun derecesine göre kimi zaman şiddetli sesler haline dönüşebilir.
  • Bağırsak enfeksiyonları ya da bağırsak rahatsızlıkları bağırsak seslerinin oluşmasına neden olur. Bağırsak rahatsızlıklarında midede aşırı miktarda biriken gaz, bağırsaklardan seslerin gelmesine ve guruldamalara neden olur.
  • Açlığın aksine çok fazla yiyecek tüketmekte bağırsak seslerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle bol miktarda karbonhidrat içeren besinler tüketilmesi midede gazın oluşmasına ve seslerin oluşmasına neden olur. Ayrıca acı ve baharat içeren yiyeceklerin tüketilmesi de mide asidini arttıracağından bağırsaklardan seslerin gelmesine neden olur.
  • Sağlıksız beslenme ve vitamin eksiklikleri doğrudan bağırsak rahatsızlıklarının oluşmasına neden olduğundan, bağırsak da seslerin oluşmasının da nedenidir. Demir eksikliği durumlarında daha sık görülür.

Bağırsak Sesleri Nasıl Geçer?

  • Sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekmektedir. Dengesiz öğünlerden kaçınılmalıdır.
  • Açlık durumunda yani ara öğünlerde açlığı bastıracak yiyecekler tüketmekte fayda vardır. Meyve ve sebzeler gibi doğal besinler olmasına dikkat edilmeli.
  • Bol yağ, kalori, asit, baharat ve acı içeren besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir