Ayak tarak kemiği kırığı neden olur? iyileşme belirtileri nelerdir, alçı süresi

Ayak tarak kemiği kırığı neden olur? ayak tarağının iyileşme belirtileri nelerdir? ayak tarağının alçı süresi ne kadardır? alçı sonrası neler yapmalıyım gibi tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ayak tarak kemiği, yapısı gereği beş tane uzun ve ince kemiklerin bir araya gelmesinden oluşur. Ancak yaş ilerledikçe tarak kemiğinin altında oluşan iki adet kemikle beraber toplamda yedi adet olabilmektedir. Ayak tarak kemikleri metatarsal kemikler olarak ifade edilirler.

Ayak Tarak Kemiği Yapısı

İncik Kemiği Kırıkları

Vücudun tek ayakta eklemlere kadar uzanabilen beş adet metatarsal kemik bulunur. İlk metatarsal kemik, diğer dört kemikten yapısı gereği daha farklı ve diğer kemiklere nazaran daha kısadır. Gündelik hayatta yürürken, spor yaparken ya da koşarken vücut ağırlığıyla beraber oluşan basınç ayak parmak kemiklerine ve metatarsal kemiklere aktarılır. Basıncın, yükün büyük bir bölümü birinci ve ikinci tarak kemikleri tarafından karşılanır. Ayağa çok fazla yük ve kuvvet bindirilmesi ayak tarak kemiklerinin zarar görmesine, zedelenmesine neden olabilmektedir. Ayak tarak kemiğine uygulanan şiddetli kuvvetler, metatarsal kemiklerde kırık ve çatlakların oluşmasına neden olabilmektedir.

Ayak Tarak Kemiği Kırık ve Çatlak Nedenleri Nelerdir?

Ayak Yapısı

Ayak yapısı kişiden kişiye genetik etkenler sebebiyle değişiklik gösterebilmektedir. Ayak tabanın daha kavisli ve yüksek olması direkt olarak, vücuttaki yükün tarak kemiklerinde daha fazla hissedilmesine neden olmaktadır. Ayak tarak kemiklerine çok fazla yük binmesi sonucunda ise kırık ve çatlaklar meydana gelebilmektedir.

Yoğun ve Bilinçsiz Yapılan Egzersizler

Spor her ne kadar sağlık için önemli olsa da, bilinçli ve dengeli egzersizlerle bu eylemi yapmakta fayda var. Yoğun ve bilinçsiz yapılan egzersizler ayağa çok fazla yük binmesine neden olabileceğinden, tarak kemiklerinde kırık ve çatlakların oluşmasını da etkileyebilmektedir.

Aşırı Kilo

Vücut ağırlığı doğrudan ayaklarda hissedilmektedir. Normal kilonun üzerinde olmak ve obezite gibi durumlarda ayak tarak kemiklerine daha çok yük bineceğinden, tarak kemiklerinde kırık ve çatlaklar oluşabilmektedir.

Tercih Edilen Ayakkabılar

Tercih edilen ayakkabılar tarak kemiklerinde rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen topuklu ayakkabılar, tarak kemiklerine yüklenmenin daha fazla olmasına neden olmaktadır. Topuklu ayakkabı ve ayağı sıkan ayakkabı giyen kişilerde tarak kemiğinde kırık ve çatlaklara daha çok rastlanmaktadır.

Ayakta Tarak Kemiği Kırığı Nasıl Anlaşılır?

  • Ayakta aşırı hassasiyet
  • Ayakta şişlik
  • Ayak tabanında morarma
  • Ayağın üzerine rahat basamama ya da hiç basamama

Ayak tarak kemiğinizde kırık ya da çatlakların oluştuğunu düşünüyorsanız ve bahsettiğimiz belirtiler görülüyorsa, mutlaka uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir