Ayak Parmaklarında Karıncalanma Sıcaklık Ve Yanma

Karıncalanma ve yanma hissi vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilmektedir. Karıncalanma hissedilen bölgede iğne batıyormuş ya da diken batıyormuş hissi verir. İğne batıyormuş hissine neden olan karıncalanma daha çok parmak uçlarında görülmektedir. Karıncalanmanın bir sonucu olarak yanma, sıcaklık, kaşıntı, sızlama gibi problemler de görülebilmektedir. Ayak parmaklarında karıncalanma ve yanma hissinin oluşmasının bir çok nedeni olabilmektedir.

Ayak Parmaklarında Karıncalanma Rahatsızlığı

Herhangi bir bölgede oluşabilen karıncalanma ve uyuşma genelde o bölgeye uzun süre baskı yapılması sonucunda oluşmaktadır. Uzun süreli vücudun bir noktasına baskı ve kuvvet uygulanması, o bölgede karıncalanma, uyuşma hissinin oluşmasına neden olabilmektedir. Uzun süre ayakta aynı pozisyonda kalmak ya da vücudun herhangi bir uzvunu uzun süre aynı şekilde tutmak gibi durumlarda  karıncalanma ve yanma hissine neden olabilmektedir.Ayak parmaklarında hissedilen karıncalanma ve uyuşma hissi genelde kısa sürelidir ve tedavi gerektirmez. Ancak kimi zaman karıncalanmalar uzun süreli ve sık sık tekrar eder düzeyde olabilmektedir. Uzun süreli ve kolay kolay geçmeyen karıncalanma rahatsızlığına kronik karıncalanma ya da uyuşma denir. Kronik parmak uyuşması ya da karıncalanması daha çok multipl skleroz, periferik nöropati ve diyabet hastalarında görülmektedir.Sinirlerin hasar ya da darbe alması sonucunda o bölgede uyuşma ve karıncalanma hissi oluşabilmektedir. Hasar dışında sinirlere sürekli baskı uygulanması sonucunda da karıncalanma rahatsızlığı oluşabilmektedir. Karıncalanmaya bağlı olarak sinirlerin zedelendiği bölgede sıcaklık ve yanma hissi oluşabilir.

Ayak Parmaklarında Karıncalanma ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Ayak parmaklarında karıncalanma ve uyuşma sorunu şeker hastalığı, sinir hastalıkları, dolaşım sistemi bozuklukları gibi ciddi hastalıkların belirtisi niteliğinde olabilmektedir. Her ne kadar hastalığın tanısında parmaklardaki karıncalanmalar tek başına yeterli bulgu olmasa da, aşağı yukarı hastalığın teşhisinin yapılmasında faydalıdır.Karıncalanmayla beraber parmak üşümesi, boyun ağrısı, kaşıntı gibi sorunlar görülebilir. Bu durumda uzman bir doktora başvurulmalı ve karıncalanmanın yanında yaşanan rahatsızlıklar detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir