Kustuktan Sonra Kan Tükürmek

Kustuktan sonra ağzınızdan kan gelmesi durumunda hemen paniğe kapılabilirsiniz. Bu durum sık rastlanan bir sağlık sorunu olmasa da basit nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabileceği bilinmeli ve telaş yapmaktan kaçınılmalıdır. Kişinin midesinin bulanması sık görülen ve normal olarak görülebilecek bir sağlık sorunudur. Kişinin yediği bir şeyden etkilenmesi ya da midesinin hassas olması sonucunda da midesi bulanabilir.Kişinin mide bulantısı esnasında ya da kusma sonrasında kan tükürmesi ise bambaşka sebeplerden ortaya çıkmış bir sorun olabilir. Bu durumda yapılacak en mantıklı işlem kişinin doktora danışması olacaktır. Kustuktan sonra görülen kan tükürme sorunu ciddi sorunlara bağlı olabileceği gibi önemsiz bir detaya bağlı olarak da gelişmiş olabilir.

Kustuktan Sonra Kan Tükürmek Neden Olur?

Mideniz bulanırken bir yandan da ağzınızdan kan gelebilir ya da kustuktan sonra kan tükürebilirsiniz. Bu sağlık sorunu bazı kişilerde dönemsel olarak meydana gelebilir. Kişilere paniğe sürükleyen bu durum karşısında dikkatli bir biçimde hareket etmek gerekmektedir. Mide bulantısı ve kan görülmesinin birçok farklı sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebepler arasında şunlar yer alır:

  • Kişinin yanlışlıkla boğazına bir şey kaçması durumunda boğazda ya da midede tahrişler meydana gelebilir. Bu tahrişlerin mide bulantısı ile zorlanması ile birlikte kişinin kan tükürmesi olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda kişi dikkatli bir biçimde hareket etmeli, yabancı bir cisim yuttuğu anda doktora gitmelidir.
  • Midede meydana gelen yaralanma ve hasarlar da kustuktan sonra daha fazla tahriş ile birlikte boğazda kanamaya neden olabilir. Bu kanamalar kusma esnasında ya da kusma sonrasında görülebilir.
  • Kişinin kan kusmasının diğer bir sebebi ise boğazında meydana gelen sağlık sorunlarıdır. Bu gibi sağlık sorunları sonrasında mide bulantısı ile birlikte boğazda daha hasar meydana gelir ve bu da kanamaya neden olabilir.
  • Kişinin diş hastalıkları da kan tükürülmesine neden olabilir. Diş eti hastalıkları ve diş çürükleri bu sağlık sorunlarının başında gelmektedir.
  • Mide bulantısından sonra görülen kan tükürmenin diğer bir nedeni de akciğer hastalıklarıdır. Bunun tanısı için kişinin uzman bir doktora danışması tavsiye edilir.

Kustuktan Sonra Kan Tükürmek Nasıl Tedavi Edilir?

Mide bulantısından sonra kişinin kan tükürmesi durumunda tedavi için doktora gitmek gereklidir. Kan tükürülmesi durumunda kişi hemen paniğe kapılmamalı ve soğukkanlı bir biçimde davranmalıdır. Bu sorunun tekrar etmesini beklemeden doktora danışmak etkili bir yöntem olacaktır. Yapılacak testlere göre kan tükürmenin sebebi net bir biçimde ortaya çıkacak ve buna göre işlem yapılacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir