Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak bileğinizi incittiniz ya da farklı bir sorun nedeniyle şiddetli ağrılar çekiyorsanız, ayak bileği ağrısına ne iyi gelir sorusunu merak ediyor olabilirsiniz.Vücudun tüm yükünü taşıması nedeni ile büyük bir öneme sahip olan ayaklar ve kollar gibi organlarda oluşabilecek bir sorun, tüm vücudu olumsuz yönde etkileyecektir. Ayak bileğinizde çeşitli zaman dilimlerinde çeşiti nedenlere bağlı bir biçimde sağlık sorunları meydana gelebilir. Böyle bir durumda hareket kısıtlaması sorunu yaşamanız mümkündür. Bu durum sosyal yaşamınız üzerinde etkiler yapacağı için kısa süre içinde uzman bir doktora görünmeli ve buna göre bir tedavi yöntemi belirlemelisiniz. Ayak bileği ağrısı neden olur, ağrının sebepleri nelerdir merak ediyorsanız yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileğinde ağrı oluşmasının birçok sebebi olabilir ve bu sebepler kişiden kişiye farklılık göstereceğinden dolayı kesin bir tanı koymak doğru olmayacaktır. Ayak bileği vücudu taşıyan oldukça önemli bir uzuv olduğundan dolayı kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve tedavi olması gerekmektedir. Ayak bileği ağrısının belli başlı sebepleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

1-)Artrit

bahçeşehir escortArtrit kısaca eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihapların ortaya çıkması durumudur. Bu durum ayak bileğinde şiddetli ağrıların da başlıca sebeplerinden birisi olarak görülebilir. Ayak bileği artriti özellikle ayağında daha önce burkulma gibi problemler yaşayan kişilerde sıklıkla görülen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

2-)Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak bileğinde meydana gelen çeşitli hasarlara ve darbelere bağlı olarak ayakta burkulma meydana gelebilmektedir. Bu durum ayak bileği etrafında yer alan dokulara zarar verdiğinden dolayı kişi şiddetli ağrılar yaşayabilir. Ağrının yanı sıra bilekte ve eklemlerde şişkinlik, kızarıklık gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

3-)Tendon İltihabı

Tendon bölgesinde meydana gelen iltihaplar ayak bileğinin ağrımasına neden olabilmektedir. Tendon iltihabının ortaya çıkmasının asıl sebebi ise kasların kemikle olan bağlantılarında meydana gelen tahribatlar sonucunda görülebilen bir sağlık sorunudur.

4-)Çatlaklar

Ayak bileği çatlakları en sık rastlanılan sağlık sorunlarından birisidir. Birçok çatlak türü olduğu için hepsinin ayrı biçimlerde tedavisi yapılmaktadır. Ayak bileği çatlakları tedavisinde bazen ameliyat gerekebilmektedir.

5-)Gut Hastalığı

Ayak bileğinde yaşanan ağrıların sebeplerinden bir diğeri ise gut hastalığıdır. Gut hastalarında sıklıkla ayak bileği ağrısı görülmese de yine de doktora görünülmesi iyi olacaktır.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin hayat tarzında sorunlar yaratan ayak bileği ağrılarını sona erdirmek için birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Dinlenme

Ayak bileğinde ağrı olan kişilerin tedavi için yapması gereken ilk şeylerden birisi bol bol dinlenmesidir. Ağrıların fazla olması halinde hastanın koltuk değneği kullanımı yapması uygun olacaktır.

2-)Buz ve Isı Uygulaması

Ayak bileği ağrıları için uygulanacak diğer bir yöntem ise buz ve ısı uygulaması olacaktır. Bu yöntemi denemek için soğuk kompres uygulamasını denemeniz uygun bir yöntem olacaktır.

3-)Fizik Tedavi

Ayak bileği ağrılarının geçmemesi halinde kişinin doktor önerisi ile fizik tedaviye başlaması uygun olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir