Aşıların kısırlık yaptığı iddialarına son veren araştırma yapıldı

Aşıların kısırlık yapmadığına dair yapılan araştırma, sonunda bu iddialara son verdi. Bilim insanları, aşılarda kullanılan maddelerin kısırlığa sebep olmadığını kanıtladı. Bu gelişme, aşılardan çekinen kişilerin endişelerini azaltacak ve toplum sağlığına katkı sağlayacak. Artık aşılar hakkında yayılan yanlış bilgiler yerine, bilimsel verilere dayalı doğru bilgilere odaklanmak gerekiyor.

COVID-19 Aşıları Üreme Sistemine Zarar Veriyor mu?

Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan mRNA aşıları, erkeklerde kısırlığa neden olabileceği yönündeki iddiaların endişesine sebep oluyordu. Ancak Miami Üniversitesi Üroloji Bölümü’nde gerçekleştirilen bir araştırma, bu endişeleri ortadan kaldırdı.

Virüs Sperm Sayısını Yarı Yarıya Düşürüyor

COVID-19 virüsü, sadece akciğerlerde değil, erkek üreme sistemine de olumsuz etki ediyor. Bu sistemde bulunan ACE2 reseptörlerine tutunan virüs, testislerde inflamasyona sebep olarak “Leydig” hücrelerinin testosteron salgılamasını azaltırken, hormonlarda da değişiklikler meydana getiriyor. Ayrıca virüs enfeksiyonu sürecinde yüksek ateşin oluşması da testislere zarar veriyor. Yapılan araştırmalar, COVID-19 enfeksiyonu sonucu sperm sayısında yüzde 50 oranında azalma meydana geldiğini gösteriyor.

Gençler Açısından Risk Daha Büyük

Genç hastaların, yaşlılara göre COVID-19 virüsünün olumsuz etkilerinden daha fazla etkilendiği görülüyor. Bunun sebebi, genç erkeklerin testislerinde ACE2 reseptörlerinin daha yoğun bulunmasıdır. Virüsün etkileri, enfeksiyonun hafif, orta veya ağır şekilde geçirilmesine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Aşının Ardından Sperm Sayısında ve Hareketliliğinde Artış Olmuş

Miami Üniversitesi Üroloji Bölümü’nde gerçekleştirilen araştırmada, 45 erkek üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, mRNA aşılarının erkek üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığı ortaya çıktı. Aşı uygulanan hastaların sperm sayısı ve hareketliliğinde artış tespit edilirken, hormonların seviyesi de normalleşti. Ayrıca, özel bir gruptaki hastalarda da sperm sayısında belirgin bir artış meydana geldi.

Benzer Bir Çalışmayı İsrail’de Yapıyor

İsrail’de de benzer bir araştırma yürütülüyor. Şimdilik 40-45 hasta üzerinde yapılan çalışmanın sonuçları, Amerika’da yapılandan biraz farklı. Ancak sperm sayısında artış olduğu tespit edildi.

Daha Büyük Gruplarda Uzun Süreli Takip Edilmeli

Araştırmalar, mRNA aşılarının üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını ortaya koyuyor. Ancak, çalışmaların vaka sayılarının daha yüksek olduğu ve daha geniş hasta grupları üzerinde yapılmaları gerektiğine dikkat çekiliyor. Kontrol gruplarının da bulunması ve takip sürelerinin uzatılması gerekiyor.

Sonuç olarak, COVID-19 aşılarının erkek üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı ve hatta olumlu bir etkisi olabileceği ortaya çıktı. Ancak, bu araştırmaların henüz ispata muhtaç veriler olduğu unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş