Algılama ve Unutkanlık

Algılama ve unutkanlık problemi günümüzün en sık görülen rahatsızlıklarından bir tanesidir. Yaşa bağımlı olarak çok sık görülen bu rahatsızlık günümüzde çok erken yaşlarda görülmeye başlanılmış ve bu sebeple korkutucu bir hal almaya başlamıştır.Kişinin algılamada problem ve unutkanlık yaşaması beyin hücrelerinin zayıflaması ya da beyin hücrelerinin zarar görüp ölmesi ile meydana gelmektedir.Beyin hücrelerinin hasar görmesi yaşlanmaya bağlı olarak görülebilir. Bunu dışında;

  • Aşırı ateş görülmesi. Havale geçirme olarak adlandırılan bu durum özellikle küçük çocuklarda meydana geldiğinde beyin hücrelerinde ciddi hasar meydana gelmektedir.
  • Kronik rahatsızlıklar beyin hücrelerine zarar verebilmektedir. Şizofreni, depresyon, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar başlıca sayılabilmektedir.
  • Beyinde meydana gelen iyi huylu ya da kötü huylu tümörler beyin hücrelerinin ölümüne sebep olabilmektedir.

Çağımızın hastalığı olan alzheimer rahatsızlığı ile ilgili yapılan araştırmalarda, beslenmenin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Beyini besleyen ve gelişimine yardımcı olan yiyecekler tüketen kişilerin unutkanlık ve algılama problemi çekmediği gözlenmiştir. Aksi olarak sürekli hazır ve paketli gıdalar tüketen, sağlıksız beslenen kişiler ise erken yaşta alzheimer olmaktadır.

Algılama ve Unutkanlık Tedavisi

Algılama ve unutkanlık problemi yaşayan kişilerin öncelikli olarak bir nöroloji uzmanına gitmesi gerekmektedir. Uzman doktorun yapacağı tetkikler ile sorunun patolojik olup olmadığı muhakkak öğrenilmelidir.Algılama ve unutkanlığın ortadan kaldırılması için yapılması gereken en önemli adım beyin egzersizidir. Çalışan beyin hücreleri kişinin daha dinç kalmasını sağlamaktadır. Bunun için su doku çözmek, bulmaca çözmek, kelime egzersizleri gibi beyin hücrelerini çalıştırıcı aktivitelerde bulunabilirsiniz.Alzheimer olmayı önlemek, beyin hücrelerini güçlendirmek için ginkgo biloba ekstrelerinden kullanabilirsiniz. Ancak bu ekstrelerin güvenli olduğundan emin olunuz ve doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir