Ayak Bileğinde Şişlik Ve Sıvı Toplaması

Ayaklar çoğu zaman vücudun tüm yükünü üstlenirler. Kimi zaman çok fazla ayakta kalmak, ayaklara aşırı miktarda yüklenmek gibi durumların sonucu olarak ayak bileğinde şişlik ve sıvı(su) toplanması problemleri oluşabilmektedir. Hamile ve aşırı kilolu kişilerde ayaklara çok fazla yük bindiği için bu soruna sık rastlanır. Ayrıca uzun süre ayakta kalmanın sonucu olarak da ayakta şişlik ve sıvı toplaması sorunları görülebilir.Ayak bileğinde şişliklerin oluşmasının bu noktaya darbe ya da hasar alınmasıyla da ilgisi olabilir. Ayak bölgesine sert bir cisimle darbe alınması ya da dengesiz, ani bir hareket sırasında ayak bileğinin burkulması sonucunda da bilek kısmında şişlikler oluşabilmektedir. Alınan darbenin şiddetine ve türüne göre bu bölgede şişliklere rastlanabilir.Fizyolojik nedenler dışında ayak bileği şişmesi bir çok hastalığın belirtisi ya da sonucu olarak görülebilir. Bu nedenle uzun süredir devam eden ayak bileği şişlikleri ve su toplaması problemleri ihmal edilmemeli, uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Ayak Bileğinde Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

Ayak Bileği İltihaplanması

Eklemlerde kimi zaman enfeksiyonel rahatsızlıklar oluşabilir. Enfeksiyon sonucunda ise bu bölgelerde iltihaplanma meydana gelir. Ayak bileğinde oluşabilen iltihaplanmalar, bilekte şişlik ve acının hissedilmesine neden olur. Bu durumda ayağın üzerine basıldığında ayak bileği kısmında şiddetli ağrı ve acı hissedilir.

Hipertansiyon

Tansiyon değerlerinin yüksek çıkmasına, hipertansiyon denir. Yüksek tansiyon kılcal damarları etkileyerek, ayakta şişliklerin oluşmasına ve sıvı toplanmasına neden olur. Hipertansiyondan kaynaklı ayak bileği şişliklerine sık rastlanır.

Damar Hastalıkları

Damarlarda oluşan rahatsızlıklar, tıkanıklığın oluştuğu bölgede damar şişliklerine neden olur. Özellikle ayak bölgesindeki damarların tıkanması sonucunda kan akışı tam anlamıyla sağlanamadığından, ayak bölgesinde kan birikir. Ayak bileği kısmındaki damarlarda daha çok görülür. Damar hastalıkları ciddi bir sağlık sorunu olduğundan rahatsızlık ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikten Kaynaklı

Hamilelik döneminde kadınlar ayak şişmesi ya da ayak bileği bölgesinde şişlik problemlerine çok rastlanır. Bu dönemde uterusun damarlara doğru baskı uygulaması sonucunda ayakta şişlikler meydana gelir. Anne adayının istirahat etmesiyle kendiliğinden geçer.

Burkulma

Dengesiz ve yanlış bir hareket sonucunda ayak bileği burkulur. Burkulma sonucunda bileğin yanındaki dokular zarar görmüş olur. Dokuların zarar görmesi durumunda dokular arasında sıvı birikimi olur. Biriken sıvılar ayak bileğinde şişliklere yol açar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir