Ellerde Karıncalanma ve Uyuşma

Vücudun herhangi bir bölgesinde karıncalanma ve uyuşma sorunu baş gösterebilmektedir. Karıncalanma daha çok el, kol ve bacaklarda görülür. Ellerde meydana gelen his kaybı yani uyuşma sorunu beraberinde karıncalanma problemini getirir. Karıncalanma ve uyuşma sorunu daha çok sinirlerde meydana gelen hasarlarla ilgilidir. Sinirlerin sıkışması ya da darbe alması, ellerde karıncalanma ve uyuşma sorununun nedeni olabilir.Ellerde uyuşma rahatsızlığı, sürekli ellerini kullanan kişilerde daha çok görülür. Özellikle marangoz, müzisyen ve eliyle iş yapan işçilerde daha sık görülür. Bunun nedeni meslek gereği elin ve kolun sürekli aynı işi tekrar etmesiyle ilgilidir. Ellerde uyuşma ve karıncalanmanın bir çok nedeni vardır. Rahatsızlığın tedavisi neden olan etkene göre değişkenlik gösterir.

Ellerde Uyuşma ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Sinir Zedelenmesi ya da Sıkışması

Ellerde oluşabilecek sinir sıkışması ya da sinirlerin hasar alması gibi durumlar, uyuşmanın nedeni olabilir. Karpal tünel sendromu olarak bilinen sinir sıkışması, karıncalanmanın en bilindik nedenlerindendir. Doktora başvurmak gerekmektedir.

Diyabet

Kandaki şeker oranı sürekli dengede tutulamadığı takdirde sinirlerde hasar oluşabilir. Sinirlerdeki hasar ise ellerde uyuşma ve karıncalanma problemlerine yol açar.

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid bezi tarafından az salınım olduğunda vücutta bir çok rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Vücutta tiroid bezinin çalışma bozukluğundan ötürü saç dökülmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Bunların yanı sıra ellerde uyuşma ve karıncalanma sorunu da görülmektedir.

Vitamin Eksikliği

Vücuda yeterli miktarda vitamin alınmaması durumunda bir çok rahatsızlık ortaya çıkar. Özellikle B12 vitamin eksikliğinde ellerde uyuşma ve karıncalanma sorununa sık rastlanır. Sinir hücreleri B12 vitamini eksikliğinde beslenemediklerinden, karıncalanma-uyuşma rahatsızlıkları görülür.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir