Akdeniz diyeti ile 2 haftada 8 kilo verin!

Akdeniz diyeti, sağlıklı bir beslenme programıdır ve kısa sürede kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu diyet, zeytinyağı, taze sebzeler, meyveler, tam tahıllı gıdalar ve az miktarda protein içeren bir beslenme planına dayanır. 2 hafta boyunca Akdeniz diyetini takip ederek, 8 kilo kadar hızla kilo verebilirsiniz. Akdeniz diyeti aynı zamanda kalp sağlığına da faydalıdır. Kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissetmek için, Akdeniz diyetini deneyin!

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, Türkiye, Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinin beslenme tarzlarından oluşan bir beslenme programıdır. Esnek yapısı sayesinde diğer diyet programlarına göre daha lezzetli ve kolay uygulanabilen bir beslenme modelidir.

Akdeniz Beslenme Tipi

Bu beslenme tipinde tüketilen besinler oldukça çeşitlidir. Tüm sebzeler ve meyveler, kuru baklagiller, kuru yemişler, patates, ekmek, deniz ürünleri ve balık, zeytinyağı ve taze otlar mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Tavuk, yoğurt, peynir ve yumurta sınırlı tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Akdeniz Ülkelerinin Mutfaklarına Göz Atmakta Fayda Var

Bu beslenme programı Akdeniz ülkelerinin beslenme biçimi ele alınarak şekillendirilmiştir. Örneğin, diyet programında yer alan balık ve deniz ürünleri için somon, ton balığı ve sardalye balığı içerisinde bulunan omega-3 yağları vücudumuz için oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler K vitamini yönünden zengin olduğundan kemik sağlığı için önemlidir.

Tercih Edilmesi Gereken Besin Grupları ve Yiyecekler

Deniz ürünleri, kümes hayvanları, sebzeler, meyveler, kök bitkiler, kuruyemişler, kuru baklagiller ve yağlar tercih edilmesi gereken besin grupları arasındadır. İçecekler arasında ise su, mineral suyu, soda, çay ve kahve tüketebilirsiniz. Yüksek şeker içeren meyve sularından uzak durun.

Akdeniz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bu diyet programı oldukça esnek olduğundan öğünlerde saat ve sayı konusunda herhangi bir zorunluluk yoktur. Besin gruplarını dikkatli seçerek istediğiniz öğünü herhangi bir saatte tüketebilirsiniz. Sebze, meyve, kuru baklagiller, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yağlar ve kuru yemişler sıkça tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır. Alzheimer ve kanser gibi sağlık sorunlarını minimuma indirirken kalp sağlığını korur. Ayrıca kilo kontrolünde de oldukça etkilidir.

Pin3PaylaşTweetleTelegramWhatsApp

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir