Kötü kolesterolü 6 haftada yok eden TLC diyeti nasıl yapılır?

TLC diyeti, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) olarak da bilinen kötü kolesterolü azaltmak için önerilen bir beslenme programıdır. Bu diyet, düşük yağlı bir diyet uygulamak, tokluk hissi veren lifli gıdalar tüketmek, omega-3 yağ asitleri ve bitkisel steroller gibi koruyucu maddeler içeren gıdalar yemek ve egzersiz yapmak gibi çeşitli adımları içerir. Yapılan araştırmalar, TLC diyetinin 6 haftalık bir süre içinde kötü kolesterolü %20-30 oranında azalttığını göstermiştir. Bu diyeti uygulamak için, diyet planınızı oluşturmak için bir beslenme uzmanıyla çalışmanız önerilir.

TLC Diyeti Nedir?

TLC diyeti, kötü kolesterolü yok etmeye odaklanan bir diyettir. Uzmanların önerdiği yiyecekleri yemek, yasakladığı yiyecekleri ve içecekleri hemen terk ederek kötü kolesterol seviyelerini düşürmeyi amaçlar. Bu diyetin başlıca amacı doymuş yağ içeren besinleri kesmek, tereyağı, margarin ve yağlı peynirler kesinlikle kötü kolesterolü arttırdığı için yasaktır. TLC diyeti anti-kolesterol ve anti-trigliserit olarak da adlandırılır. Hedef HDL ve trigliserit oranlarının düşürülmesidir.

TLC Diyetinin Amacı Nedir?

Diyetin amacı, kan yağı olarak bilinen trigliserit oranlarını düşürmek ve kötü kolesterol seviyelerini azaltarak damar tıkanıklığını önlemektir. Damarlar tıkandığında kalp krizi ve ölüm riski artar. Uygulanması sonucunda sağlıklı bir yaşam için kalbinize yük binmesini engelleyebilirsiniz. TLC diyetinin önerdiği besinler arasında meyve, sebze, kepek ekmek, yağsız süt ürünleri ve balık gibi sağlıklı yiyecekler yer almaktadır. Ayrıca bol su içilmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi ve alkol, asitli içecek ve hazır market yiyeceklerinden kaçınılması önerilir. TLC diyetinde günde beş öğün ama azar azar yemek önerilir.

TLC Diyetinde Alkolün Yeri

TLC diyetinde trigliserit arttırıcı faktörü bulunan alkol önerilmez. Alkol kardiyovasküler sistemimiz üzerinde, özellikle de karaciğer üzerinde çok zararlı etkilere sahiptir.

TLC Diyetinin Yasakladığı Besin Grubu

TLC diyeti, tüm şekerli beyaz un içeren besinler, margarinler, yağlı etler ve asitli içecekleri kesinlikle yasaklamaktadır. Her gıdanın doğal olması gerekiyor ve marketten hazır yiyecekler önerilmiyor.

40 yaş üzeri kadın ve erkeklerin en temel belası olan kötü kolesterol seviyelerini düşürmek için TLC diyeti gibi önemli diyetleri uygulamak yaşam konforunuzu ve ömrünüzü uzatabilir. TLC diyeti, sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek isteyenler için harika bir seçimdir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir