Adet Günü Hesaplama Nasıl Yapılır?

Adet döngüsünde kanamanın beklenen tarihte oluşmaması adet düzensizliğine işaret eder. Adet düzensizliği ya da adet gecikmesi problemi yaşayan kadınlar ne zaman adet olacaklarını bilemezler. Bu durum kadınlar için çok can sıkıcı ve sinir bozucu bir durumdur. Tatil günleri ya da özel günler için yapılan planlar adet kanaması sorunundan dolayı iptal edilebilir ve bu durum doğrudan kadının hayatını olumsuz etkileyebilir.Adet düzensizliği dışında yeni ergenliğe girmiş kızlarda ne zaman adet olacaklarını bilemezler. “Ne zaman adet olacağım” gibi şikayetler yeni ergenliğe girmiş kızlar tarafından çok fazla sorulmaktadır.

İlk Defa Adet Ne Zaman Olur?

Kızlar ergenlik döneminde adet olmaya başlarlar. Bazı kişilerde 8-9 yaşlarında adet görülürken, bazı kişilerde ise 15-16 yaşlarında görülebilmektedir. Bu durum beslenme ve kişinin gelişimiyle orantılı değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak kızlarda 12-13 yaşlarında ilk defa adet görülür.

İlk Adet Nasıl Anlaşılır?

Adet döneminden önce vücutta bir çok belirti görülür. İlk defa adet olacak kişiler bu belirtilerden habersiz olduklarından, olan değişiklikler ve belirtilerde endişeye kapılırlar. Adet dönemi yaklaştığından göğüste şişme ve kasıklarda ağrılar başlar. Bu belirtilerden bir kaç gün sonra ise ilk adet kanaması görülür.

Ergenlerde Adet Döngüsü Nasıl Olur?

Ergenlik dönemindeki kişilerde adet döngüsü genelde düzenli olmaz. Sürekli değişkenlik gösterir. İlk adetten sonraki bir ila iki yıl arasında kişide adet düzensizliği ve adet gecikmesi yaşanabilir. Ancak bu problem ilerleyen zamanlarda kaybolur ve adet döngüsü düzene girer.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir