Adamotu Nasıl Kullanılır?

Adamotu Avrupa kökenlidir ve bilinen en eski tarihten beri kullanılmaktadır. İlk olarak Mısırlıların kullandığı bilinmektedir. Çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanıldığı gibi, ağrı kesici ve uyuşturucu olarak da kullanılmıştır. Özellikle Orta Asya, Hindistan ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Adamotunun Özellikleri

            Adamotu çok iyi gelişmiş bir köke sahiptir. 1-2,5 santimetre kalınlığa ulaşır. Gövdesi, otu ve çok yıllıktır. Çiçekleri mor renklidir ve yoğun bir koku yayar. Oluşan meyvelerin görünümü eriği andırır ve çok lezzetlidir. Meyveler çok tohumludur, 2 veya 3 santimetre kalınlığındadır. %0,3 alkaloit, %21,1 protein, %22,6 yağ içerir. Alkolitler, kalp atışını yavaşlatıcı ve göz bebeklerini genişletebilen etkilere sahiptir.

Adamotunun Kullanımı

            Peki, adamotu nasıl kullanılır? Adamotunun kök ve tohumları kullanılmaktadır. En eski çağlardan beri kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli majikal inançlarda, kutsal bitki olarak bilinir ve kullanılır. Çeşitli şaman ayinlerinde ve büyücülük inançlarında adamotu çok fazla kullanılmaktadır. Adamotunun kökleri kurutulduğunda, ağrı kesici, cinsel gücü arttırıcı ve sakinleştirici olarak etki eder. Romatizma ağrılarına birebirdir ve tümör tedavisinde de kullanılmaktadır. Bazı uygulamalarda kökler süt ile birlikte kaynatılır. Süt ile kaynatılan köklerin, yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

            Bunun yanı sıra süt ile kaynatılan kökler astım, öksürük gibi hastalıklarda da kullanılır. Şizofreni de bu kategori arasındadır. %1′ infüsyon olarak hazırlanan adamotu, günde 1 veya 2 bardak olarak içilir. Toz halinde kullanılacakta, günde 20 gram kadar alınır. Hap olarak kullanılacakta günde 3 defa alınır. İçerisinde zehirli alkolitler olduğundan dolayı kullanımında mutlaka dikkatli olunmalıdır ve doz aşımı olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir. Suyu burundan çekildiği taktirde uyku getirdiği bilinmektedir. Kadın ve rahim hastalıklarına karşı tohumlar yutulur. Bu yöntem aynı zamanda doğurganlığı arttırır ve idrar yanmalarını önler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir