Zayıflamaya yardımcı olan 10 besin

Tüm yiyecekler değişiktir ve metabolizmayı değişik biçimde tesirler. Kalorisi denk yiyecekler asla “aynı” olarak değerlendirilmemelidir. Harcadığımız besin ve meşrubatlarda bizim için ehemmiyetli olan şey “kalori” değil, yiyecek içeriğidir.

Kalorisine bakılmaksızın, bazı yiyecekler zayıflamanıza destekçi olabilir. İşte zayıflamaya destekçi 10 yiyecek.

Yoğurt

Yoğurdu ben “inanılmaz yiyecek” olarak adlandırıyorum. Yoğurt, şahane bir yiyecektir. İçinde bulundurduğu natürel probiyotik ‘iyi’ bakteriler sayesinde bağırsak florasını tertip etme tesirine sahiptir. Sıhhatlı bir bağırsak florası, kilo almanın önündeki en büyük manilerden ikisi olan cerahat ve leptin mukavemetini maniler.

Yoğurt alırken seçiminiz “bütün yağlı” ve içinde etkin bakteri kültürü kapsayandan yana olmalı. Öbür yoğurt cinsleri neredeyse hiç probiyotik kapsamaz. Bütün yağlı yoğurtların, az yağlı “perhiz” yoğurtlara oranla metabolizmaya katkısı daha fazladır ve zayıflama mevzusunda daha iyidirler.

Chia tohumu

Chia tohumu bir başka şahane yiyecektir. Yiyecek içeriği oldukça yüksektir. 38 gram chia tohumu toplam 12 gram karbonhidrat kapsar ancak bu 12 gram karbonhidratın 11 gramı liftir. Chia, en iyi lif kaynaklarından biridir.

Yüksek lif içeriği, chia tohumunu bütün olarak bir “zayıflatıcı yiyecek” yapar. Chia tohumları ağırlıklarının 12 katına kadar akışkan emebilir ve jel eşi bir yapıya dönüşerek tokluk hissini çoğaldırabilir.

Yumurta

Yumurta, “inanılmaz yiyecek” olarak adlandırdığım bir başka yiyecek. Yakın geçmişe kadar makûs kolesterolü LDL yükselttiği için harcanmasına sıcak bakılmıyordu ancak yumurtalar bütün bir “misal” yiyecektir. Zira yumurta sarısında lüzumumuz olan hemen hemen tüm yiyecekler bulunur. Yumurtalar protein ve yağ bakımından zengindirler ve oldukça doyurucudurlar. Zayıflamak istiyorsanız, perhizinize ilave etmeniz gereken en ehemmiyetli gıdalardan biridir. Oldukça fazla yiyecek kapsarlar ve perhizde gereksiniminiz olan tüm yiyecekleri almanıza destekçi olabilir.

Haşlanmış patates

Patatesler uzun vakittir “sıhhatsiz” olarak görülüyor ve tüketimi kısıtlanıyor. Oysa haşlanmış patates, zayıflamaya da destekçi olabilecek oldukça sıhhatli bir yiyecektir.

Patatesler bir hayli yiyecek kapsarlar. Patatesin yiyecek içeriğinde sanki gereksiniminiz olan her şeyden azıcık vardır. Patates, özellikle potasyum açısından zengindir ve çoğu insan potasyum beceriksizliği sürüklemektedir. Potasyum beceriksizliği, tasniyon mevzusunda ehemmiyetli bir rol oynar. Gıdaların doyuruculuğunu ölçen Doygunluk Endeksi ismi verilen bir ölçekte test edilen tüm yiyeceklerden azami puanı haşlanmış patates aldı. Bunun anlamı, haşlanmış patates yiyerek, natürel olarak tok sezecek ve daha az besinsiniz.

Patateslerin kaynadıktan sonra bir müddet soğumasına izin verirseniz, zayıflama da dahil olmak üzere muhtelif sıhhat verimlerine sahip olduğu gösterilen lif eşi bir madde olan yüksek ölçüde mukavemetli nişasta oluşturacaklardır.

Koyu yeşil yapraklılar

Kara lahana, ıspanak, pazı ve öbür koyu yeşil yapraklılar, zayıflatıcı bir perhizin bırakılmazlarıdır. Kalorileri düşüktür ve lif bakımından oldukça zengindirler. Ayrıca özellikle demir içerikleri oldukça fazladır. Koyu yeşil yapraklıları harcamak, daha az kalori alarak daha fazla şey yemenin en iyi yoludur. Koyu yeşil yapraklılar ayrıca yağ yakmaya destekçi olduğu öğrenilen bir hayli vitamin, antioksidan ve kalsiyum kapsar.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Avokado

Avokado, bir başka inanılmaz yiyecektir. Hemen her meyve gibi karbonhidrat bakımından zengindir ancak sıhhatli yağlarla doludur. Özellikle zeytinyağında da bulunan tekli doymamış oleik asit bakımından zengindir.

Yiyecek içeriğinin çoğu yağ olmasına karşın, çok fazla su ve lif kapsar. Bu da onu bütün bir “zayıflatıcı yiyecek” yapar. Ayrıca kapsadığı yağlar, sebzelerden karotenoid antioksidan emilimini çoğaldırmaktadır, avokadolar sebze salatalarına muhteşem bir ektir.

Bütün hububatlar

Hububatlar son zamanlarda “sıhhatsiz” olarak lanse ediliyor ancak bazı cinsler netlikle sıhhatlidir. Lif yüklü ve iyi ölçüde protein kapsayan bütün hububatlar oldukça sıhhatlidir. Yulaf, kahverengi pirinç ve kinoa gibi hububatlar sıhhatliler arasında sayılabilir.

Yulaf, tokluk hissini artırır ve oldukça iyi bir çözünür lif kaynağıdır. Arıtılmış edilmiş hububatlar yerine her zaman “bütün hububat”ları seçim edin. Kolili mahsul alırken yaftalarda “bütün tahıl” ibaresini arayın. Düşük karbonhidratlı bir perhiz yapıyorsanız, karbonhidrat bakımından yüksek oldukları için hububatlardan sakınmak istersiniz. Ancak, bedeninizin tolere etmesini yasaklayan rastgele bir hastalığınız yoksa, bütün hububatları yemenin yanlış bir yanı yoktur.

Greyfurt

Meyvelerin hemen hepsi sıhhatlidir ancak greyfurt, vurgulanmayı hak eden bir meyvedir. Yapılan çalışmalar yemeklerden evvel yenilen yarım greyfurdun zayıflatıcı tesiri olduğunu göstermektedir. Greyfurt ayrıca zayıflamayı yasaklayan bir problem mukavemeti de eksiltmektedir. Bu sebeple, bazı günlük yemeklerinizden yarım saat evvel yarım greyfurt yemek, daha tok sezmenize ve zayıflamanıza destekçi olabilir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Somon

Somon gibi yağlı balıklar sıhhatli ve doyurucu yiyeceklerdir. Somonlar yüksek nitelikli protein ve sıhhatli yağlar kapsarlar. Genel olarak deniz mahsulleri ehemmiyetli ölçüde iyot kapsarlar. İyot, metabolizmanızın sıhhatli biçimde çalışmasını sağlamak için ehemmiyetli olan uygun tiroid işlevi için lüzumludur.

Somon ayrıca, obezite ve metabolik hastalıkta ehemmiyetli bir rol oynadığı öğrenilen inflamasyonu eksiltmeye destekçi olduğu gösterilen omega-3 yağ asitleri ile doludur. Uskumru, alabalık, sardalya ve öbür yağlı balık cinsleri de muhteşemdir.

Baklagiller

Baklagiller çok ehemmiyetli bir protein kaynağıdır ve bazı baklagiller zayıflatıcı olabilir. Mercimek, fasulye, barbunya zayıflamanıza destekçi olabilecek şahane yiyecek içeriğine sahiptir. Bu baklagiller tokluk hissini artıran iki yiyecek olan protein ve lif bakımından zengindir. Ancak bir hayli insanın baklagilleri tolere etmekte güçlük sürüklemektedir. Bu sebeple, onları muntazam biçimde pişirmek ehemmiyetlidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir