Yolculuklarınızda Bu Besinleri Tüketin

 

Yolculuklarınızda Bu Besinleri Tüketin

Geçtiğimiz kış, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle daha önceki kış mevsimlerine göre daha yoğun ve stresli geçti. Pek çok insan da bu yorgunluğu tatil yörelerine ya da memleketlerine giderek atmaya çalışıyor. Yolculuklarda da sağlıklı beslenmek tatilin keyfinden mahrum kalmamak için önem taşıyor. Özellikle uzun yolculuklar sırasında tüketilen sağlıklı atıştırmalar hem bağırsak sağlığını koruyor hem de fazla kalori alımını önlüyor. Şahsi araçlarla seyahat edilirken şekerli, tuzlu, yağlı paket gıdalar ve abur cubur tüketimi şoförün uykusunu getirebiliyor ve yolculuk tehlikeli bir hal alabiliyor. Bu besinlerin yerine tercih edilecek sağlıklı alternatifler beslenme ve yolculuk kalitesini artırıyor. Ayrıca yolculuk sırasında sık yaşanan mide bulantısı, kusma ve bağırsak problemlerini en aza indirmek için koruyucu önlemlerin de alınması gerekiyor. Yolculuk öncesi ve sırasında hazmı zor olan nohut, barbunya, mercimek gibi kuru baklagiller ile bulgur ya da laktoz içeren süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Büşra Şen, yolculuk esnasında sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.

Bu besinleri tüketerek yolculuğunuzun konforunu artırın

  • Seyahat sırasında ya da sonrasında kabızlık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle bağırsak fonksiyonlarının düzenlenebilmesi için kefir ya da probiyotik yoğurt ile birlikte lif içeriği yüksek kuru kayısı, kuru erik ya da hurma gibi kuru meyveler ile sağlıklı bir ara öğün tercih edilebilir. Ayrıca değişen beslenme düzeni nedeniyle bağırsak florasını korumak için probiyotik takviyesinden de destek alınmalıdır.
  • Sürücünün dikkatini dağıtmamak ve uykusunun gelmesini önleyebilmek için kan şekeri dengede tutulmalıdır. Glisemik indeksi yüksek olan abur cuburlar, çikolata, hamur işleri, cips vb. gıdalar kan şekerinin hızlıca yükselip hızlıca düşmesine neden olur. Kan şekerinin hızlı düşüşü ile açlık, baş ağrısı ve stres artışı konsantrasyonun bozulmasına, kan şekerinin hızlı yükselmesi ise uykunun gelmesine sebep olarak sürüş esnasında kazaları beraberinde getirebilir. Bu nedenle, sürücüler az az sık sık beslenmeli ve glisemik indeksi düşük olan kepekli/tam tahıllı lavaş, grisini ya da galeta ile taze meyve tüketilmelidir.
  • Yolculuk sırasında tokluk sürenizi artırmak için öğününüzde haşlanmış yumurta gibi kaliteli bir protein kaynağı olmalıdır. Bunun dışında mola verilen tesislerde şekersiz protein bar tüketilmesi sağlıklı bir tercih olacaktır.
  • Mola verilebilecek tesisler gözden geçirilirken hijyenik durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Besin zehirlenmesi sonucu ishal yaşanması yolculuğunuzu olumsuz etkilerken, kaybedilen sıvı sağlığınızı da tehlikeye sokabilir. Bu sebeple, çabuk bozulabilecek et, tavuk, paketli olmayan ayran/süt/yoğurt gibi gıdalar yerine evde hazırladığımız sandviçler ile paketli ayran/yoğurt/süt tercih edilmelidir.
  • Yolculukta sık karşılaşılan bir diğer problem ise bulantıdır. Bunun önüne geçebilmek için baharatlı, yağlı ve şekerli yemeklerden kaçınmalısınız. Bir fincan zencefilli çay tüketerek bulantınızı azaltabilirsiniz.
  • Yolculuk esnasında sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Susuz kalmak, baş ağrısı ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çay ve kahve gibi içecekler sıvı kaybına neden olurken gazlı içecekler içerdiği eklenti şeker ile sağlıksız bir seçimdir. Bunların yerine su, maden suyu, bitki ve meyve çayları tercih etmelisiniz.
  • Seyahat sırasında uzun süre aynı pozisyonda kalmak ödem oluşumuna neden olabilir. Ödem problemine yol açan tuzlu kavrulmuş kuruyemişlerden kaçınmalısınız. Ödem atmak için ise bir halka ananas ve bir avuç çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Daha Fazlasını Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir