Yo-yo diyet (Tehlikeli diyet ) nedir? Riskleri nelerdir?

Yo-yo diyet, hızlı kilo kaybı ve ardından hızlı kilo alma döngüsüne neden olan tehlikeli bir diyet türüdür. Bu şekilde kilo vermek, vücudu stres altında bırakarak bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu diyetin uzun vadeli riskleri arasında obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, kemik incelmesi ve sindirim sorunları yer almaktadır. Yo-yo diyet yapmak yerine, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz yaparak kalıcı bir şekilde kilo vermek daha sağlıklı bir seçenektir.

Yo-yo Diyet Nedir?

Yo-yo diyetler, genellikle tek bir yiyeceğe odaklanarak yapılan diyetler kategorisine girerler. Vücudumuz kompleks bir makinedir ve her besin grubunun ölçüsüne uygun ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Örneğin, 1 ay boyunca sadece günde 1 porsiyon et yemek öldürücü riskler taşıyabilir. Suyun ne kadar sağlıklı olduğunu bilmeyen yoktur, ancak unutulmamalıdır ki suyun fazlası vücuda zarar vermektedir. Yo-yo diyetlerde ilk etapta kilo kaybı çok fazla ve hızlı olmaktadır. Ancak, kilo kaybı ne kadar hızlı olursa, verilen kilolar tekrar yağ olarak fazlasıyla geri alınır. Bu, literatürde “yo-yo” kilo vermek ve almak olarak adlandırılır.

Tehlikeli Diyet Yapanlarda Görülen Uyarıcı Sinyaller

Eğer tehlikeli bir diyet programı uyguluyorsanız, vücudunuz kısa vadede uyarıcı işaretler verecektir. Bu işaretlere hep birlikte göz atalım:

1. Çabuk Acıkma

Vücut, tek bir besine odaklandığı için beyin hiçbir zaman doyma sinyalleri göndermez. Bu nedenle, çok çabuk aç hissetmeniz olasıdır.

2. Yorgunluk

Vücudunuz normalden daha güçsüz ve halsiz hissediyorsanız, tehlikede olabilirsiniz. Vücut için gerekli olan vitaminleri yeterince alamıyorsunuzdur.

3. Saç Dökülmesi

Tek yönlü beslenme, vücutta biotin eksikliğine neden olur ve bu da saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca, saç derisi görünümünde değişiklikler olmaya başladıysa, derhal doktora başvurmak gerekir.

4. Ağız İçinde Yara ve Uçuklar

Ağzınızda sürekli yaralar çıkıyor ve dudağınızda her zaman uçuk çıkıyorsa, bu B12 vitamini eksikliğine işaret eder. Bu durum, hayat kalitenizi olumsuz etkiler. Kümes hayvanları, yumurta ve kırmızı et tüketimi vücutta eksilen vitamin depolarının artmasını sağlar.

5. Karıncalanma ve Uyuşukluk Hissi

Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanma, B vitamini yoksunluğundan kaynaklanır. Bu vitamin yeterince alınamazsa, ileri derecede anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunlar baş gösterebilir.

Tehlikeli Diyet Programlarının Riskleri Nelerdir?

Sağlığınızı tehlikeye sokan ve normalden daha az kalori almanızı sağlayan diyetler ciddi riskler içerir. Bunlar; aşırı derecede vitamin ve mineral eksikliği, anoreksiya ve bulimia gibi ciddi tehlikeleri olan yeme bozuklukları, metabolizma hastalıkları, kas hastalıkları, kemik yoğunluğunun azalmasıdır. Yukarıda belirtilen riskler, tek yönlü beslenme devam ettiği sürece, artmaya ve vücut fonksiyonlarını doğrudan etkilemeye devam eder. Bu nedenle, diyet yaparken doktorunuzun size vücut yapınıza uygun tavsiye ettiği, uzun vadede kilo vermeyi sağlayan diyet programları uygulanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir