Yeşil Zeytinin Faydaları

Yeşil zeytinin faydaları, zeytin dendiğinde akan sular durur. Hayranı çoktur zeytinin, sevmeyeni ise var mıdır bilinmez. Kahvaltı sofraları başta olmak üzere, pek çok yemeğe eşlikçi olabilen, ama özellikle salatalarla hamur işlerine alabildiğine yakışan zeytin, siyah ve yeşil olmak üzere iki ana grupta toplanır. Zeytinin her çeşidinin faydalı olduğu muhakkak ama bu yazımızda yeşil zeytinin faydaları nelerdir sorusuna yanıt bulacağız.Yeşil zeytinin aslında siyah zeytinden bir farkı yoktur. Yeşil zeytin siyah zeytinin henüz olgunlaşmamış halidir. Bu da yeşil zeytinin aslında bir anlamda ham zeytin olduğunu gösterir. Ülkemizdeki zeytinlerin büyük bölümü, tam anlamıyla olgunlaşmadan toplanan zeytinlerdir.Bu zeytinler yeşil zeytin olarak satışa sunulur. Yeşil zeytinler henüz satışa sunulmadan evvel bazı işlemlerden geçirilirler ve tüketilecek forma gelirler. Yeşil zeytin oldukça vitaminli ve mineralli bir yapıdadır.Yeşil zeytinin faydaları ve zararları hususu merakınızı celbediyorsa işte size yeşil zeytinin faydaları zararları derlemesi…Yeşil zeytin, içeriğindeki bileşenler sayesinde vücut için son derece önemli bir antioksidandır. Her mevsim baş tacı olan zeytin, özellikle kış aylarında daha sık tüketilmelidir ki vücuda direnç verip   koruyabilsin. Her gün 5 adet yeşil zeytin tüketmek vücudunuza ekstra direnç kazandıracaktır.Yeşil zeytin tüketmek karaciğer sağlığı için son derece faydalıdır.

  • Yeşil zeytin tüketimiyle kan şekerini düşürmek de mümkündür. Kan şekeri yükselen kişiler yeşil zeytin tüketerek kan şekeri düzeylerini düşürebilirler.
  • Yeşil zeytin A, C ve E vitaminleri içerir. Bu vitaminler göz sağlığı, cilt sağlığı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi konulara da el atar ve iyileşme sağlar.
  • Dövülerek romatizma ağrılarının olduğu bölgelere sarılan yeşil zeytin çekirdeği, bu ağrıların hızlıca iyileşmesini sağlar. Yine romatizmaya bağlı şişliklerin giderilmesi için de yeşil zeytin çekirdeği kullanılabilir.
  • Yeşil zeytinden elde dilen yağ oldukça faydalı bir yağdır. Zeytinyağı yeşil zeytinden elde edilir.
  • Yeşil zeytin kimilerine göre siyah zeytinden daha lezzetlidir. Elbette bu bir tercih meselesidir ama her iki zeytinin de meraklısı ve tiryakisi ayrıdır.
  • Yeşil zeytinin kolesterolü de düşürdüğü bilinmektedir.

Yeşil zeytinin faydaları ve zararları kısmının fayda bölümünü bu maddeler oluşturuyor. Peki ya zararları? Zeytin gibi son derece faydalı ve şifalı bir bitkinin zararlı olması beklenemez kuşkusuz ama en faydalı besin bile aşırıya kaçılarak tüketildiğinde vücuda zarar verebilmektedir. Zeytin de yağlı bir bitki olduğundan, hele bir de işin içine tuz girdiğinde kilo artışına sebebiyet verebilmektedir.Bu yüzden  zeytin tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Zeytinin yağ içeriği, aşırıya kaçılarak tüketildiğinde kolesterole sebep olabilmektedir. Tuz içeren zeytin yine fazlaca tüketildiğinde böbreklere de zarar verebilmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında oldukça faydalı bir besin olan zeytini abartılı tüketimle bir zehir haline dönüştürmemek gerekir.Hamilelikte yeşil zeytinin faydaları da es geçilmez. A, B6, B12, C, D vitaminleri ile magnezyum, demir, kalsiyum, lif ve potasyum mineralleri ve hamile kadınlarda hormon üretimi için gerekli olan niasin bileşenini içeren yeşil zeytin, hamile kadınlar için oldukça önemli bir besindir.

  • Yeşil zeytin hamile kadınlarda bağışıklık sistemini güçlü tutar ve anne adaylarını enfeksiyonlara karşı korur.
  • Hamileliği süresince zeytin tüketen kadınların bebekleri, gelişim anlamında daha avantajlı doğmaktadır.
  • Hamile kadınlarda fetal sağlığının korunması sağlanır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir